Hlavní navigace

Huawei obviněn ze sledování, Kiwi.com jde do Číny, prodeje tabletů stále klesají

9. 11. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

AMD ukázala 7nm GPU pro datacentra. Nové Xeony od Intelu. Krzanich má nový flek. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

The Australian přišel se zprávou, že čínská vláda využívala zaměstnance Huawei v Austrálii k tomu, aby získala přístup do tamních sítí. Zástupci Huawei to ve vyjádření pro ZDNet zásadně odmítli s tím, že jde o „nepodložená obvinění bez jakýchkoliv důkazů“. Australská vláda už dříve zakázala vstup Huawei a ZTE do 5G sítí.

Šéf divize Internet Analysis v Oraclu (koupený Dyn) zase potvrdil zprávu z minulého týdne, která říká, že China Telecom ve Spojených státech přesměrovával datové toky do Číny.

Společně s českou státní a podnikatelskou delegací do Číny vyrazil také zakladatel a šéf Kiwi.com Oliver Dlouhý. V Šanghaji podepsal strategickou dohodu s tamní leteckou společností Spring Airlines, díky čemu se má brněnská firma dostat k exkluzivním destinacím největšího soukromého low-cost leteckého přepravce v Číně.

Prodeje tabletů padají už 16 kvartálů v řaděhlásí IDC. V posledním čtvrtletí se jich meziročně prodalo o 8,6 procenta méně. Roste pouze Huawei (přes sedm procent), jinak všichni padají. A to včetně Apple, který odepsal přes šest procent. Apple jinak stále s 27 procenty drží první pozici, následuje ho Samsung.

Symantec kupuje dvě firmy, a sice Javelin Networks a Appthority. Javelin dělá nástroje pro ochranu Active Directory, Appthority se zase zaměřuje na zranitelnosti mobilních aplikací.

Samsung otevírá svojí digitální asistentku Bixby, která chce konkurovat třeba Alexe od Amazonu. Korejci chtějí Bixby rozšířit ze svých zařízení také do přístrojů třetích stran, což se daří právě Alexe. Samsung spustil vývojářský portál včetně Bixby Developer Studia.

Databáze GraphQL, kterou původně vyvinul Facebook, má nově také open source organizaci GraphQL Foundation. Spravovat ji bude Linux Foundation. Organizace se má starat o další rozvoj. GraphQL dnes používají třeba firmy GitHub, Audi, Airbnb, Netflix, Twitter nebo New York Times.

Amazon Web Services přidává nové EC2 instance M5a a R5a, které využívají procesory AMD EPYC. Nabízí asi o 10 procent nižší cenu než u srovnatelných instancí. AWS tímto cílí na ty zákazníky, kteří chtějí nižší ceny. Na oznámení pozitivně zareagovaly akcie AMD. To se s EPYC snaží dostat do serverového byznysu.

AMD vedle toho představilo další novinky. Jde zejména o 7nm GPU označované jako MI50 a MI60, které jsou určené do datacenter pro deep learning, HPC a podobně. Představena rovněž byla nová generace procesorů EPYC, které využívají architekturu Zen 2. EPYC s označením „Rome“ bude mít 64 jader Zen 2 a jde o 7nm procesor pro datacentra.

Intel zase představil nové procesory Xeon. Model Xeon E-2100 je single socket se šesti jádry, dostupný je nyní. Další Xeon pak spadá do rodiny Cascade Lake, soustředí se na HPC a AI a na trh přijde v příštím roce. K dispozici má být až 48 jader na jedno CPU.

Spotify oznamuje, že odkoupí vlastní akcie v hodnotě jedné miliardy dolarů. Reaguje tak na jejich klesající cenu na burze, kdy investoři příliš nevěří v další velký růst v budoucnosti. Spotify i tak v posledním kvartálu vykázalo meziroční růst tržeb o 31 procent, stále je však ve ztrátě šest milionů eur. Velká část uživatelů Spotify používá verzi zdarma, a navíc sílí konkurence jako Apple Music.

Broadcom dokončil akvizici CA Technologies v hodnotě 18,9 miliardy dolarů. Firma zároveň oznámila, že z CA vyčleňuje sekci Veracode a za 950 milionů dolarů ji prodává do rukou investičního podniku Thoma Bravo. CA přitom Veracode koupila teprve v loňském roce s tím, že do nabídky přidala testovací bezpečnostní platformu. Thoma Bravo je v IT známý kupec, už dříve stála třeba za SonicWallem nebo Barracuda Networks.

Google spouští službu Cloud Scheduler. Jde o cron, který umožňuje automatizovat procesy kolem batche a podobně. Google také zpřístupnil Kubeflow pro nasazování workflows pro strojové učení v Kubernetes.

Bývalý šéf Intelu Brian Krzanich, který nedávno odstoupil kvůli vztahu na pracovišti, našel nové působiště. Stává se výkonným ředitelem americké firmy CDK Global, která vyvíjí software pro autodealery. Roční obrat má kolem dvou miliard dolarů.

Marketing Meeting balicek

Alibaba Cloud dál slušně roste. Ve druhém kvartálu si tržby meziročně připsaly 90 procent a dosáhly na 825 milionů dolarů. Ztráta je vlivem investic na 33,6 milionech dolarů. Alibaba Cloud nyní míří také do Česka.

Šéf Cortany v Microsoftu Javier Soltero firmu opouštípíše ZDNet. Soltero do Microsoftu přišel, když společnost koupila jeho startup Acompli. Šlo o mobilní e-mailovou aplikaci, která později byla přejmenována na Outlook for iOS a Android. Změny nejspíše souvisí i s tím, jak Microsoft mění pozici Cortany a snaží se z ní udělat součást dalších produktů namísto samostatně fungující služby.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).