Hlavní navigace

Hybridní vysílání čeká světlá budoucnost, shodli se řečníci na konferenci TVCON

Lukáš Polák

Technologie vychází vstříc také vysílatelům, kteří chtějí svůj obsah dostatečně ochránit. Ve verzi 2.0 nabídne HbbTV podporu DRM a pro streamování pak H.265/HEVC.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světlou budoucnost na dnešní konferenci TVCON, kterou pořádá server DigiZone.cz ve spolupráci se společností Mautilus, předpovídají řečníci technologii hybridního širokopásmového vysílání (HbbTV). Například Stefan Schneiders z Institutu pro vysílací techniku (IRT) uvedl, že 92 % chytrých televizorů bude v blízké době v Německu připojeno k technologii HbbTV. K hybridnímu vysílání se připojuje čím dál tím více zemí a Česká republika není v tomto směru výjimkou. Pro HbbTV už se rozhodli také vysílatelé v Africe. Oblíbené je zejména obecné zpravodajství, předpověď počasí, ale i možnosti pro inzerenty.

Tipli listopad2

ČTĚTE TAKÉ: Rozhlas a televize Slovenska spustí v blízké době hybridní vysílání HbbTV

Už v roce 2012 se prodalo v Německu téměř 3,5 milionů televizorů s technologií HbbTV. Dnes vidíme, že diváci dávají především přednost set-top-boxům, protože si například nové televizory nedávno zakoupili. Týká se to především zemí, kam tato technologie přichází, konstatoval Régis Saint Girons z francouzské společnosti httv. Ve verzi HbbTV 2.0, která ještě není finalizovaná, bude podpora formátů HTML5, HEVC a také podpora podtitulků. Pro komerční vysílatele je nezajímavější zejména ochrana DRM. Samozřejmostí bude také komunikace prostřednictvím tabletů nebo mobilů a jejich využití jako dálkového ovládání.