Situace IBM v oblasti peeringu byla vždy poněkud komplikovaná. Na jednu stranu zde byli poskytovatelé, kteří se s IBM nechtěli propojit kvůli tomu, že IBM má pro Evropu a ještě kus světa navrch jen jeden autonomní systém. Právě autonomní systémy hrají významnou roli v nastavování směrovacích cest, takže při peeringu s IBM se v tuto chvíli musí poskytovatel smířit buď s tím, že přes peeringovou linku potečou data z celé Evropy, nebo s tím, že bude muset nastavovat své směrovače (já bych říkal routery, ale češtináři by dupali) podstatně komplikovaněji. První varianta vůbec nemusí být špatná pro většinu potenciálních partnerů – ulehčí se totiž jejich zahraniční lince, provoz se všemi servery v daném AS IBM poběží po linkách IBM. Někteří se však odvolávají na to, že po své síti na místo určení dorazí podstatně rychleji, než po síti IBM.
Mimo jiné kvůli tomuto problému se dlouho k peeringu s IBM stavěl rezervovaně CESNET, který však nakonec už poměrně dávno peering s IBM zřídil. Stejný názor má i EUnet/Internet CZ, jehož představitelé tento problém zmiňují i dnes. Na druhou stranu ani IBM se do peeringu příliš nehnala, což může mít stejné pozadí – každé peeringové propojení z popsaného důvodu automaticky zvýší zátěž zahraniční linky. IBM tak byla dlouhou dobu propojena jen s peerujícími zakládajícími členy NIXu, tedy s Bohemia.Netem, Czech On Line, GTS, PVT a posléze CESNETem. K nim postupem času přibyli ještě další dva, konkrétně LUKO a Telenor, ostatní poskytovatelé však zůstávali stranou. To se nyní mění – další peering byl zprovozněn s SPT TELECOMem, Glovab One a CZCOMem.
IBM nepochybně pokročila notně vpřed, v tuto chvíli jí v NIXu chybí už jen NetForce, Terminal Bar, Oasa, obligátní EUnet (ale pozor, to rozhodně není beznadějné) a nováček InWay. Oproti peeringové tabulce na serveru NIXu je naopak s IBM propojen její „ztracený syn“ INEC, který k ní byl ještě nedávno připojen – děje se tak však nikoliv přímo v NIXu, ale prostřednictvím Global One. Myslím si, že za nějakou dobu bude tento seznam nepropojenců podstatně kratší; tak to má být.
Jestli IBM peeruje právě s vámi si můžete ověřit pomocí veřejné traceroute gateway, kterou IBM ve své síti nabízí.
Související články a odkazy:
Peeruješ, peerujeme, nepeerujou