Hlavní navigace

IFA 2008: Digitální televize ve všech podobách (a nejen to)

8. 9. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
V Berlíně skončil minulý týden další ročník veletrhu IFA, který po původní dvouleté periodě nyní přináší novinky ze světa spotřební elektroniky každý rok. Tématicky byl rozdělen na bílou a černou techniku, "mladou IFU" a hromadné expozice korejských, čínských a tchajwanských společností. Protože opravdu bylo na co se dívat, nebude tato reportáž pouze o digitálním vysílání - i když hlavně o něm.

Začnu z toho horšího konce – letos se Německo už jednou stalo dějištěm nepěkného veletržního skandálu. Na jarní veletrh CeBIT, jehož tradičním dějištěm je Hannover, vtrhli celníci spolu s inspektory společnosti Sisvel a zabavili vystavovatelům všechny produkty, jejichž výrobci nebyli schopni doložit zaplacení licencí za MP3, DVB-T dekodéry a další použité technologie, jejichž licencování má italská společnost Sisvel na starosti. Podobného výjevu nebyla ušetřena ani IFA, což se dalo vzhledem k přítomnosti drobných asijských továren tak trochu čekat. Přesto razie přinesla jedno velké překvapení, když v síti uvízla i značka Hyundai, jež je kromě automobilů na našem trhu dobře etablovaná právě na poli elektroniky. Ve vybrakované expozici Hyundai jsme přesto našli zajímavý kousek, kterým byla přenosná multimediální DVB-T televize, nachlup stejná jako před časem recenzovaný Sencor SPV 8431T. Pro zajímavost, vitrínky menších vystavovatelů se poté zaplnily prohlášeními, že už mají podanou přihlášku k registraci.

Hyundai - přenosné DVB-T

S příchodem každé nové technologie se dá předpokládat, že se na ni výrobci z Asie dříve či později vrhnou jako hladoví psi. Takový boom nastal v čínských továrnách s příchodem olympiády, a tak se na veletrhu logicky vyrojila spousta stánků, kde byly k vidění kapesní televizory hned v několika velikostech displeje najednou, ať už čistě digitální, kombinované s analogovým tunerem nebo funkcemi přehrávání hudby a videa. Nechyběly ani televizory vestavěné v digitálních fotorámečcích.

IFA přenosné LCD

Kromě toho jsme se mohli dozvědět, že mobilní televize proniká už i do satelitních navigací. Zatímco ještě před rokem byla přítomnost televizních tunerů výsadou špičkových a také náležitě drahých korejských a japonských GPSek, navigace s DVB-T moduly už nabízí více společností. Technika samozřejmě nezůstává u pouhého přepínání jednotlivých funkcí, během jízdy si dnes můžete do rohu mapy pustit v PIP okně zprávy z ČT24 nebo promítnout film z AVI souboru. Podmínkou je pochopitelně nejlépe sedmipalcový displej.

IFA GPS plus televizor

Korejští vystavovatelé si s sebou také přivezli pěkný digitální arzenál. Společnost Kaon, v našich končinách zatím nepříliš známá, zato ve své domovině špička oboru, představila plejádu set-top boxů pro všechny digitální televizní platformy: terestriální, satelitní, kabelovouIPTV. Na našem trhu je momentálně k dostání jen několik starších a převážně základních modelů, o designu a funkcích současného sortimentu Kaonu si můžeme většinou nechat jen zdát. Už jen málo přijímačů je určeno pouze pro SD rozlišení, převažují stroje s podporou HD a nejlépe rovnou vestavěným harddiskem.

Značky Kaon a Maxian také představily vlastní koncepty DVB-T televizoru do kapsy s 3,5" LCD a integrovaným WiFi, postaveného na platformě WinCE 5.0. S takovou krabičkou lze v dosahu bezdrátového internetu brouzdat po webových stránkách či přenášet soubory po domácí síti do interní paměti (v připadě Maxianu M1 až 32GB!). Kaon KM-35 je co do využití sítí a potenciálu operačního systému mnohem pokročilejší. Nabízí i e-mailového klienta, plánovač či kalkulačku a dokonce i slot na SIM kartu pro DVB-H či placené DVB-T kanály.

IFA Kaon Maxian
IFA Kaon Maxian 2

Zajímavé kousky nabídli také Median a LG, zde už to byly čistokrevné MP4 přehrávače s televizním modulem. Zatímco M-Cody C-10D, modifikace u nás nikdy neuvedeného modelu C-10, je zatím určen pouze pro standard ISDB-T používaný v Pacifiku (Japonsko, Filipíny) a Jižní Americe, LG T80 se určitě objeví i na tuzemském předvánočním trhu. Do digitální televize zabrousil také iRiver, ale jeho produkce je zatím určena pouze pro korejské DMB.

IFA Median LG
IFA Median LG 2

Novinkou na stánku značky Strong byl bezdrátový satelitní komplet SRT 6300W + SRT 630 WS, reprezentující velmi zajímavou volbu pro zasíťování digitální domácnosti. Hlavní dvoutunerová jednotka obstarává samotný příjem satelitního signálu, může být osazena dvěma dekódovacími moduly, obsahuje USB konektor a pevný disk o kapacitě 160 GB pro záznam vysílání a time-shifting. Prostřednictvím slave modulu 630 WS pak lze přes WiFi veškerý obsah sledovat na druhém televizoru nebo počítači. Cena celého kompletu se pohybuje kolem 600 EUR.

IFA Strong

Co nabídla IFA dále? Například velkou lavinu subnotebooků či chcete-li netbooků, malých přenosných počítačů s úhlopříčkami displejů od 7 do 10 palců, konstruovaných buď na platformě VIA nebo Intel Atom. Byly k vidění opravdu na každém kroku a kromě čínských výrobců byla zastoupen i český brand Mivvy. Zajímavostí je, že současného trendu využila ke svému návratu na výsluní také zapomenutá značka Commodore. Ovšem opravdovou perlu IFY ukrýval stánek firmy Texas Instruments. Její kapesní pikoprojektor má dost síly na to, aby vyprodukoval ostrý a barevně sytý obraz s úhlopříčkou 21" na vzdálenost kolem dvou metrů, a to při rozlišení 320×240! Není to moc, rozhodně ne pro prezentace tabulek, ale na video z kapesního přehrávače postačuje bohatě.

MMF24

IFA notebooky
IFA DLP

Expozice tradičních výrobců elektroniky byly jako obvykle pojaté ve velkolepém stylu a obvykle zabíraly celý pavilon. U Samsungu působivě vítala návštěvníky monumentální videostěna, Sony nabídlo obrovskou relaxační zrcadlovou síň s hudební reprodukcí a lehce psychedelickou projekcí. Přítomny byly také dvě asijské společnosti, které vyrábějí televizory dokonce v Česku: čínský státní ChangHong vlastní továrnu v Nymburce a taiwanský Tatung zase v Plzni. O tom, že dnes už dělá LCD TV kdekdo, svědčila přehlídka lokálních německých značek. Přístroje sice za leadery trhu logicky zaostávají, ale některé modely se mohou předvedenou kvalitou směle rovnat.

IFA Sony Samsung Tatung
IFA Sony Samsung Tatung
IFA Sony Samsung Tatung
IFA Sony Samsung Tatung

Na úplný závěr jsem si nechal největší vychytávku celé letošní IFY. Je jí malý hudební váleček od Sony s názvem Rolly a méně poetickým přídomkem SEP-10BT. Ve své podstatě je to MP3/AAC přehrávač s vestavěným reproduktorem a Bluetooth, výbava ale dále pokračuje několika motorky, kolečky, packami a světelnými pruhy. Buď si pustíte muziku a Rolly sám začne tančit do rytmu, nebo si pomocí dodávaného softwaru můžete sami naprogramovat choreografii ke každé skladbě, podobně jako se nyní k hudebním souborům přidávají texty písní. Rolly pak může dokonale napodobit třeba klip k Macareně, kde puberťačky rozkládají rukama a točí se na místě. Tančící empétrojka, která v Berlíně přitahovala pohledy fascinovaných návštěvníků veletrhu, by se měla na evropském trhu objevit ještě letos.

IFA Sony váleček
IFA Sony váleček

Zúčastnili jste se někdy některého veletrhu informačních technologií?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).