Ilustrace: Nenad Vitas
Když píši tyto řádky, schyluje se v okolí k vynášení stoletého polojasna ze sklepa. Nedaleká řeka Morava je metr pod spodním okrajem mostu a stoupá, povodňová komise produkuje v průměru 1,5 „aktuální informace“ denně. Vynášíme věci, které mají nějakou cenu, do prvního patra a doufáme, že se počasí umoudří. Všichni v okolí dělají totéž, bojí se, a ti náboženštěji smýšlející prosí vyšší bytosti o shovívavost.
O informování obyvatelstva se starají vývěsky, lokální rozhlas a televize. Nicméně těch informací je mnohem méně, než by si obyvatelstvo přálo slyšet. Právě v takovýchto situacích se ukazuje, že Internet může být, pokud funguje, mnohem užitečnějším médiem než konvenční rozhlas. Zde se ve zprávách dozvíte, že voda stoupá, ale díky webu víte také o kolik. Aktuální (k pátku 31. března) informace a prognózy sice moc radosti nepřidají, nicméně je to lepší než nevědět nic, nebo pouze to, že na vzdálené a špatně dostupné ulici proběhne shromažďování pytlů s pískem.
Ovšem Internet umí o povodních i pobavit, ostatně, podívejte se na přiložený obrázek. Rektorát olomoucké univerzity stojí na bezpečně vysokém kopečku a k jeho zaplavení by bylo potřeba nejméně tisícileté záplavy. Přesto se univerzitní tým pokusí, respektive v době vydání tohoto článku již pokusil, o úspěch ve vodním pólu. A co na to povodňová komise? Netuším. V každém případě se autorům informačního serveru www.olomouc.com podařilo malé a hezké kouzlo nechtěného.
Držte mi palce, jdu si chystat plovací vestu. Informovanější o něco více, než bych byl bez Jana Krause a jeho – čerstvě zapojeného – Internetu. A taky optimističtější s hezkým pocitem, že informační síť v době blížícího se úklidu Augiášova chlíva funguje, jak má.