Hlavní navigace

Internet a polojasno

3. 4. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Decentralizovaná počítačová síť je v době blížící se katastrofy skvělá věc. Pro informování obyvatelstva se hodí stejně jako rozhlas nebo televize. Ty ale fungují ve zkratce. Informace dostupné na webu jsou mnohem bohatší, umožňují udělat si přesnější obrázek o situaci a možnostech, jak z ní ven.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Když píši tyto řádky, schyluje se v okolí k vynášení stoletého polojasna ze sklepa. Nedaleká řeka Morava je metr pod spodním okrajem mostu a stoupá, povodňová komise produkuje v průměru 1,5 „aktuální informace“ denně. Vynášíme věci, které mají nějakou cenu, do prvního patra a doufáme, že se počasí umoudří. Všichni v okolí dělají totéž, bojí se, a ti náboženštěji smýšlející prosí vyšší bytosti o shovívavost.

O informování obyvatelstva se starají vývěsky, lokální rozhlas a televize. Nicméně těch informací je mnohem méně, než by si obyvatelstvo přálo slyšet. Právě v takovýchto situacích se ukazuje, že Internet může být, pokud funguje, mnohem užitečnějším médiem než konvenční rozhlas. Zde se ve zprávách dozvíte, že voda stoupá, ale díky webu víte také o kolik. Aktuální (k pátku 31. března) informace a prognózy sice moc radosti nepřidají, nicméně je to lepší než nevědět nic, nebo pouze to, že na vzdálené a špatně dostupné ulici proběhne shromažďování pytlů s pískem.

BRANDstorming tip2

Ovšem Internet umí o povodních i pobavit, ostatně, podívejte se na přiložený obrázek. Rektorát olomoucké univerzity stojí na bezpečně vysokém kopečku a k jeho zaplavení by bylo potřeba nejméně tisícileté záplavy. Přesto se univerzitní tým pokusí, respektive v době vydání tohoto článku již pokusil, o úspěch ve vodním pólu. A co na to povodňová komise? Netuším. V každém případě se autorům informačního serveru www.olomouc.com podařilo malé a hezké kouzlo nechtěného.

zprávy

Držte mi palce, jdu si chystat plovací vestu. Informovanější o něco více, než bych byl bez Jana Krause a jeho – čerstvě zapojeného – Internetu. A taky optimističtější s hezkým pocitem, že informační síť v době blížícího se úklidu Augiášova chlíva funguje, jak má.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).