Hlavní navigace

Správci a diktátoři

27. 3. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Když si otevřete libovolný časopis určený IT profesionálům, správcům systémů a sítí, vždy najdete problém konfliktu správce a zaměstnanců – uživatelů - týkající se Internetu. Obávám se ale, že často je tento problém vykládán moc jednostranně.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Žila byla zaměstnankyně lékařka v rehabilitačním ústavu, která chtěla mít v místnosti, kde obvykle pracuje, Internet. Ne snad proto, aby „prokecala“ celou práci po ICQ, ale aby se během doby, kdy právě nemusí nikoho „opravovat“, mohla vzdělávat v oboru. Počítač by byl. Připojení k místní síti taktéž a Internet v ústavu samozřejmě k dispozici je. Žádné nařízení shora instalaci nebrání. A tak by celý požadavek mohl být vlastně banálním, glosování nehodným. Kdyby.

Nápad rozšířit možnosti počítače o zbytek světa se zaseknul na místním správci sítě. Protože lékaři by místo práce surfovali, protože bezpečnostní rizika by znamenala nutnost pravidelné aktualizace, protože počítač by se musel hlídat, protože jsou v něm důležitá data. Protože, protože, protože. Zkrátka Internet není.

KL22 hlasovani

Podobný problém, tedy zda připojit zaměstnance, kteří přístup k síti nemají přímo v popisu své práce, se obvykle řeší vnitřní politikou organizace. Jestliže taková politika neexistuje, bývá na bedrech správců. A ti se, jak jim to odborná literatura ostatně doporučuje, chovají restriktivně. Bohužel při tom porušují zásady, pro které vlastně jejich zaměstnání vzniklo. Tedy udržovat informační infrastrukturu v rámci organizace tak, aby sloužila těm, kteří ji doopravdy potřebují.

Výsledkem je, a tento jev můžeme pozorovat zdaleka nejen na onom hezkém místě v Olomouckém kraji, že informační systém místo toho, aby sloužil zájmům těch, pro které je jen jedním z mnoha nástrojů práce, slouží svému údržbáři. V nejhorším případě se může začít podobat úřadu. Tedy instituci, která původně vznikla proto, aby pomáhala, ale postupem času se změnila na mašinérii s povolením zabíjet. S čistě věcnými argumenty. Pro bezpečí, pro jistotu, pro funkcionalitu. Bohužel taková podobnost je dost nepříjemnou záležitostí. Její řešení přitom neleží v knihách ani odborných disputacích. Leží v lidech, kteří sítě ovládají, udržují, kteří jsou placeni jako odborníci za to, aby byli jejich pány. A kteří si občas nemohou uvědomit, že jak sítě, tak oni sami jsou jen služkami těch, kteří dělají skutečnou práci.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.