Hlavní navigace

Internetová neutralita v USA vyhrála. Žádné zvýhodňování nebude

5. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pěst regulace dopadne na všechny bez rozdílu. Regulátor chce zrušit veškeré zvýhodňované připojení nebo blokování konkurenčních služeb.

Čtyři miliony připomínek k návrhu pravidel internetové neutrality přišlo americkému regulátorovi. Teď to vypadá, že už je návrh definitivní. A nedělá rozdíl mezi operátory a poskytovateli pevného připojení. V obou případech totiž bude zakázán zvýhodněný přístup ke službám stejně jako blokování aplikací, služeb nebo dalších dat. 

Dosud přitom nesměli operátoři blokovat jen běžné stránky a služby, které konkurují jejich vlastním službám. Stále tam zůstával prostor pro omezování dalších služeb. Lehčí regulace vyplývala z investic, které operátoři sypali do rozvoje svých sítí. 

„Navrhuji nejsilnější ochranu internetové svobody, kterou kdy FCC navrhlo. Zakazuje placené zvýhodnění připojení a blokování legálního obsahu na webu,“ píše šéf FCC Tom Wheeler ve svém textu v časopise Wired. Další detaily zatím Wheeler neprozradil, ale o návrhu by se mělo definitivně hlasovat na konci měsíce. 

Podle prvních informací to ale vypadá, že úřad vyslyšel i volání amerického prezidenta Baracka Obamy, který se na podzim přiklonil k ostřejší verzi internetové neutrality, a to navzdory hlasům z byznysu. 

Novinka se operátorům samozřejmě nelíbí. Trojice Verizon, AT&T i T-Mobile byla velmi aktivní během příprav nových pravidel. Jejich stanoviska většinou obsahovala věty typu: „cesta do nikam“, „potlačení inovací“ nebo „ohrožení otevřeného internetu, volné soutěže a inovací“. Na řadu zřejmě přijdou žaloby, se kterými se operátoři ohánějí už od loňského roku.

Operátorům vadí především videoslužby, které významně vytěžují jejich sítě. Netflix a podobné servery totiž dokáží ve špičce zařídit až 30 procent celkového internetového provozu

BRAND

Evropa už je o krok napřed

Internetová neutralita a snahy o omezení internetu se loni řešila i v Evropě. Europoslanci se ale shodli na tom, že veškerý internetový provoz je si rovný. Už v dubnu prošel hlasováním na plénu Evropského parlamentu balík návrhů Jednotný evropský trh elektronických komunikací, který obsahuje mimo jiné úplné zrušení roamingu v příštím roce a přísnější pravidla pro dodržování síťové neutrality.

Jenže – ani v Evropě, zdá se, ještě nemají zastánci síťové neutrality zcela vyhráno. Viz Čeká nás v EU roamingová almužna a pozitivní cenová diskriminace?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).