Hlavní navigace

Inzertní a aukční weby bojují proti podvodným nabídkám, předcházet jim ale zatím neumí

10. 6. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Zdroj: sxc.hu Autor: 74287
Prodej a nákup zboží prostřednictvím inzertních a aukčních webů je mezi internetovými uživateli stále populárnější. I zde však platí přímá úměra, čím více lidí službu využívá, tím více přitahuje podvodníky. Ti nedávno objevili české inzertní weby s automobily a snaží se od kupujících vylákat peníze předem. Vidina výhodné koupě u některých uživatelů přebíjí pochybnosti. Dělají ale provozovatelé opravdu vše proto, aby k podobným podvodům nedocházelo?

Nejlépe se prostě krade tam, kde je velký pohyb lidí, kteří ztrácí z různých důvodů obezřetnost. Bezpečnostní hrozby se tak stěhují na sociální sítě, kde jim podstatná část uživatelů přikládá jen malou pozornost. Stejně tak se různí „vykutálení obchodníčci“ stahují na inzertní a aukční portály a snaží se z důvěřivých zákazníků vymámit peníze na účet předem, aniž by pak nabízené zboží skutečně dodali.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pro mnoho lidí bude každý takový napálený uživatel jen dalším „troubou“, který naletěl podvodníkovi a v dobré víře mu zaslal peníze za zboží předem. Stačí si ale připomenout, kolik lidí se v dobách největší slávy nigerijských spamů nechalo nalákat a poslalo své peníze organizovaným skupinám, které ve skutečnosti žádné kontakty na vysoce postavené úředníky či politiky v Nigérii a dalších afrických státech neměly.

Kapitolu samu pro sebe tvoří důvěřiví důchodci, kteří si od neodbytných podomních prodejců nechají vnutit za astronomické částky kdejaký šunt, který ve skutečnosti vůbec nepotřebují. S Internetem to má společného pramálo, ale dokládá to lidskou důvěřivost a nepoučitelnost, která se rozšířila i na Internet. Přestože se podobné podvody v médiích neustále přetřásají, stále další a další lidé se nechávají napálit.

Vidina výhodná koupě zatemní mysl

Vidina výhodné koupě či velkého zisku je totiž natolik silná, že u kupujících často potlačuje případné pochyby o ceně, která v mnohých případech neodpovídá obvyklé ceně na trhu. Zajímavá je v této souvislosti skutečnost, že Češi neradi v českých e-shopech používají pro platby za zboží platební karty a stále preferují dražší dobírku, přitom poslat peníze předem na účet cizího člověka, který nabízí zboží na aukčním či inzertním portálu, jim nevadí.

Na druhou stranu právě platba předem je to, co z tohoto způsobu obchodování činí efektivní prodejní kanál, spojující kupce a prodejce z různých koutů republiky a umožňující v relativně krátké době dodat požadované zboží bez nutnosti vynakládat zbytečně další peníze za dobírku. I v tomto případě platí, že nejlepší ochranou před podvodníky je používat selský rozum a nenakupovat například nápadně levné zboží, u kterého prodávající požaduje úhradu předem.

Nikde ale není psáno, že podvodník musí nutně nabízet podezřele laciné zboží. A v tomto okamžiku nemá kupující příliš velkou šanci podvod dopředu odhalit, zvláště pak když všechny jeho dosud realizované nákupy proběhly bez problémů.

Stěhuji se a dám auto za babku – zn. peníze pošlete převodem

Mezi specifické zboží, které se prostřednictvím inzertních a aukčních webů prodává, patří automobily. Předpokládá se totiž, že zájemce si bude chtít auto před koupí osobně prohlédnout, a proto není důvod, aby nezaplatil prodávajícímu za zboží v hotovosti, tedy za předpokladu, že kupní cena nepřekročí zákonem stanovenou hranici ekvivalentu 15 tisíc EUR.

Nicméně i v tomto případě se najdou uživatelé, kteří neváhají bankovním převodem uhradit požadovanou částku předem, aniž by vůz měli možnost ve skutečnosti vidět. Pravděpodobně je výhodná koupě pro ně dostatečným argumentem, proč v dané chvíli zariskovat.

Na konci května se na blogu Seznamu objevil příspěvek, který nabádá uživatele inzertního webu Sauto.cz k obezřetnosti s poukazem na to, že stejně jako na dalších obdobných inzertních webech, přibývají i na tomto, podvodné inzeráty.

„Tyto inzeráty slibují na první pohled velmi výhodný obchod, ale po zaslání zálohy zpravidla nevidíte ani auto ani vaše peníze. Proto je třeba pečlivě si zvažovanou nabídku prověřit, neukvapovat se a řídit se základními bezpečnostními pravidly,“ dočtete se na blogu Seznamu. Týdně se přitom na Sauto objeví kolem 200 podvodných inzerátů, přičemž pole odhadů provozovatele je vkládá na 150 podvodníků.

„Nigerijci“ úřadují na inzertních webech minimálně od března

Následuje návod, jak poznat podvodný inzerát. Ten zmiňuje text psaný špatnou češtinou, který je pravděpodobně dílem internetového překladače, nízkou cenu či absenci telefonního kontaktu. Pokud na inzerát odpovíte, dostane se vám odpovědi v cizím jazyce a je požadováno zaslání zálohy. Nejde však o žádnou novinku. Velmi podobné inzeráty byly na webu Sauto zaznamenány již v březnu a už v tehdy jejich existenci potvrdila také Policie ČR, s tím, že se inzeráty na podhodnocená vozidla objevují nejen na českých, ale i na zahraničních stránkách. Na podezřelé inzeráty upozorňují také uživatelé specializovaných motoristických diskusních fór.

Seznam tyto inzeráty dosud pouze mazal. „Podezřelé inzeráty prověřujeme, a pokud jsou vyhodnocené jako závadné, postupujeme poměrně nekompromisně. Podvodný je neprodleně smazán a s ním i všechny ostatní inzeráty, které má daný uživatel pod svým účtem. Zároveň zablokujeme i e-mailový účet, takže z něj již nelze na Sauto.cz více inzerovat,“ upřesňuje Michal Zadák, manažer Sauto.cz a Smoto.cz

Seznam reaguje, podvodníky to ale neodradí

Na konci května ale Seznam spustil funkci, která by prý měla zadávání podvodných inzerátů znesnadnit. Nově se u soukromých inzerátů uvádí i telefonní číslo, ze kterého odešla pomocí SMS platba za zveřejnění inzerátu. V době, kdy mobilní operátoři „rozdávají“ nové SIM karty za hubičku, však takové opatření podvodníky stejně příliš neodradí. A v podstatě to přiznává i samotný Seznam.

„Je to jedno z prvních opatření, které jsme připravili. Podle ohlasu uživatelů je celkem úspěšné. Nicméně neočekáváme, že se podaří jen díky tomuto opatření podvodné inzeráty na Sauto.cz eliminovat úplně. Ale je to první z několika překážek, které podvodníkům klademe do cesty. Jde o okamžité, technicky nejrychleji proveditelné řešení,“ dodává Michal Zadák.

Podvody se nevyhýbají ani aukčním serverům

Problémy s falešnými inzeráty mají i aukční servery. Například před dvěma lety si podvodníci jen na serveru Aukro.cz přišli na částku blížící se 800 tisícům korun. Operovali ale i na dalších podobných serverech. Ve snaze vylepšit si reputaci, vzalo tehdy Aukro odpovědnost do svých rukou. V případě, že zákazník zaplacené zboží neobdrží a ohlásí podvod na policii, vyplatí mu Aukro celou částku až do výše 20 tisíc korun. Podobnou ochranu nakupujících nabízí například eBay, v případě, že za zboží platíte prostřednictvím platebního systému PayPal.

Uživatelé Aukro.cz mají možnost o plnění z „Programu ochrany Kupujících (POK)“ zažádat po 30 dnech po skončení aukce. Háček je ale v tom, že pokud Policie ČR oznámení odloží, v takovém případě prý na odškodnění z POK můžete zapomenout. Navíc je celý proces získání odškodnění nesmírně zdlouhavý a složitý. Pro vylacení odškodnění není přitom důležité, zdali je jednání kvalifikováno jako trestný čin či přestupek, ale nýbrž to, zdali policie případ odloží nebo ho postoupí nadřízenému či specializovanému útvaru k dalšímu šetření.

Byli jste na Aukru podvedeni? Podělte se v diskusi o své zkušenosti se získáváním plnění z Programu ochrany Kupujících.

V květnu letošního roku rozšířilo Aukro tuto garanci i na zboží prodávané zahraničními obchodníky. Češi přitom v „nepoctivosti“ v regionu nikterak nevybočují.

„Počet nezdařených transakcí zůstává na Aukro.cz s ohledem na počet prodaných předmětů i počet registrovaných uživatelů konstantní. Podle našich poznatků nic nenasvědčuje tomu, že by čeští uživatelé byli méně poctiví než uživatelé jinde ve střední a východní Evropě," říká Lenka Hanušová, tisková mluvčí Aukro.cz

Zároveň také potvrzuje, že falešné inzeráty na prodej osobních automobilů se netýkají pouze serveru Sauto.cz. „S podvodnými inzeráty se v minulých týdnech setkali také naši kolegové z našeho motoristického serveru Otomoto.cz. Nabídky prověřili a ihned z nabídky stáhli,“ dodává Lenka Hanušová.

Jde to i bezpečněji

V souvislosti s nákupy na Internetu se na nás z médií valí řada doporučení, jak nenaletět podvodníkovi. Provozovatelé inzertních a aukčních webů zase ubezpečují, že dělají všechno proto, aby případů, kdy podvodník vyláká na zákazníkovi peníze, aniž by mu dodal požadované zboží, bylo co nejméně. Je jistě bláhové se domnívat, že zrovna na vás se usmálo štěstí a za 50 tisíc koupíte od člověka, který se stěhuje do Velké Británie za prací, zánovní Porsche. Na druhou stranu je zřejmé, že provozovatelé zatím těmto podvodům nepředchází a řeší je zpravidla až ex post.

Přitom se nabízí řada řešení, která už v zahraničí úspěšně fungují. Jejich společným jmenovatelem je skutečnost, že se do obchodu mezi prodávajícím a kupujícím vloží samotný provozovatel. Funguje to například u luxusního, drahého či jinak specifického zboží, jako jsou například hodinky, starožitnosti či automobily.

Provozovatel si najme znalce, který od prodávajícího zboží převezme a zkontroluje, a teprve poté jsou peníze od kupujícího převedeny na účet prodávajícího. Kupující má tak jistotu, že zaplacené zboží skutečně obdrží a že bude odpovídat popisu. Znalec si přitom účtuje do 10 procent z prodejní ceny – „daň za bezpečný nákup“.

Podobný princip by ale mohl fungovat i u běžného zboží. Stačilo by, aby provozovatel zřídil účet, na který by kupující zasílali své platby předem. V okamžiku, kdy by se částka připsala na účet, systém by automaticky upozornil prodávajícího, který by odeslal zboží. Kupující by pak po obdržení zboží v uživatelském systému pouze potvrdil platbu a peníze by odešly na účet prodávajícího.

Aby byli proti případným podvodům maximálně chráněni také prodávající, mohl by být celý proces zautomatizován. V okamžiku připsání peněz na účet provozovatele, by si kupující vytiskl adresu kupujícího spolu s vygenerovaným unikátním čárovým kódem, který by při odesílání zásilky poštovní společnost načetla do svého systému. V určitých časových intervalech (například jednou denně) by poštovní společnost poskytla kódy doručených zásilek poskytovateli a ten by následně převedl peníze.

Takový systém by sice nezabránil případům, kdy kupující obdrží místo notebooku cihlu, ale odboural by případy, kdy podvodník vybere peníze a poškozenému nic nepošle. Navíc by provozovatel mohl efektivně blokovat převody peněz na účty, které v minulosti využívali podvodníci.

cif 24 - early cena - média

Kdo nebude aktivně bojovat, může přijít o zákazníky

Podle Lenky Hanušové má takový systém svou logiku. Naopak Seznam o podobném řešení ani neuvažuje s poukazem na to, že vlastně jen poskytuje inzertní prostor a nemá a nechce mít žádnou zodpovědnost za realizované obchody. „O zavedení takového opatření zatím neuvažujeme, nejsme zprostředkovatelé obchodu, ale pouze inzerce. K zavedení takového opatření je navíc potřeba mít povolení oficiální finanční instituce,“ dodává Michal Zadák.

Inzertní web není bezpochyby to samé, co aukční web, ale ve své podstatě si oba vlastně do značné míry konkurují. A oba obchod zprostředkovávají, i když každý trochu jiným způsobem. Bude zajímavé sledovat, jak se do budoucna k problematice podvodných nabídek a inzerátů provozovatelé postaví, resp. jak efektivní postup zvolí v otázce prevence či znesnadnění realizace falešného obchodu. Je zřejmé, že ten, kdo se nepostaví k podvodům čelem, dostane nálepku služby, která přitahuje nepoctivce.

Nakupujete zboží prostřednictvím inzertních a aukčních serverů?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).