Hlavní navigace

Itálie, Švýcarsko i Francie pokročily ve vypínání analogu

18. 4. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 4. 2007

Už druhý region v Itálii přišel o analogový příjem televize. Po Sardinii, která vypnula analogové vysílání první březnový den, následovala toto pondělí 16. dubna oblast Valle d’Aosta. V první etapě se tato změna dotkla 600 tisíc obyvatel města Aosta a šestnácti sousedních měst a obcí. Lidé v tomto regionu přišli o analogový signál veřejnoprávní televize RAI a komerční stanice Reteguattro TV.

Aby nebyl přechod na zemské digitální vysílání tak drastický, rozhodla se italská vláda přispět každé domácnosti 70 euro na nákup set-top-boxu. Valle d’Aosta mají v brzké době následovat další italské regiony: Trident a Bolzáno, Veneto, Toskánsko a Sicílie. Celkovou analogovou tmu naplánovala Itálie na rok 2012.

MM socky3

S vypínáním analogové televize pokročilo i Švýcarsko, které loni v červnu ukončilo analogové vysílání v italsky hovořících oblastech, a v následně v červenci i ve frankofonních regionech. Letos 26. listopadu budou následovat nejlidnatější německy hovořící oblasti. Už nyní zde digitálně vysílají čtyři televizní programy: SF2, TSR1 a TSI1. Podle serveru DigiTAG.org se změna dotkne asi jen 170 tisíc domácností.

Sousední Francie oznámila, že první analogové vysílače začne vypínat už letos na podzim. Původně přitom francouzská vláda počítala s tím, že tento proces začne až v březnu příštího roku a skončí v listopadu 2011.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.