Hlavní navigace

Ivana Levá: Italové vytvoří nejméně 30 multiplexů

Sdílet

Poslankyně Ivana Levá (KSČM) přiblížila v rozhovoru pro deník Haló noviny návštěvu mediální komise Poslanecké sněmovnyItálii. Zaujaly ji například poznatky italských poslanců, ale zmínila také podobnost země s Českou republikou v malém rozšíření kabelového příjmu. Přidala také informace o výhodnější geografické poloze Itálie, která bude hrát při digitalizaci svoji roli.

Italští kolegové tvrdili, že mladí lidé dávají přednost internetovému zpravodajství před televizním. Zájem o hodnotnou kulturu prudce klesá, vkus diváků se mění a pokud veřejnoprávní televize RAI nechce zvyšovat televizní poplatky, musí zařazovat i reality show. Ty mají vysokou sledovanost – z ekonomického hlediska jsou tedy výhodné, ale jejich kulturní kvalita je sporná, sdělila deníku místopředsedkyně sněmovní mediální komise. Trošku jsem měla pocit, že nejsme v Itálii, ale v České republice, dodala Ivana Levá.

BRAND Vasky

S Italy máme leccos společného – například malý podíl kabelového vysílání ve srovnání s pozemním. Přibývá zájemců o satelitní vysílání. Výhodou Italů je jejich zeměpisná poloha – obklopuje je ve značné míře moře, italské vysílání tedy nikoho neomezuje a sladění frekvencí se sousedícími státy nečinilo závažné problémy. Mají tedy dostatek frekvencí, vytvoří nejméně 30 multiplexů (pro srovnání – v ČR se uvažuje o šesti sedmi digitálních sítích, pozn. DigiZone.cz), řekla poslankyně za KSČM v rozhovoru pro deník Haló noviny.

Ivana Levá přiblížila také dosavadní italské zkušenosti s přechodem na zemské digitální vysílání. S digitalizací se začalo v jedné části země, stejně jako u nás, na Sardinii. Vláda občanům zaplatila polovinu nákladů na příjem digitálního signálu, EU však zasáhla, proto vláda nemůže peníze dál poskytovat. Datum konečného vypnutí analogového vysílání stanovila italská vláda na rok 2012. A co Italy vede k nákupu set-top-boxů? Největším lákadlem pro přechod na digitální příjem se ukazuje přenos všech zápasů italské fotbalové ligy, uvedla místopředsedkyně sněmovní mediální komise.