Hlavní navigace

Ivana Levá: Italové vytvoří nejméně 30 multiplexů

16. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 11. 2007

Poslankyně Ivana Levá (KSČM) přiblížila v rozhovoru pro deník Haló noviny návštěvu mediální komise Poslanecké sněmovnyItálii. Zaujaly ji například poznatky italských poslanců, ale zmínila také podobnost země s Českou republikou v malém rozšíření kabelového příjmu. Přidala také informace o výhodnější geografické poloze Itálie, která bude hrát při digitalizaci svoji roli.

Italští kolegové tvrdili, že mladí lidé dávají přednost internetovému zpravodajství před televizním. Zájem o hodnotnou kulturu prudce klesá, vkus diváků se mění a pokud veřejnoprávní televize RAI nechce zvyšovat televizní poplatky, musí zařazovat i reality show. Ty mají vysokou sledovanost – z ekonomického hlediska jsou tedy výhodné, ale jejich kulturní kvalita je sporná, sdělila deníku místopředsedkyně sněmovní mediální komise. Trošku jsem měla pocit, že nejsme v Itálii, ale v České republice, dodala Ivana Levá.

Cloud23

S Italy máme leccos společného – například malý podíl kabelového vysílání ve srovnání s pozemním. Přibývá zájemců o satelitní vysílání. Výhodou Italů je jejich zeměpisná poloha – obklopuje je ve značné míře moře, italské vysílání tedy nikoho neomezuje a sladění frekvencí se sousedícími státy nečinilo závažné problémy. Mají tedy dostatek frekvencí, vytvoří nejméně 30 multiplexů (pro srovnání – v ČR se uvažuje o šesti sedmi digitálních sítích, pozn. DigiZone.cz), řekla poslankyně za KSČM v rozhovoru pro deník Haló noviny.

Ivana Levá přiblížila také dosavadní italské zkušenosti s přechodem na zemské digitální vysílání. S digitalizací se začalo v jedné části země, stejně jako u nás, na Sardinii. Vláda občanům zaplatila polovinu nákladů na příjem digitálního signálu, EU však zasáhla, proto vláda nemůže peníze dál poskytovat. Datum konečného vypnutí analogového vysílání stanovila italská vláda na rok 2012. A co Italy vede k nákupu set-top-boxů? Největším lákadlem pro přechod na digitální příjem se ukazuje přenos všech zápasů italské fotbalové ligy, uvedla místopředsedkyně sněmovní mediální komise.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).