Hlavní navigace

Ivana Levá: Stát by měl lidem v odlehlých oblastech přispět na satelity

Sdílet

Po přechodu na zemské digitální vysílání vzniknou na území České republiky „černé díry“ bez pokrytí DVB-T. Tuto možnost připouští poslankyně Ivana Levá (KSČM) a chce lidem z nepokrytých oblastí přispět, po vzoru Francie, na nákup satelitních kompletů.

MMkrize lavy

Chtěla bych, aby byl u nás pro tyto případy zřízen fond, především z reklamy, z něhož by se obyvatelům oblastí, které nepůjdou pokrýt, přispělo na satelit. Pro Radiokomunikace, ale i pro další provozovatele sítě by to znamenalo, že by nemuseli v malých osadách stavět tzv. dokrývače. V případě digitálního vysílání to je finančně velmi náročné, uvedla v rozhovoru pro deník Haló noviny.

Členka Stálé komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny se vyjádřila také k případnému odložení termínu vypínání zemského analogového vysílání. Problémem není zajistit vysílače pro Prahu, Brno, Ostravu či Plzeň, obavy jsou z malých venkovských lokalit. Já tyto obavy docela chápu. Pravdou je, že celý projekt je finančně velmi náročný a námitky Radiokomunikací mají své oprávnění. Nicméně bych byla ráda, kdyby se přechod na digitální vysílání uskutečnil co nejrychleji, sdělila Hálo novinám Ivana Levá.