Hlavní navigace

Kde všude budete moci sledovat ZOH 2010 ve vysokém rozlišení?

28. 1. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Dva týdny zbývají do zahájení Zimních olympijských her ve Vancouveru, první zimní olympiády v historii, která bude kompletně přenášena ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Jak se k tomuto vysílání dostanou čeští diváci? Připravili jsme pro vás přehled všech možností, jak naladit HD přenosy ze ZOH 2010 – od zemského digitálního vysílání přes satelit a digitální kabelovou televizi k IPTV, digitální televizi po pevné lince, a také internet.

Bezplatně v zemské digitální síti 4

Obyvatelé tří největších měst v České republice budou moci sledovat olympijské hry ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) prostřednictvím zemské digitální sítě. Konkrétně se to týká Pražanů, Brňanů a Ostravanů, kteří jsou v dosahu multiplexu 4 společnosti Telefónica O2. Aby však mohli olympiádu na programové pozici, která se označuje jako ČT HD, sledovat, budou potřebovat speciální set-top-box (STB). Vzhledem k tomu, že takových přijímačů, které dokáží zpracovat vysílání v kompresním standardu MPEG-4, který se využívá pro HD vysílání, je na trhu velmi málo, jako nejvhodnější se pro příjem tohoto vysílání jeví pravděpodobně tzv. kombo přijímače, které v sobě obsahují jak tuner pro pozemní digitální vysílání, tak třeba i satelitní nebo kabelový tuner. Další možností je integrovaný digitální televizor, který už v sobě má digitální tuner (což jsou prakticky všechny aktuálně nabízené televizory na českém trhu). V případě, že byste program ladili pomocí set-top-boxu, který umí pouze kompresní formát MPEG-2, mohli byste z uvedené stanice „sledovat“ pouze zvuk. Program bude dostupný v Praze a Brně na 64. kanále, v Ostravě pak na kanále 63. Vhodnou možností pro sledování ČT HD mohou být také různé USB tunery k počítači, apod.

Nekódované vysílání ze satelitu na Das Erste HD a ZDF HD

S velkým napětím jsou olympijské hry očekávány u sportovních fanoušků, kteří disponují satelitním komplety, a to nejen těmi, kteří jsou si ochotni za příjem olympiády v HD kvalitě připlatit. Právě pro ty druhé máme velmi potěšující zprávu. Olympijské hry budou nekódovaně vysílány ve vysokém rozlišení prostřednictvím družice Astra na pozici 19,2 stupně východně. Co je pro takový příjem zapotřebí? Pochopitelně satelitní set-top-box, který umožňuje příjem programů ve vysokém rozlišení obrazu, popřípadě televizor s integrovaným satelitním tunerem, a parabolická anténa běžných rozměrů. Dekódovací karta ani nic podobného není vyžadováno. Olympijské hry budou nekódovaně šířeny prostřednictvím Astry na dvou německých programech, a to Das Erste HD a ZDF HD. Oba vysílají už v tuto chvíli promo smyčku na těchto parametrech: Astra 1KR (19,2 st. východně), 11362/H, SR 22000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK (MPEG-4). Tento velký sportovní svátek pravděpodobně nabídnou na satelitu i některé další stanice.

Další možnosti? Magyar Televízió a pravděpodobně také Al-Jazeera

Prostřednictvím satelitu Eurobird 9A na pozici 9 st. východně je šířena nekódovaně jak SD, tak i HD verze maďarského kanálu m2. Právě na ní by se měly během olympiády přenosy objevit. Druhý program Magyar Televízió vysílá v HD verzi většinou pouze upscalované pořady, tedy přepočítávané ze standardního do vysokého rozlišení. I tato stanice bude mít ale k dispozici streamy v HD, a proto není důvod, aby je svým divákům v patřičných distribučních trasách nenabídla. Otázkou je, kolik lidí je ochotno se dívat na olympiádu sice ve vysokém rozlišení, ale zato s maďarským komentářem. Parametry příjmu této stanice jsou: Eurobird 9A (9 stupňů východně), 11958/V, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S (MPEG-4). K příjmu programu m2 HD opět postačí parabola běžných rozměrů. Olympiádu bude možné přijímat nekódovaně v HD také na kanálech katarské televize Al-Jazeera. Ty se však s největší pravděpodobností objeví na vyzařovacích svazcích určených pro arabské země a pro příjem bude nutné disponovat parabolou velkých rozměrů.

Rudolf Pop, Lukáš Polák 500

Jak bude vypadat vysílání olympiády na obrazovce České televize, popsal serveru DigiZone.cz její technický ředitel Rudolf Pop. Foto: Čestmír Polák

Satelitní placená televize: ČT HD, Trojka HD i Eurosport HD

Na své si přijdou také majitelé karet satelitních služeb CS Link a Skylink. Co se týká diváků v České republice, ti budou moci sledovat stanici ČT HD, která bude v době olympijských her mixem kanálů ČT 2 a ČT 4. Program bude dostupný majitelům karet obou zmíněných platforem, a to v základní bezplatné nabídce, která obsahuje stanice ČT, Nova, Prima, STV, atd. Parametry příjmu budou následující: Astra 1E (23,5 stupně východně), 10803/H, SR 22000, FEC 5/6, norma DVB-S (MPEG-4), kód CryptoWorks. Skylink navíc nabídne zákazníkům, kteří mají aktivovaný slovenský region, program Trojka HD, tedy verzi třetího kanálu veřejnoprávní Slovenské televize ve vysokém rozlišení. Opět jej bude možné přijímat na kartě s bezplatnou programovou nabídkou (ale ne pro diváky v České republice). Parametry příjmu: 12109/H, SR 27500, FEC 9/10, norma DVB-S2/QPSK (MPEG-4), kód CryptoWorks. Pokud dáváte přednost placeným programům, Skylink nabídne olympiádu také na Eurosportu HD, pochopitelně s českým komentářem. K jeho sledování se dostanou ti, co mají předplacený balíček HD Plus, popř. MULTI HD. Pro sledování kanálu je nutné zadat stejné hodnoty jako pro Trojku HD.

Digitální kabelová televize

Největší kabelový operátor u nás, společnost UPC Česká republika, nabízí možnost příjmu programu ČT HD v základní nabídce digitální kabelové televize UPC Digital. Zákazník ale musí mít od UPC pronajatý set-top-box, který „HD ready“ – Handan CV-7000 HD. Firma si za jeho pronájem účtuje měsíční poplatek 150 korun. Divák pochopitelně potřebuje odpovídající zobrazovač, tedy LCD nebo plazmový televizor, který zvládne zpracovat obraz ve vysokém rozlišení. Co se týká Eurosportu HD, k tomu se dostanou předplatitelé základní programové nabídky Standard za 604 korun měsíčně nebo kompletní nabídky Supreme za 1108 Kč za měsíc. Dalším z velkých kabelových operátorů, kteří nabídnou přenosy ze ZOH 2010 Vancouver ve vysokém rozlišení obrazu, je jihomoravský Moravianet (Self Servis). U tohoto operátora budou moci sledovat program všichni zákazníci, včetně těch, kteří si objednali omezenou programovou nabídku (vyjde na 150 korun měsíčně). Pokud budete chtít sledovat HD programy, potřebujete set-top-box Arion AT-2410VHD. Ten bohužel stojí téměř 4 tisíce Kč, existuje však možnost pořízení speciálního modulu k integrovanému digitálnímu televizoru s kabelovým DVB-C tunerem, a to za 1 300 Kč. Eurosport HD získáte v balíčku HD nabídka, a to za cenu 250 Kč měsíčně. Objednat si ho lze jedině k některému ze základních programových balíčků.

Samsung UE40B8000XW ZDF HD

Zkušební vysílání kanálu ZDF HD na obrazovce televizoru Samsung. Foto: Bohumil Herwig

Také jihočeský operátor Elsat nabídne kanál ČT HD, který se bude během olympiády skládat z vysílání programů ČT 2 a ČT 4. Programy šířené ve vysokém rozlišení mohou volně a nekódovaně sledovat všichni naši účastníci vybavení televizory nebo set-top-boxy s kabelovými digitálními tunery DVB-C a zároveň HDTV tunery v normě MPEG4/H.264 AVC, upozorňuje na svém webu Elsat. Pro sledování ČT HD si mohou diváci vybrat ze dvou set-top-boxů – Handan CV-7000 HD nebo Technisat DigiCorder HD K2. Pro ty, kteří jsou v dostupnosti kabelové sítě Elsat, je také příjemným zjištěním, že do nabídky budou zařazeny i německé veřejnoprávní kanály Erste HD a ZDF HD, o kterých jsme se zmínili výše. Eurosport HD bohužel v nabídce operátor nemá. Služba Spray TV, kterou je možné svým charakterem zařadit také mezi kabelové, bohužel kanál ČT HD v nabídce nemá. K olympijskému vysílání ve vysokém rozlišení se však její zákazníci mohou dostat díky panevropskému kanálu Eurosport, za který se připlácí spolu Novou a Novou Sport 150 Kč měsíčně (k základní programové nabídce, která se platí zvlášť). Pro příjem těchto programů ale divák potřebuje speciální zařízení, podrobnosti zde. Aktivační poplatek činí 300 Kč.

Olympiáda HD přes IPTV, digitální televizi po drátu

Zákazníky, kteří jsou v dosahu digitální kabelové televize IPTV, budou zajímat především dva operátoři, a to Telefónica O2 se svým produktem O2TV a skupina RIO Media. Obě totiž vysílají více méně celoplošně. První ze zmíněných společností nabízí klientům set-top-box iCAN 3800TW – IP, který zvládá jak příjem služby O2TV, tak zemské digitální televize v kompresním standardu MPEG-4, takže je vhodný i pro sledování zemské digitální sítě 4 v Praze, Brně a Ostravě. Jeho jednorázová cena činí 2900 Kč nebo si ho můžete pronajmout za 150 korun měsíčně. Divák ale musí být vybaven modemem. Program ČT HD bude dostupný všem zákazníkům O2TV bez dalšího poplatku. Eurosport HD v nabídce tohoto operátora není. Společnost RIO Media zatím program ČT HD ve své síti nenabízí, což však neznamená, že by se v ní nemohl do začátku olympiády objevit. V současné době jde o technickou záležitost. Hledáme způsob napojení na T-Systems, uvedl pro DigiZone.cz generální ředitel skupiny Petr Opletal. Zákazníci se tak bohužel mohou jistě spolehnout pouze na Eurosport HD, který je součástí balíčku HD Plus. Zákazník však musí být v dosahu optické sítě Rio Media (nikoli analogové kabelové televize této společnosti). Balíček HD Plus je možné objednat za 350 Kč měsíčně a k němu minimálně službu D20+, která je zpoplatněna stejnou částkou. Celkově byste tak museli kvůli Eurosportu HD zaplatit nejméně 700 korun měsíčně.

KL22 hlasovani

Vancouver v HD také volně na internetu

Z olympijských přenosů ve vysokém rozlišení obrazu se můžete těšit i přes to, že nemáte televizi nebo nejste zákazníci některého z výše jmenovaných poskytovatelů placených televizních služeb. Česká televize bude na internetové stránce www.zoh.cz nabízet jeden stream s živými přenosy v HD rozlišení, který bude kvalitnější než současné internetové vysílání programů ČT v televizní kvalitě. Z hlediska úspory bitového toku jej odvysíláme ve standardu 720p s bitovou rychlostí 3 až 4 Mb/s, řekl v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz technický ředitel ČT Rudolf Pop. Obsah HD kanálu na internetu bude shodný s olympijským vysíláním ČT HD na satelitu, po kabelu a IPTV. Sledování tohoto internetového kanálu ale bude omezeno na území České republiky, veřejnoprávní televize v jeho případě použije geoblokaci podle přístupové IP adresy.

Ostatní operátoři

Nabídka operátorů v České republice se stále rozšiřuje, proto není v tomto článku možné obsáhnout zdaleka všechny. Pokud máte o programy ČT HD nebo Eurosport HD zájem, nejlépe uděláte, když se po nich poptáte u svého lokálního poskytovatele (a dáte nám vědět do redakce DigiZone.cz, abychom mohli informovat ostatní čtenáře). Na internetu pak vždy najdete i jejich aktuální nabídky i ceníky.

Jak budete sledovat letošní olympijské hry z Vancouveru?