Hlavní navigace

Jak jsem si užil olympiádu

24. 8. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnes končí v čínském Pekingu jeden z největších sportovních svátků, který se opakuje pouze jednou za čtyři roky - letní olympijské hry. V době, kdy čtete tyto řádky, je možná dávno po olympiádě a já bych se proto rád v této glose za ní ohlédl. Tentokrát jsem si pekingské hry opravdu užil, a to hned z několika důvodů. Jejich společným jmenovatelem ale byla vždy televize. Rád bych se také vrátil k několika momentům, na které by podle mě neměli čtenáři zapomenout.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Poděkování satelitním providerům

Vzhledem k zaměření našeho serveru by se zasloužilo poděkovat především provozovatelům satelitních stanic a operátorům. Olympiáda v Pekingu byla přece vůbec první, která přinesla zážitky do vašeho oblíbeného baru, hospůdky nebo třeba jen domácnosti v opravdové kvalitě. Sportovní svátek byl konečně divákům dostupný ve vysokém rozlišení, a to hned prostřednictvím několika kanálů. Nejprve oznámilo vysílání v HD německé Anixe, i když šlo pouze o přenášení některých událostí a ještě pouze ze záznamu, přesto byl určitě divák před Pekingem 2008 spokojen. To ještě netušil, že bude moci olympiádu sledovat v této kvalitě i živě. Překvapivě pak začal na satelitu Hotbird společnosti Eutelsat vysílat i kanál maďarské veřejnoprávní televize MTV – m2. A zde už si divák olympiádu opravdu vychutnal, i přesto, že šlo o takový jazyk, jakým je právě řeč jižních sousedů Slovenska. Kvalita byla totiž 1080i, tedy v současné době nejvyšší možná, a bylo se na co koukat. Zkrátka pastva pro oči, která je prozatím některým divákům bohužel stále odepřena. Nerad bych zapomněl i na pozici britské Astry – 28.2 st. vých. Pokud divák nechtěl sledovat až 10 kanálů živě prostřednictvím internetového portálu www.loh.cz, měl možnost zde. Navíc opět v dobré kvalitě obrazu, i když pouze v SD rozlišení.

Zastavme se u Trojky

Poděkujme i našim kolegům ze Slovenska. Vlastníci satelitních karet SkyLink dostali pěkný dáreček od tamní veřejnoprávní televize. V den zahájení olympiády odstartoval sportovní kanál Trojka. Bylo to v podstatě symbolické. Zatímco před dvěma lety v Turíně zahajoval vysílání naší Čtyřky přímo z místa sportovní redaktor ČT Jiří Hölzel, 8. srpna 2008 se slova na STV ujal Štefan Nižňanský, generální ředitel tohoto média, který nás „prepojil“ přímo do Pekingu. A my mu za to děkujeme. Diváci sice neviděli úplně celý zahajovací ceremoniál, protože ředitelovo slovo a řeči některých politiků si zkrátka ukrojily víc, než bylo nutné (a ještě k tomu ta reklama…), ale vysílání bylo ve vysokém rozlišení. Bohužel, a je to ke škodě věci, s koncem olympijských her je také konec Trojky ve formátu HDTV. Uvidí ji tak pouze diváci na Slovensku ve službě Fiber TV od Orange. STV mě ale poměrně také na jednu stranu svým HDTV zklamalo. Ač bylo kolem něj dělané velké haló, na řadu přišel „jen“ nejmenší možný formát, a to 720p (což je kvalita, v jaké STV přebírala signál z Pekingu).

Díky, Pavle…

Nezapomeňme na Pavle Hanuše, šéfa digitalizace ČT, a jeho tým digitalizátorů, který přes počáteční legislativní a další potíže, jež trvaly déle, než bylo bezpodmínečně nutné, přinesly alespoň do té Plzně vysílání veřejnoprávního multiplexu. I když si nebylo „čé téčko“ nejdřív úplně jisté, zda se jednání povedou, a pro jistotu zařadilo do dočasného multiplexu B (opět pouze v Plzni) ČT 4 Sport, nakonec se digitalizace ze strany České televize rozjela, a tak mohou diváci kromě tohoto kanálu a samozřejmě i Jedničky a Dvojky, sledovat na Plzeňsku také Čtyřiadvacítku. O tom, že tým digitalizátorů ČT už nechce rozjezd veřejnoprávního multiplexu zdržovat, přesvědčil snad už tento týden piktogram, zařazení čtyř čtverečků do vysílání kanálu ČT 2 na vysílačích Kleť a Cukrák. Ano, digitalizace se rozjíždí naplno a v září se mohou na vysílání všech čtyř kanálů České televize těšit také na Českobudějovicku a ve středních Čechách. Jen škoda, že veřejnoprávní multiplex prozatím kazí nepřítomnost stanic Českého rozhlasu.

cif 24 - early cena - média

Eurosport jako oficiální vysílatel her

Eurosport je již od roku 1992 vždy oficiálním vysílatelem olympiády. Samozřejmostí bylo nonstop 24 hodinové vysílání doplněné celou řadou speciálních magazínů. Živě se vysílalo patnáct hodin denně. V prime timu, tj. od šesti večer, byly nachystány záznamy těch nejzajímavějších zápasů a přenosů z právě uplynulého dne. Samozřejmě nechyběly ani různé speciální magazíny – Nihao Bejing, Peking Express a Mission to Peking. Navíc Eurosport ve vysokém rozlišení označený příponou HD nabízí v České republice také někteří operátoři. I když se toto bohužel netýká naší největší kabelové společnosti UPC, jde alespoň o frýdecko-místecký Mattes AD a brněnský Netbox, takže pár tisíc diváků přece jen na Eurosport HD dosáhne. Netbox zaktivoval Eurosport HD všem svým zákazníkům, a za to mu patří zvláštní dík.

V neposlední řadě děkuji českým a vůbec všem sportovcům

Jaké by to byly olympijské hry bez vrcholných zážitků? Vždyť ať jste Peking 2008 sledovali ve vysokém rozlišení, nebo třeba jen na klasické obrazovce se sedmatřiceticen­timetrovou úhlopříčkou, bylo se zkrátka na co dívat a poděkujme za to všem sportovcům. Nezapomenutelné byly např. běhy jamajských sprinterů, čínský trenér, který neudržel nervy na uzdě a po neúspěchu svého svěřence se před novináři upřímně rozbrečel jako malé děcko nebo komentář finského redaktora, který prožíval výkon zlaté Barbory Špotákové mnohonásobně emotivněji než jeho čeští kolegové (video). Od zahajovacího ceremoniálu až po poslední den se bylo na co dívat. Těší mě pak zvláště i to, že vyhráli ti, od kterých se toho až zas tolik nečekalo, a to ať už jde o sportovce nebo televizní společnosti.

Sledovali jste olympijské hry z Pekingu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).