Hlavní navigace

Jak nakupovat v zahraničních e-shopech: co se nejvíc vyplatí a kolik stojí doručení

9. 11. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Shop
Pokud se chcete vyhnout předvánočnímu stresu, nakupte dárky prostřednictvím e-shopů. Nemusíte se přitom omezovat jen na ty české. Zámoří, Evropa a hlavně Asie lákají zajímavými cenami a zbožím.

Vánoce pomalu klepou na dveře a to znamená jediné, většina z nás se bude v následujících šesti týdnech muset rozhodnout, jakým dárkem potěší pod stromečkem své nejbližší. Kromě nákupu v kamenných prodejnách a v tuzemských internetových obchodech je stále ještě čas pořídit dárky v zahraničních e-shopech.

Důvodů proč koupit zboží v zahraničních e-shopech je celá řada. Mezi ty nejčastěji skloňované patří širší nabídka a výhodnější ceny. Nejde jen o to ušetřit, některé zboží jednoduše v Česku nekoupíte. Ať už se jedná o některé značky oblečení nebo třeba nejnovější čtečku e-knih Kindle Paperwhite od Amazonu.

Nákupy z EU

Nejjednodušší je nakupovat v zahraničních e-shopech, které sídlí v některé ze zemí Evropské unie. Za zboží zaslané z některé ze zemí EU vám totiž tuzemská celní správa nevyměří DPH ani clo. Výjimku tvoří pouze alkohol a cigarety. Za tyto produkty je nutné uhradit clo i v případě, že si je necháte poslat z členských zemí EU.

Mezi v Česku oblíbené e-shopy patří například „evropské klony“ Amazonu, tedy britský Amazon.co.uk či německý Amazon.de. Většinu zboží, které expeduje přímo „britský“ či „německý“ Amazon, si můžete nechat poslat na českou adresu (zaslání do Česka ale nabízí i mnoho tamních obchodníků, kteří na Amazonu prodávají).

Zaslání hudby, DVDček či Blu-ray disků, přijde na 1,79 liber za každou položku plus 2,49 liber za balík. Pokud si například objednáte tři DVDčka, které bude možné poslat v jedné zásilce, zaplatíte celkem 3×1,79 liber plus 2,49 liber.  U knih, počítačových a video her, VHSek a software je třeba počítat s částkou 3,49 liber za kus a 5,69 liber za zásilku. Zboží, které nespadá do ani jedné ze zmiňovaných kategorií, přijde na 5,69 liber za zásilku plus 0,59 liber za každý započatý kilogram váhy balíku.

Češi nakupují často také prostřednictvím aukčního portálu eBay, ať už na jeho americké, britské či německé verzi. Při objednávce zboží z eBay je třeba dát pozor na to, odkud bude prodejce zboží zasílat. I na britské mutaci totiž můžete najít zboží od obchodníků, kteří nepochází z EU. Takové zboží samozřejmě při překročení limitů podléhá vyměření DPH a případně i cla.

Amazon.co.uk ale není zdaleka jediný, který nabízí možnost odeslání objednaného zboží do Česka. Například oblečení můžete nakoupit v e-shopu MandM Direct.

Ten si účtuje poštovné ve výši 5,99 liber. U objednávek, jejichž hodnota překročí 75 liber, je však poštovné zdarma.

Zboží do Česka zasílá i další britský e-shop s oblečením JD Sports. Za poštovné si přitom účtuje 4,99 liber.

Nesmíme zapomenout ani na největšího britského prodejce sportovního oblečení SportsDirect.com. Ten prostřednictvím firmy Etail pošle objednané zboží do Česka za 9,99 liber. Web SportsDirect.com je dostupný i v české jazykové verzi, nicméně je zřejmé, že se jedná o automatický překlad. U výrobků je možné zobrazit cenu v korunách.

Pokud plánujete své nejbližší obdarovat knihou, určitě by vám neměl uniknout britský e-shop The Book Depository. Můžete vybírat z obrovské nabídky knih, nejen v angličtině. Balné a poštovné je zdarma.

Výhodou nakupování v britských e-shopech je rychlost dodání. Obvykle bývá zboží doručeno do jednoho týdne.

Holandsko a Německo

Objednat zboží na českou adresu si můžete i z oficiálního evropského e-shopu americké značky Crocs, která je známá hlavně díky gumovým botám, jejichž kopie můžete za pár korun koupit ve vietnamských obchodech.

Crocs ale prodává i klasické tenisky a další typy obuvi. Objednávky jsou expedovány z Holandska a zaslání do Česka vyjde na necelých 15 eur. Pokud ovšem hodnota objednávky převýší 69 eur, je poštovné zdarma.

Designové věci, od doplňků do domácnosti, přes oblečení, elektroniku až po parfémy, nabízí evropská odnož Fab.com, která sídlí v Německu.

Poštovné vyjde na 4,95 euro za objednávku, u některých produktů je ale nutné počítat s dalším poplatkem za balné. Prostřednictvím Fab totiž nabízejí zboží sami designéři či výrobci, kteří zpravidla zboží i balí a expedují. Rychlost doručení se tak může u jednotlivých věcí výrazně lišit.

Umělecké plakáty a tištěné obrazy lze koupit na webu ArtFlakes. Objednávky jsou odesílány z Německa prostřednictvím DHL. Poštovné vychází na necelých sedm eur. Zboží je podle provozovatelů webu obvykle doručeno do osmi až deseti pracovních dnů.

Doručení zboží do Česka nabízí celá řada německých e-shopů. Byť mnohdy je poštovné natolik vysoké, že výsledná cena podstatně překračuje cenu, za kterou se zboží prodává na tuzemském trhu.

Pokud přeci jen narazíte na zboží, které se například v Česku neprodává a prodejce nenabízí jeho zaslání na českou adresu či je poštovné do Česka extrémně drahé, můžete využít službu Maiboxde.cz. Ta nabízí zřízení doručovací adresy v německé Žitavě a přeposlání zásilek z této adresy do Česka a na Slovensko. Provozovatel si za přeposlání do Česka účtuje u balíku do dvou kilogramů 68 korun. Balík o hmotnosti do pěti kilogramů vyjde na 95 korun. K těmto poplatkům je třeba připočíst poštovné. To lze vypočítat jednoduše podle vnitrostátního ceníku České pošty či Geis Parcel. Maiboxde.cz totiž zásilky převeze do Česka a z Liberce je odešle za vnitrostátní tarif.

Americké e-shopy

Pokud hodláte dárky nakoupit v některém z amerických e-shopů, zapamatujte si datum 23. listopadu. Právě na tento den letos připadá černý pátek (Black Friday), který je ve Spojených státech tradičně dnem velkých slev a výprodejů.

Při nákupu zboží v Americe musíte počítat s tím, že stejně jako u zboží z jakéhokoli jiného nečlenského státu EU, vám hrozí zaplacení DPH a cla. DPH je celní správou vyměřeno v případě, že hodnota zboží přesáhne částku 22 EUR. Clo je uvaleno na zásilky, jejichž hodnota překročí 150 EUR. Podrobněji se budeme vypočítávání DPH a proclívání zboží věnovat v připravovaném článku.

Drtivá většina amerických e-shopů zboží do Česka neposílá. Problém může být i s placením v Česku vydanou kartou. Většina tuzemských bank stále nemá ve Spojených státech clearing. Tamní obchodníci se bojí možných podvodů a platby ze zahraničí pro ně představují větší riziko. Proto raději platby v zahraničí vydanými kartami nepřijímají. Není to pravidlo, ale je každopádně třeba s touto možnou komplikací počítat.

Řešením zmiňovaných problémů je tzv. asistovaný nákup, který zprostředkovávají například služby Shipito, Shopguru nebo Zásilková služba. Ty umožňují českým zákazníkům za poplatek zřídit doručovací adresu ve Spojených státech, přeposlání zboží z této adresy na adresu zákazníka v Česku, případně také kompletní asistovaný nákup, kdy zaplatí za zákazníka v internetovém obchodě, který neakceptuje tuzemské platební karty.

Shipito přeposílá balíček za 8,5 USD (154 Kč), Shopguru za 199 Kč plus bankovní poplatky za převod 2,5 procenta z ceny zboží, Zásilková služba za 9,90 USD (179 Kč). U Zásilkové služby musíte ještě připočíst 9,90 USD měsíčně za pronájem poštovní schránky. Pokud si objednáváte zboží od více dodavatelů, vyplatí se toto zboží na americké adrese spárovat a následně poslat do Česka v jednom balíku. 

Shipito nabízí tuto službu pro zákazníky, kteří si zakoupí poštovní schránku, ta přijde na 10 USD měsíčně. Za každý spárovaný balíček zaplatíte 2 USD.  Shopguru si za každý takový balíček účtuje 49 Kč. K poplatkům za přeposlání je nutné připočíst poštovné, jeho výši můžete určit například prostřednictvím kalkulátoru americké federální pošty (USPS).

Pokud konkrétní e-shop nepodporuje platbu v Česku vydanou kartou, je třeba počítat ještě s dalšími výdaji, v případě, že se rozhodnete zaplatit za zboží pomocí výše zmiňovaných služeb. Přes Shipito zaplatíte za asistovaný nákup 8,5 USD plus 8 procent z ceny kupovaného zboží.  K tomu je ještě třeba připočítat poplatek 4,3 procenta z ceny za převod peněz prostřednictvím platebního systému PayPal, platební karty nebo bankovního převodu. 

Zásilková služba nabízí asistovaný nákup za částku odpovídající pěti procentům z ceny zboží. I zde musíte počítat s poplatkem za převod. V případě bankovního převodu se jedná o poplatek ve výši 2,4 procent za konverzi měny a poslání peněz do Spojených států. U PayPalu je poplatek za převod cca 3.9 procent + 0.35 USD z transakce. Shopguru zprostředkuje asistovaný nákup na 399 Kč, 5 procent z ceny zboží a 2,5 procenta bankovní poplatky. U všech služeb je samozřejmě opět nutné počítat s tím, že k celkové částce musíte přičíst ještě poštovné.

Amazon vyměří clo a DPH za české celníky

Napřímo můžete zboží nakoupit například na americkém Amazonu. Tedy přesněji zboží, které expeduje sám Amazon. Ani to však není pravidlem.

Amazon automaticky k objednávce zboží do Česka připočítává poplatek za na úhradu tuzemské DPH.

Amazon automaticky k objednávce zboží do Česka připočítává poplatek za na úhradu tuzemské DPH.

Například nový Kindle Paperwhite je zatím určen pouze americký trh, a tak na jeho poslání do Česka přímo ze skladů Amazonu zatím zapomeňte. Amazon odesílá do zahraničí pouze zboží zalistované mezi položkami Amazon Global.

Zaslání hudby, DVDček či Blu-ray disků, knih, počítačových a video her či VHSek přijde na 3,99 dolarů za každou položku plus 3,99 dolarů za balík. Podle Amazonu by při využití nejlevnějšího způsobu přepravy mělo zboží dorazit do 15 až 28 dní. Například knihy ale obvykle dorazí do 14 dnů.

Ostatní zboží vyjde nejméně na 12,99 dolarů za zásilku. Doručení se zrychlilo poté, co Amazon začal k objednávce připočítávat „české DPH a clo“. Zásilky od Amazonu jsou tak propuštěny v Česku k doručení bez zdržení, která souvisela s vyměřováním DPH a cla.

Čína: levné zboží a poštovné zdarma

Stále oblíbenější jsou nákupy v asijských e-shopech, které lákají nejen zajímavými cenami, ale často také velmi nízkým poštovným či rovnou nabízejí zaslání zboží zdarma.

Například čínští obchodníci mohou využívat dumpingových cen poštovného, které v rámci podpory exportu zavedla tamní vláda. Mezi nejznámější velké čínské e-shopy, které zasílají do Česka zdarma, patří DealExtreme, Focalprice či 360buy. Češi na nich nakupují a mají s nimi vcelku pozitivní zkušenosti.

Existují ale desítky dalších e-shopů, které nabízí obdobný sortiment a posílají zdarma do Evropy. Před nákupem zboží z čínských e-shopů je potřeba si dobře rozmyslet, zdali vám nižší cena vyváží skutečnost, že případná reklamace zboží může být obtížná. Byť například s reklamacemi na zmiňovaném DealExtreme mají čeští zákazníci pozitivní zkušenosti.

Tisíce čínských obchodníků prodává také prostřednictvím aukčního portálu eBay. Z osobní zkušenosti mohu říci, že jsou obvykle velmi snaživí, často přidají k objednávce malou drobnost a nikdy jsem se nesetkal s tím, že by zaplacené zboží nedodali.

MMF24

Pokud budete mít možnost výběru, preferujte raději prodejce, kteří zboží odesílají z Hong Kongu. Právě tamní pošta je v doručování zásilek do Česka podstatně rychlejší než ta čínská.

Děkujeme za tipy na zahraniční e-shopy, které jste nám prostřednictvím sociálních sítí poslali. Budeme rádi, když se o své zkušenosti s nákupy v zahraničních e-shopech podělíte v diskusi pod článkem. Připravujeme pro vás druhý díl článku, který se bude věnovat daním, clům a tomu, co vás čeká, pokud si zboží ze zahraničí objednáte. Můžete se na něj těšit příští týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).