Hlavní navigace

Jak používat Internet

24. 3. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Internet máme konečně doopravdy skoro na každém rohu a nastává ta ještě důležitější (a místy i trochu rozpačitá) chvíle, kdy se pro něj hledá využití. "Internet se víc rozšíří, jakmile pro něj budou služby," říkají poskytovatelé konektivity. "Lidé začnou Internet používat, až bude více rozšířený," volají z druhého břehu tvůrci aplikací. Potřebují ale lidé opravdu k Internetu dovést za ruku?

Podle loňského šetření Českého statistického úřadu mělo v ČR připojení 15 procent domácností. Je to hodně nebo málo? Pro ty, kdo připojení mají, je to málo, ti ostatní zpravidla neví, co odpovědět. Každopádně při pohledu na podobné statistiky v zemích nejen na západ odsud bývají ona čísla znatelně vyšší. Když jsem se na tu záhadu ptal senátora a zakladatele Fakulty informatiky MU Jiřího Zlatušky (vydání rozhovoru je v přípravě), odpověděl, že lidé tu podle něj Internet prostě ještě neumí využívat a chybou bylo zanedbání „informační osvěty“ v České republice devadesátých let.

Podobný pohled na věc zřejmě hájí i generální ředitel Českého Telecomu Gabriel Berdár. V nedávném rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že oblastí rozvoje pro Český Telecom je nyní rychlé připojení k Internetu a služby s přidanou hodnotou, kterými myslí hlavně digitální domácnost. Přičemž nástup těchto služeb je podle něj lepší „rozkouskovat“, neboť „v prostředí, jako je Česko, většina lidí vůbec netuší, jaké možnosti jim Internet poskytuje. Obchodujete třeba na trhu s akciemi přes Internet?“ A pokračuje v nadšené osvětě o tom, co všechno dnes Internet „umí“: „Je možné mít zabezpečenou domácnost, dostávat veškeré informace v elektronické podobě, nikdy v životě nemusíte jít do banky, můžete si kupovat bankovní instrumenty, podílové listy, cokoliv si můžete kupovat! A to už existuje! To už je!“

Docela nadšení generálního ředitele Českého Telecomu chápu. Po letech rozumného vyčkávání jim konečně rozvoj služeb Internetu hraje do not a mohou začít nabízet připojení s parametry a cenou obvyklými na Západě. Pokud si však dobře vzpomínám, první internetovou aplikací pro obchodování s akciemi u nás byl program e-Broker společnosti Fio, vypuštěný na trh v roce 1997. S tehdejší nabídkou dial-upu od Českého Telecomu by byla jeho propagace pro „obyčejné lidi“ opravdu jen těžko představitelná. Z tohoto pohledu je tedy možné považovat za úspěch, že si možností Internetu vedení Českého Telecomu všimlo. Gabriel Berdár nyní může „přinést tu skvělou zprávu lidem“; upřímně, docela mu při tom držím palce.

ICTZ23

Nemyslím si totiž, že k tomu, aby lidé Internet začali masově využívat, potřebují přednášku o jeho možnostech. Řada z nich o báječném virtuálním světě ví, ostatně „žije“ v něm třeba v práci či ve škole, kde jej podle všeho jen opravdový asketa nevyužívá i pro osobní účely. Poskytovatelé připojení by se možná mohli zamyslet nad tím, kolik času by tito lidé mohli trávit na Internetu skrze vlastní připojení, jen kdyby bylo cenově a místně dostupné. Ano, nic víc. Nakonec, dovedete si představit, že by vám Český Telecom nabízel telefonní přípojku se slovy jako: „S telefonem můžete přímo hovořit se svými přáteli! Se svými rodinnými příslušníky! Po telefonu můžete objednávat pizzu i lístky do divadla, můžete po něm obsluhovat svůj účet v bance i pracovat!“

Pro ty, kdo Internet znají, je totiž tato síť pro práci i zábavu stejně samozřejmou věcí jako ten telefon. A lidé, kdo Internet nemají a/nebo neznají? Je skutečně zábavné si představovat, že jej rázem začnou používat proto, aby mohli obchodovat s akciemi. Ne, všechno, co lidé potřebují, je levný přístup. Všechno to, co Internet právě pro ně nabízí, si velmi rychle zjistí sami. A dokonce si potom třeba i pořídí rychlejší variantu připojení. Ale to všechno už tu bylo řečeno přece tolikrát… Jenom Český Telecom zřejmě stále hledá ten hlavní důvod, proč lidé Internet používají tak málo. Přitom by stačilo tak málo: zeptat se jich.

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 - 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.