Hlavní navigace

Jaký bude digitální rok 2010? Hlavní očekávané události

4. 1. 2010
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přechod ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání jde do finiše. Letos se digitální televize z pozemních vysílačů dočkají i v dlouho opomíjených oblastech Zlínska a Jesenicka, i když zatím půjde pouze o programy České televize. Ve čtyřech územních oblastech České republiky skončí analog a zákazníky satelitní služby UPC Direct čeká přesměrování parabol na novou vysílací pozici i satelit. Česká televize zahájí vysílání nového HD kanálu v nativním rozlišení.

Česká televize dokončí pozemní digitalizaci

Spuštěním pěti vysoce a středně výkonných vysílačů letos Česká televize dokončí budování své zemské digitální sítě 1. Všechny čtyři programy ČT tak bude moci pozemní cestou digitálně naladit prakticky každý (s výjimkou málo osídlených míst v pohraničí a v členitém terénu, kde se ČT nevyplatí zprovoznit digitální dokrývač). Letošní expanze veřejnoprávního multiplexu začne poslední květnový den na pardubickém vysílači Krásné, pokračovat bude na přelomu července a srpna na Lysé hoře v Beskydech, posledního září na jesenickém Pradědu a završí se posledního října na vysílačích Valašské Ploštiny a Tlustá hora na Zlínsku.

Česká televize bude ještě v průběhu následujícího roku 2011 dokončovat pokrytí v místech, kde nebude kvalitní signál z hlavního vysílače a zároveň půjde o lokalitu s větší hustotou obyvatel. ČT má s Českými Radiokomunikacemi, které jsou technickým operátorem její zemské digitální sítě, podepsanou smlouvu na spuštění celkem 50 digitálních dokrývačů (osm dokrývačů v západních, středních a severních Čechách již funguje). Start digitálního vysílání ČT z posledních pěti silných vysílačů si vyžádá předčasné vypínání analogového programu ČT 2 v některých lokalitách. Konkrétně půjde o vysílač Praděd v Jeseníkách.

Mux 1 - pokrytí říjen 2010 po spuštění všech vysílačů

Takto bude vypadat pokrytí veřejnoprávního multiplexu České televize koncem letošního října, po spuštění všech 26 velkých vysílačů této digitální sítě. (Zdroj: Česká televize; mapku kliknutím zvětšíte)

Multiplex 2 zprovozní šest, multiplex 3 tři nové vysílače

Hned z šesti nových velkých vysílačů začne letos vysílat zemská digitální síť 2, která obsahuje pět nejsledovanějších tuzemských komerčních televizí: Novu, Primu, TV Barrandov, Novu Cinema a Primu Cool. Jako první toto vysílání spustí posledního března vysílače Pardubice – Krásné a Vimperk – Mařský vrch. O měsíc později se přidá jihlavská Javořice. Největší změny čekají multiplex 2 v noci z posledního srpna na prvního září, kdy zahájí vysílání z libereckého Ještědu a trutnovské Černé hory. Zároveň na západě Čech převede svoje vysílání z jáchymovského Klínovce a chebské Zelené hory z dočasného kanálu 66 na definitivní kanál 35.

Mux 2 - pokrytí říjen 2010

Ke konci září 2010 bude vypadat pokrytí zemské digitální sítě 2 s hlavními komerčními televizemi takto. Dobudování sítě na kompletní pokrytí ale bude trvat ještě další rok. (Zdroj: prezentace ing. Jana Kramosila na konferenci Radiokomunikace 2008 v Pardubicích; mapku kliknutím zvětšíte)

Koncem září pak tato digitální síť zahájí vysílání z jihomoravského vysílače Kojál. Souběžně s velkými vysílači by měl multiplex 2 v letošním roce zprovoznit také několik digitálních dokrývačů. Na jejich počtu a umístění se ale musí shodnout televize, které z této síti vysílají. Podstatně pomaleji než multiplex 2 se bude letos rozvíjet zemská digitální síť 3, která obsahuje televize Public, Z1 a křesťanské Rádio Proglas (v Praze ještě další programy). Podle Technického plánu přechodu má spustit tři velké vysílače. Koncem dubna, tedy ve stejný termín jako multiplex 2, jihlavskou Javořici, poslední srpnový den, opět stejně jako multiplex 2, trunovskou Černou horu, a poslední zářijový den, stejně jako digitální síť 2, jihomoravský Kojál.

Mux 3 - pokrytí říjen 2010

Multiplex 3 ke konci letošního roku naladíte v těchto regionech. Ze všech tří řádně vysílajících zemských digitálních televizních sítí bude mít i nadále nejmenší pokrytí, i když v porovnání s multiplexem 4 báječné. (Zdroj: prezentace ing. Jana Kramosila na konferenci Radiokomunikace 2008 v Pardubicích; mapku kliknutím zvětšíte)

Na Sušicku, Českobudějovicku, Ústecku a Brněnsku skončí analog

Vedle zapínání hlavních digitálních vysílačů se letos bude pokračovat také s vypínáním zemského analogového televizního vysílání. Již dnes vypne Česká televize analogový signál svého prvního programu na pražském vysílači Strahov. Poslední únorový den skončí veškeré analogové televizní vysílání v územní oblasti Sušice. Vypínání se tu dotkne sušického vysílače Svatobor a klatovského Baráku. Na konči června skončí analogové vysílání v územní oblasti České Budějovice. Veškeré analogové televizní programy se odmlčí na vysílačích Kleť u Českého Krumlova, Radimovice u Tábora a Mařský vrch u Vimperka.

Koncem srpna naváže územní oblast Ústí nad Labem s vypínáním analogového vysílání na ústeckém vysílači Buková hora a chomutovské Jedlové hoře. Na to naváže i vypnutí analogového vysílání televize Nova na západočeských vysílačích Klínovec, Zelená hora a Vraní vrch (Nova tak chce učinit až ve chvíli, kdy bude moci z Klínovce a Zelené hory vysílat digitálně na kanálu 35, a tomu brání analogové vysílání programu ČT 1 z Jedlové hory). Poslední zářijový den pak skončí veškeré analogové televizní vysílání na brněnských městských vysílačích Hády a Barvičova.

Infohlídka kampaň Praha - auto

Státních informačních digihlídek v těchto automobilech se letos dočkají diváci v severních a jižních Čechách a také na jižní Moravě, kde se bude vypínat analogové vysílání ČT 1, ČT 2, Novy a Primy z hlavních vysílačů

Primu a ČT 2 letos čeká také předčasné vypínání analogu na silných vysílačích, kde se má spouštět digitální sítě a k tomu jsou potřeba jejich vysílací kanály. V případě Primy jde o liberecký Ještěd (posledního srpna), v případě ČT 2 o jesenický Praděd (posledního září). Na uvážení samotných televizí závisí, zda letos vypnou i některé analogové dokrývače, a které. I v oblastech, kde bude končit analogové vysílání na hlavních vysílačích, mohou tyto dokrývače pokračovat ve vysílání až do listopadu 2011.

Dočkáme se v multiplexu 3 celoplošných televizí TV7 a RTA?

V letošním roce by také mělo být jasněji v obchodním sporu mezi podnikatelem Jaroslavem Berkou, nebo spíše jeho firmami EBD a Regionální televizní agentura, a operátory multiplexů 2 a 3, v nichž mají tyto firmy vysílat. V případě multiplexu 2 jde o výši poplatků za odpojované regionální vysílání studií RTA na programové pozici televize Prima a v případě multiplexu 3 o poplatky za šíření celoplošných digitálních stanic TV7 a RTA. Oběma celoplošným kanálům již vypršely zákonné lhůty pro zahájení vysílání, přesto dosud nepřišly o vysílací licenci, protože Český telekomunikační úřad (ČTÚ) označil obchodní spor s operátory za technickou překážku tohoto vysílání.

Ve hvězdách je další osud zemské digitální sítě 4, kterou provozuje společnost Telefónica O2. Firma ji označuje za dlouhodobý experiment a neručí za jeho pokračování. Loni například vypnula jediný vysílač multiplexu 4 v Plzni, letošní rok zahájila přerušením provozu v Brně. Také obsah multiplexu se může v průběhu roku měnit, což jistě neocení hudební televize Óčko, která se v loňském roce přestěhovala do tohoto multiplexu z digitální sítě 3, jejíž cenové podmínky nemohla splnit. Dalších nových programů v multiplexech 3 a 4 se letos dočkáme stěží. Jednak nejsou provozovatelé, kteří by měli na takové vysílání licenci, a finanční krize tomuto nejdražšímu způsobu šíření signálu také nepřeje.

TV7 logo velké

Logo připravované celoplošné digitální televize TV7 vychází z loga regionálních studií RTA (a to zase z loga německé komerční televize RTL). Oba subjekty pojí i stejný majitel: českokrumlovský podnikatel Jaroslav Berka, který od Nového roku provozuje také státní informační web o přechodu na digitální televizní vysílání Digitálně.tv.

Přibude HD stanic v češtině i pořadů v nativním HD

Také v letošním roce přibude v nabídkách vybraných satelitních, kabelových a IPTV služeb několik televizních stanic ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Největší zájem bude bezesporu o speciální HD program České televize, který Kavčí hory připravují na letošní únor a měl by nabídnout mix pořadů ze všech čtyř stávajících programů, ovšem v nativním HD rozlišení (půjde tedy o pořady původně vyrobené i vysílané v HD kvalitě, nikoli upscaleované ze standardního rozlišení). Zpočátku se tento program zaměří pouze na vysílání přenosů ze Zimních olympijských her ve Vancouveru, později půjde o směs vysílání kanálů ČT 1, ČT 2 a ČT 4 v HD rozlišení.

Tento nový HD kanál České televize nahradí program ČT 1 HD ve všech vysílacích platformách, které ho nabízejí. V praxi by jeho vysílání mělo vypadat tak, že se na obrazovce budou střídat loga programů, které zrovna budou této stanici dodávat obsah v nativním HD. V pravém slova smyslu tedy nepůjde o další, v pořadí již pátý samostatný program ČT, ale opravdu „jen“ o mix stávajícího vysílání s tím, že základem programového schématu bude vysílání ČT 1. Do něj bude veřejnoprávní televize vkládat nativní pořady z Dvojky a Čtyřky. HD vysílání zpravodajského kanálu ČT 24 se zatím nechystá a proto se zpravodajské pořady na speciálním HD kanálu neobjeví.

ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 4 HD - loga

Z těchto tří programů bude Česká televize od letošního února vytvářet mix HD vysílání na jedné programové pozici, které nabídne pořady v nativním HD

Satelitní UPC Direct změní družici i vysílací pozici

Letos v létě začne placená satelitní služba UPC Direct vysílat na nové pozici 1 stupeň západně z družic Thor 5 a Thor 6. Po dobu půl roku však bude dostupná i na současné pozici 19,2 stupně východně z družic Astra 1H, Astra 1KR a Astra 1M. V prosinci vyprší kontrakt mezi UPC a satelitní společností Astra a UPC Direct už bude využívat pouze družice Thor konkurenční firmy Telenor. Pro zákazníky satelitní televize od UPC to znamená, že budou muset přednastavit svoje satelitní paraboly. Nastavení provede sám operátor, který už vypsal na realizátora této náročné operace výběrové řízení.

Přechod UPC Direct na novou pozici může znamenat hned několik výhod. UPC by se mohla domluvit s konkurenční satelitní službou Digi TV, která vysílá prakticky na stejné pozici 0,8 stupně západně a rovněž využívá družice od společnosti Telenor, na sdílení kapacity pro některé programy. Obě služby by si tak mohly uvolnit místo pro další televizní stanice, včetně programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Právě s jejich spuštěním letos UPC Direct počítá. Přijímače, schopné dekódovat signál HD a nahrávat toto vysílání na integrovaný pevný disk, začala UPC pronajímat již v loňském roce. Nelze ani vyloučit větší integraci UPC Direct s Digi TV, včetně jejich sloučení pod křídly UPC.

Družice Thor 5

Družice Thor 5, na niž se ze satelitů Astra letos v létě přesune satelitní služba UPC Direct. Diváci budou moci až do prosince sledovat tuto službu na staré i nové vysílací pozici, poté se UPC Direct na Astře (19,2 stupně východně) odmlčí a zůstane jen na nové pozici 1 stupeň západně. (Obrázek: http://claude­lafleur.qc.ca)

Milník pro digitální rozhlasové vysílání?

Začátkem letošního roku by měl ČTÚ vybrat operátora první celoplošné zemské sítě pro digitální rozhlas. Zatím není jasné, zda o tuto síť vůbec někdo projeví zájem, protože ČTÚ ji složil z vysílacích kanálů v takzvaném L-pásmu, které není na provoz celostátního vysílání tak vhodné jako kanály ve III. televizním pásmu. Na ně ale ČTÚ tendr nevypsal, protože je dosud využívají provozovatelé analogového televizního vysílání. Tento problém však odpadne letos v srpnu, kdy se uvolní 12. televizní kanál, používaný na severu Čech televizí Nova. Poté zřejmě ČTÚ vypíše další výběrové řízení na rozhlasové digitální sítě, které se asi setká s větší odezvou.

Veřejnoprávní Český rozhlas by měl přijít s novou strategií pro přechod na digitální vysílání. Současný generální ředitel ČRo Richard Medek po svém zvolení loni v září prohlásil, že původní plán, podle něhož měl rozhlas už v letošním roce začít budovat vlastní celoplošně šířený digitální multiplex, přehodnotí. ČRo by měl zahájit několik dlouhodobých testů digitálního vysílání v systémech DAB a DAB+ v největších městech: Praze, Brně, Ostravě a zřejmě i Plzni. Jasnější představu však rozhlas zatím nezveřejnil, stejně jako časový plán, kdy by měla sloučením stanic ČRo 6 a Rádio Česko vzniknout nová celoplošná stanice mluveného slova zaměřená na zpravodajství a publicistiku. Obojí zřejmě závisí na tom, kdy se generální ředitel Medek zotaví ze zdravotních problémů, které ho přinutily ke konci loňského roku předat dočasně vedení programovému řediteli Petru Duhanovi.

Richard Medek - 1

Generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek by měl letos rozhodnout o dalším osudu digitalizace vysílání tohoto veřejnoprávního média, ale také o tom, kdy vznikne nová stanice mluveného slova, v níž se sloučí ČRo 6 a zpravodajské Rádio Česko.

Repete zákona o internetovém vysílání a video službách

V průběhu letošního roku by také mělo ministerstvo kultury předložit vládě přepracovaný návrh zákona o audiovizuálních mediálních službách, který zavádí regulaci televizního vysílání a video služeb na internetu. Podle tohoto zákona by se měli všichni vydavatelé internetových médií, kteří nabízejí streamované video o video na vyžádání, přihlásit Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a podléhat stejné kontrole jako klasické televizní a rozhlasové programy. Regulaci internetových videoslužeb zavedla již přede dvěma lety Evropská komise a Česká republika měla příslušný zákon schválit nejpozději do 19. prosince loňského roku.

Evropská směrnice, která zavádí regulaci audiovizuálních mediálních služeb, včetně těch na internetu, už platí i pro Českou republiku. Dokud však neprojde parlamentem zákon, který přesně určí, kdo má tyto služby v tuzemsku regulovat, je jich provoz prakticky nekontrolovatelný. Zatím vše nasvědčuje tomu, že i kdyby se přepracovaný zákon letos dostal na jednání vlády, prošel jím a doputoval do parlamentu, dříve než na jaře 2011 platit nezačne. Což na druhou stranu neocení české televizní stanice, protože ten samý zákon obsahuje pasáže o legalizaci product placementu – reklamy přímo ve vybraných pořadech, jako jsou původní seriály nebo filmy.

BRAND23 Workshop

Stream.cz

Jedním z provozovatelů internetových videoslužeb, kterého by se měla dotknout regulace podle nového zákona, je majitel internetové televize Stream.cz

Na druhou stranu, pokud příslušná evropská směrnice, z níž má zákon vycházet, platí od 19. prosince 2009 pro všechny členské země včetně České republiky, mohly by televize argumentovat, že podle ní mohou uplatňovat product placement již dnes.

Jaká očekávaná událost letošního roku bude podle vás nejdůležitější?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).