Hlavní navigace

Jiří Janeček odmítá, že by byl Radek Žádník kvůli Deloittu ve střetu zájmů

26. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
26. 7. 2010

Působení Radka Žádníka, nového ředitele programových okruhů České televize, v agentuře Deloitte a vítězství této agentury v tendru ČT na poradenské služby za 17 milionů korun spolu nijak nesouvisí. Deníku Právo to řekl generální ředitel ČT Jiří Janeček. Žádník na žádná výběrová řízení vliv neměl, nemá a ani ho nikdy mít nebude, prohlásil šéf ČT, podle něhož je spojování těchto dvou informací pouze novinářským „oslím můstkem“.

K TÉMATU: Jiří Janeček jmenoval ředitele jednotlivých programů ČT. S čím přicházejí?

Oslí můstek vznikne tím, že se účelově propojí v podstatě nepropojitelné věci. Výběrové řízení, informace z firmy Deloitte, odvolání dozorčí komise a nový ředitel programových okruhů. A už máme příběh a hned je o čem psát, řekl Janeček. Neznám zákon, který by znemožnil komukoli nastoupit na místo ve veřejné instituci jenom proto, že předtím pracoval v nějaké konkrétní firmě. V tomto případě navíc jen jako externí specialista. Kdyby takové pravidlo platilo, tak to by v současné vládě ubylo dost náměstků a zřejmě i pár ministrů, dodal.

KOMENTÁŘ: Příliš mnoho podivností okolo příliš mnoha peněz v České televizi

Pravým důvodem ke spekulacím o Žádníkovi jsou podle Janečka rozpory v Radě ČT kvůli odvolání její dozorčí komise. K ní došlo začátkem června kvůli podobné spekulaci jako u Žádníka: předseda komise Ladislav Langer žádal o předložení zadávací dokumentace k tendru, který nakonec vyhrála agentura Deloitte, sám přitom před čtyřmi lety pracovat pro konkurenční agenturu Ernst a Young, která se soutěže rovněž účastnila.

MMF24

ANALÝZA: Veřejnoprávní škatulata na Kavkách

Kdyby to byla má dozorčí komise a odvolal jsem ji poté, co začala prověřovat výběrové řízení, pak by to bylo nejen divné, ale dokonce skandální. Jenomže to není má komise. Neúkoluju ji. Nejmenuji její členy ani je neodvolávám. Prostě s ní ČT nemá nic společného, prohlásil Janeček v rozhovoru pro deník Právo, už druhém v krátké době po sobě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).