Hlavní navigace

Jaroslav Berka: RTA spustí digitální vysílání 15. května 2009

29. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
29. 10. 2008

Regionální televizní agentura (RTA), jedna ze šesti společností, které v roce 2006 získaly licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání a má na základě novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání nárok na tzv. kompenzační licenci pro DVB-T vysílání, odstartuje první z plánovaných digitálních projektů 15. května příštího roku. Na tiskové konferenci RTA v Hradci Králové to podle serveru Česká média oznámil majitel firmy Jaroslav Berka, který je zároveň i majitelem webu Česká média.

K TÉMATU: „Primácké“ regiony se přeskupují na digitální sítě R1 a TV7

RTA může provozovat hned dva celoplošně šířené pozemní televizní programy. Kromě samotné RTA jde také o programovou regionální síť TV7. K ní už Berkova firma EBD získala vysílací licenci koncem letošního února. Aby o tuto licenci nepřišla, měla by TV7 zahájit vysílání nejpozději do 360 dnů od obdržení písemného oznámení o jejím udělení. Záleží tedy na tom, kdy si firma EBD vyzvedla dopis od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Pokud by ale EBD vyzvednutí doporučené zásilky nezdržela, je pravděpodobné, že zákonná lhůta pro zahájení vysílání televizi TV7 uplyne začátkem března 2009. Berka na dnešní tiskové konferenci neupřesnil, zda 15. května odstartuje TV7, nebo celoplošné vysílání samotné RTA. Podle Českých médií slíbil představit projekt konvergovaného regionálního média včetně zahraničních partnerů na počátku příštího roku.

ROZHOVOR: Kamil Levinský (České Radiokomunikace): Prima bude muset v digitálu snížit počet regionů

BRAND23 Workshop

TV7 získala licenci na základě ustanovení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, podle něhož regionální televize, které sdílí analogové kmitočty s televizí Prima a připojují se do jejího vysílání, mohou po vytvoření programové sítě, kterou zastřeší jediná společnost, a tato síť svým signálem pokryje alespoň třetinu České republiky nebo třetinu populace, požádat o tzv. kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání.

Programovou síť TV7 vytvořila regionální studia RTA vlastněná stejnojmennou společností, přičemž zastřešující firmou této programové sítě se stala společnost EBD se sídlem v Českém Krumlově. Tu vlastní firma EBD Holding Ltd. se sídlem v Londýně. Programovou síť vytvořily také regionální televize vlastněné samotnou Primou, skrze společnost Regio Media. Tato programová síť získala letos v červnu vysílací licenci pro digitální program Prima klub, který má v příštím roce odstartovat v mutliplexu 2.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).