Hlavní navigace

Jeden z největších zprostředkovatelů Bitcoin plateb v Evropě přišel o milion dolarů

Martin Vyleťal

Další firma obchodující s virtuální měnou Bitcoin hlásí útok hackerů. Dánský zprostředkovatel online plateb BIPS přišel o 1295 bitcoinů v hodnotě zhruba milionu dolarů.

S tím, jak neustále roste cena virtuální měny Bitcoin, objevují se stále častěji útoky na firmy, které s bitcoiny obchodují. Zločinci se zaměřují hlavně na společnosti, které mají ve své správě velké množství bitcoinů. Nejnověji se terčem úspěšného útoku stal dánský BIPS, jeden z největších evropských zprostředkovatelů bitcoinových plateb v Evropě, který má více než 20 tisíc zákazníků. 

Firma čelila 15. listopadu masivnímu DDoS útoku. Ten se opakoval i o dva dny později, kdy se útočníkům podařilo získat přístup k některým virtuálním peněženkám a odcizit z nich celkem 1295 BTC v hodnotě zhruba milionu dolarů (20 milionů Kč). Zástupci BIPS útok potvrdili, neupřesnili však, kolika peněženek se krádež bitcoinů dotkla.

Zajímavé je, že výkonný ředitel BIPS Kris Henriksen ve vyjádření, které poskytl serveru Mashable doporučuje, aby lidé virtuální peněženky pro uložení bitcoinů vůbec nepoužívali, byť je firma až do zmiňovaného útoku uživatelům nabízela.

Virtuální peněženky jsou jako klasické peněženky, ve kterých nosíte hotovost, nejsou určeny pro uchovávání vysokých částek, dodal Kris Henriksen. 

Ještě dál šel ve svém doporučení zakladatel služby inputs.io, která nabízela možnost uložit bitcoiny do virtuální peněženky. Ta se terčem útoku koncem října, kdy její uživatelé přišli o 4100 BTC. V tehdejších cenách se jednalo o bitcoiny v hodnotě zhruba 1,3 milionu dolarů.

Content

Nedoporučuji ukládat bitcoiny tam, kde se k nim můžete dostat přes počítač připojený k Internetu, uvedl zakladatel inputs.io známý pod přezdívkou TradeFortress.

Před několika dny neodolala útoku hackerů i polská služba bidextreme.pl. Podobně dopadla i tuzemská burza s virtuální měnou Bitcash.cz. Podle jejího provozovatele bylo ukradeno 484,76 BTC.

Našli jste v článku chybu?
26. 11. 2013 20:32
R (neregistrovaný)

Od te doby co je svet svetem se bohatstvi a prosperita vaze na obchod. Mozna Mamutik s Hunacem a Kopcemem sami obchodovali s radiusem 8km kolem jeskyne, ale kdykoli pozdeji byl klicovej obchod a prostrednici, ti kdo vyrobili, prodali za normalni cenu obchodnikovi, ten najal formana a poslal ho 600km po nejake "stezce" hedvabne, solne, jine. Ten to pak neprodal na trhu konecnemu prijemci, ale prodal celou furu jinemu obchodnikovi. Dokonce ani ten pekar v Dolním Bolíkově to nechce prodávat přímo s…