Hlavní navigace

Josef Šlerka, Jan Schmid: Rozpojený svět politických stran na Facebooku

15. 10. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na základě analýzy aktivity komentujících na stránkách politických stran na Facebooku jsme získali zajímavý pohled na politickou scénu. Co s podobnými výsledky dělat?

V minulém díle našeho seriálu jsme vám nabídli pro každou z vybraných politických stran na Facebooku jednoduchou analýzu. V podobě grafů jsme ukázali, jaké další stránky mají ke stránkám jednotlivých politických stran na Facebooku nejblíže z pohledu sdílených komentujících uživatelů.

Použité vizualizace sice dobře popsaly každou jednotlivou stránku politické strany: jaké stránky jsou jim blízké a jak moc jsou jim blízké. Celkový pohled na politickou scénu se ale ztrácel v detailu a ve velkém počtu potřebných grafů. Připravili jsme si proto pro vás ještě jeden pohled. Použili jsme soupisy blízkých stránek z minulé analýzy a vytvořili jsme z nich jednu síť jejich vzájemného propojení. V případě některých dvojic stránek jsme dosud informaci o vzájemné vzdálenosti neměli k dispozici, proto jsme je dopočítali. Data jsou sesbírána za období 1. července 2013 až 6. října 2013. Oproti minulému dílu tak došlo k drobným posunům.

Text původně vyšel na Databoutique.cz, Lupa jej publikuje se svolením autorů.

Níže je zobrazena vizualizace vzájemných vazeb pomocí síťového grafu. Uzly představují jednotlivé stránky. Vazby mezi stránkami jsou pak ty vzdálenost FND mezi stránkami, které jsou rovny nebo menší 0.35 (odpovídá označení “velké blízkosti stránky” v minulém díle). Výsledek jsme vizualizovali pomoc programu Gephi. Barvy odlišují podskupiny uvnitř sítě. (Podle postupu Vincenta D. Blondela a dalších ze studie Fast unfolding of communities in large networks (Journal of Statistical Mechanics: Theory and Experiment 2008), jak je implementovaný v programu Gephi.)

Máme tak k dispozici celkový pohled na strukturu stránek podle aktivity komentujících. Co s podobnými výsledky dělat? V prvé řadě můžeme hledat přirozené podskupiny neboli shluky v síti. Vedle podskupin pak také můžeme hledat stránky, které ve struktuře zaujímají mimořádné centrální postavení. Některé interpretace výsledku nabízíme níže.


Autor: Josef Šlerka, Jan Schmid

Obrázek ve větším rozlišení je k dispozici zde, INTERAKTIVNÍ VIZUALIZACE ZDE

1) Na první pohled je patrné, že náš graf je rozpojený. Zajímavá je například podskupina Islám v české republice nechceme a Náboženský extrémismus :::: -» Odpor proti mešitám a naboženskému Islámu. Obě stránky mají sice relativně blízko v diskursivním prostoru k víceru stran (ať již pozitivně či negativně), ale ne natolik, aby překročily stanovenou hranici minimální blízkosti pro zahrnutí do vizualizace. Obě jsou ale dostatečně blízké vzájemně.

2) Vidíme zřetelně velký ostrov v podstatě systémových stran a dole zeleně značenou izolovanou podskupinu stránek kolem DSSS, která tak zůstává zcela vyčleněna z klasického politického diskursu se všemi svými “facebookovými satelity”.

3) Naopak velké strany jsou mezi sebou značně kompaktně propojené. Největší kliku (skupinu, v níž jsou spojeny všechny body navzájem) mezi nimi tvoří pole levicových stran ČSSD, SPOZ, KSČM.

4) Příznačně je pozorovatelné, že některé stránky ODS jsou od ODS v diskursu překvapivě vzdálené. Například “Pravá frakce ODS” se nachází blíže k Hlavu vzhůru – volební blok než k ODS samotné.

5) Znatelně odlišený je hrozen facebookových stránek zpravodajských serverů v levé části vizualizace. Mostem mezi zpravodajskými stránkami a stránkami politických stran jsou aktivistické stránky, jako například ProtiAlt, Právo s Láskou a Rekonstrukce státu. Výjimku tvoří malé strany, které jsou v blízkosti s Českou pozicí a Respektem. Zřetelné je tu postupné zapojování zpravodajských stránek od politických k obecnějším.

ebf - partner 1

6) V celém poli komentujících má největší počet blízkých stránek ODS a ČSSD (20 a 14). Bez ohledu na aktuální preference je tedy patrné, že politická diskuze na Facebooku se do velké míry odvíjí od rolí těchto dvou stran.

7) Vedle stránek, které jsou skrze komentující uživatele napojeny na řadu dalších, lze určit ty, jež přes malý počet vazeb jsou napojeny na různorodé skupiny. Například KDU-ČSL pojí vazby s pestrou směsí stránek: Strana Zelených, Česká pozice, Martin Kuba, Volby 2013 a ČSSD.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor působí jako Head of R&D ve společnosti Socialbakers, zároveň vede Studia nových médií na FF UK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).