Hlavní navigace

Kaspersky žaluje na Microsoft, nová šéfka českého Oraclu, nikdo nevěří Snapchatu

9. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Zakladatel Oculusu se vrací. VR se stále moc neprodává. Propad prodejů serverů v EMEA. Rekordní VMware. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Česká pobočka Oraclu má novou generální ředitelku, stala se jí Renata Dvořáková, která ve firmě působí od roku 2006. Dvořáková nahrazuje Josefa Švendu (náš rozhovor) a její prioritou je dále tlačit do cloudu. Oracle je v Česku jeden z největších IT investorů. Švenda má nyní funkci „Regional Technology Sales Director“.

Společnost Snap, tvůrce Snapchatu, je nejvíce shortovaným (sázky na pokles akcií) titulem na burze v letošním roce, rozebírá Bloomberg. Akcie Snapu od březnového IPO spadly o 20 procent, přesto je hodnota ztrátové společnosti stále přes 22 miliard dolarů. Budoucí zisky jsou záhadou a dobrotu nedělá ani silná kopírující konkurence v podobě Facebooku a jeho Stories.

Ruský Kaspersky Lab podal k Evropské komisi stížnost na Microsoft. Firma se domnívá, že Microsoft zneužívá postavení svého operačního systému Windows k tomu, aby uživatelé využívali zabudovaný bezpečnostní software Defender spíše než jiná řešení. Eugene Kaspersky svůj pohled na věc více rozepisuje na blogu. Situaci kolem Defenderu poněkud smířlivěji v našem rozhovoru komentuje výkonný ředitel ESETu Richard Marko.

Zakladatel Oculus VR Palmer Luckey se vrací. Mladému geekovi se v jeho 21 letech podařilo za dvě miliardy dolarů prodat firmu Facebooku a nějakou dobu zde s tvůrcem Doomu Johnem Carmackem celý koncept dále rozvíjel. Nedávno ovšem musel z Facebooku odejít, údajně kvůli tomu, že finančně tajně ve volbách podporoval Hilary Clinton. Nyní pro New York Times potvrdil, že rozjíždí nový startup. Má jít o jakousi virtuální detekční zeď, kterou by šlo využívat na hranicích či v rámci armádních akcí. Vše je v raném stádiu.

Zakladatel Oculusu Palmer Luckey
Autor: Wikimedia Commons

Zakladatel Oculusu Palmer Luckey

Zakladatel a šéf GoodData Roman Staněk se ve svém článku rozepisuje, jaké dovednosti budou relativně v bezpečí s příchodem umělé inteligence. Mluví zejména o komunikaci, kreativitě a flexibilitě.

V prvním kvartálu roku bylo podle IDC expedováno (shipments) 2,3 milionu kusů headsetů pro virtuální a rozšířenou realitu. VR headsety tvoří 98 procent. Nejvíce se daří Samsungu (podíl 21,5 procenta), následně Sony (18,8), HTC (8,4) a Facebooku (4,4). Více o těžkostech VR v našem článku a rozhovoru se zakladateli Czech VR Fest.

Hyperloop One odhaluje možné plány, kde by v Evropě mohly vést jeho trasy. Na seznamu je Německo, Estonsko–Finsko, Španělsko–Maroko, Korsika–Sardinie, Nizozemsko, Polsko, Skotsko–Wales a server Velké Británie. Tak uvidíme. Konkurenční Hyperloop Transportation Technologies se oťukává také s Brnem.

První ročník kyberbezpečnostní soutěže studentů českých středních škol je u konce. Podrobnosti o akci, kterou podporoval napříkladNárodní bezpečnostní úřad, naleznete zde a zde.

Tržby z prodeje serverů v prvním kvartálu v Evropě, na Blízkém východě a Africe podle Gartneru klesly o 12,2 procenta, na počty kusů je to pak pokles osm procent. Růst se dařilo pouze Dellu EMC, těží z konsolidace. V oblasti je stále jasnou jedničkou Hewlett Packard Enterprise, ten se ale propadl o 18 procent. Oblast EMEA podle Gartneru čelí ekonomickým a politickým nejistotám.

Prodeje serverů v EMEA, první kvartál 2017
Autor: Gartner

Prodeje serverů v EMEA, první kvartál 2017

Comdata Group pokračuje v nakupování a tentokrát od Izium Group kupuje podíly v několika společnostech (B2S, BCust a další). Comdata se tak zařazuje k největším evropským CRM hráčům.

Největší australský telekomunikační operátor Telstra kupuje společnost Company85. Ta se specializuje na projekty kolem datových center či cloudu a Telstra se díky tomu chce dostat do Evropské unie a Velké Británie.

Tržby VMwaru za první kvartál letošního roku narostly o devět procent na 1,74 miliardy dolarů. O výrazných 44 procent poskočil čistý příjem – na 232 milionů dolarů. Firma také ohlásila dobré výhledy do budoucna. Daří se nasazovat software u poskytovatelů cloudů. Akcie VMwaru za poslední rok rostly o více než 40 procent.

CIF - osobnosti

Kvartální výsledky hlásí rovněž majoritní vlastník VMwaru Dell Technologies. Tržby dosáhly na 17,8 miliardy dolarů, počítače dokázaly růst o šest procent. Více o plánech a kondici Dellu v našem článku.

Microsoft dělá reorganizační změny v rámci divizí spojených s umělou inteligencí, daty a cloudem. Vznikla například sekce Cloud AI. Více to rozepisuje ZDNet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).