Hlavní navigace

Konec @KTweetuje, font od Googlu a Samsungu nehoří jen telefony

10. 10. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Google
Budoucnost TV, Free Basics v USA, No More Tofu, Trumpův problém s „pussy“, šmírující Yahoo a ježci na Facebooku. Co přinesl právě končící #tyden.

Rocket Internet prý startup spíš založí, než udrží v chodu. V Inside Rocket Internet’s Ailing Startup Factory to uvádějí i na nějakých těch praktických příkladech a trochu opatrně píší o tom, o čem se už déle mluví a co je vidět, pokud sledujete osudy startupů, které přes Rocket Internet prošly. V Česku jste mohli tyhle borce z Berlína potkat v rámci nepříliš dlouhé existence Foodpandy.

Už jste si vyzkoušeli nového asistenta od Googlu? Můžete to udělat v nové chatovací aplikaci Google Allo, ale je otázka, jak se vám bude líbit. Chatbot totiž stále potřebuje, abyste věděli, „jak se ptát“. A stále předkládá výsledky v oné nepřívětivě nepraktické podobě tolik se podobající starým hlasovým telefonním automatům. Plusy a minusy probírají v Google Assistant could be the killer bot, but it’s missing a key feature.

Proč budoucnost TV není TV, se probírá ve Why the Future of TV Isn’t TV a je to užitečné čtení, zejména poté, co se objevily „TV“ Zprávy od Seznamu, co vlastně nejsou ani zprávy, ani televize a nikdo pořádně neví, co to je. Ale vypadá to jako něco, co mělo přijít tak před deseti lety.

TELEgraficky

Nový Tim Burton (a ještě jeden) ■ RIP Pixate ■ RIP RethinkDB ■ Naučte se říkat NE Vue 2.0Základní příkazy pro SSH ■  24 nádherných fontů ■ WoSign antedatovala certifikáty ■ Manic Digger ■ Amazon mění hesla

WEBDESIGN, INTERNET

Sázkový web vylétl nahoru v Googlu přes hacknuté weby amerických univerzit. Pěkný objev od eTraffic.com v Gambling Site Riding on Top US Universities to Google’s First Page ukazuje nejenom na mizerné zabezpečení webů největších univerzit v USA, ale také na stále stejnou mizérii ve vyhledávání v Googlu. Žádná umělá inteligence, stále jde o primitivní počítání zpětných odkazů.

Seznam Zprávy jsou na světě, najdete je na www.seznam.cz/zpravy. Včetně Jindřicha Šídla (a nejenom jeho) osobně a v plné polní. Zatím ale nic extra nečekejte, žádná žurnalistika, jen triviality a hlouposti typu „Tahle jste X, Y, Z nezažili“ a další clickbaitingové titulky bez reálné hodnoty či „video“ uvařené z telefonátu tiskové mluvčí. Nejzábavnější na tom všem je, že tohle si Seznam.cz představuje jako obsah pro skutečnou televizi. Viz Seznam spustil Zprávy, co nejsou zprávy. Kam se podíváte, tam to drhne.

Facebook se snaží s Free Basics prorazit v USA. Gizmodo k tomu píše, že je to „scary as hell“ – což je dost trefné. Free Basics je totiž „internet“ kompletně ovládaný Facebookem. To, zda se dostanete na nějaký web či službu, určuje Facebook a jeho komerční zájmy. V Indii s tímhle tvrdě narazil i přes závratné sumy investované do lobbingu či lživé kampaně v médiích. Detaily viz Internet.org se změnil na Free Basics by Facebook, problémy ale zůstávají a Internet.org od Facebooku je všechno, jenom ne otevřený internet. A ano, je dobré připomenout, že Facebook tomu zcela záměrně zkoušel říkat Internet.org

Bloomberg, ESPN a další nevyužívají Instant Articles of Facebooku. Osobně bych k tomu dodal, že je to velmi rozumné rozhodnutí, které bohužel moc nepomůže v okamžiku, kdy jiní vydavatelé dobrovolně a zbytečně Facebooku svůj obsah dávají. Viz Why Bloomberg, ESPN and others aren't doing Facebook Instant Articles a je vhodné dodat, že stejné opatrnosti je potřeba i při slepém naskakování na Google AMP. A také to, že Bloomberg je zjevně jeden z mála vydavatelů, kde pochopili, že mohou mít vlastní rychlé a mobilně optimalizované stránky. O tom více v Bloomberg claims new article page cuts load time in half, a jestli si chcete pustit nějaké ty testy, zkuste testmysite.thinkwithgoogle.com.

Noto (aneb No More Tofu) je nový font (tedy spíše fonty) od Googlu, který zvládá přes 800 jazyků. „tofu“ je označení pro ony obdélníčky na místě znaků, které fonty často neumí. Viz Google Noto Fonts.

SOFTWARE

Jedna řádka schopná shodit Linux? V How to Crash Systemd in One Tweet ji najdete, včetně vysvětlení, jak je to možné. A také jak nebezpečné to může být.

Plex spouští Plex Cloud, ukládání filmů v cloudu od Amazonu. Což bude znamenat, že si musíte pořídit jak Plex Pass (40 USD ročně), tak Amazon Drive (50 USD ročně). Nebudete sice muset mít filmy „někde“ doma, ale budete muset mít dostatečně kvalitní internetové připojení. Osobně mám velké nejasno v tom, jak rychle s vámi Amazon vyběhne, až zjistí, kolik upirátěných filmů jste si k nim uložili. Viz The Book of Plex, Volume III: Plex Cloud.

Nové Start Menu míří do Office 365 jako App Launcher. Viz Introducing the new Office 365 App Launcher, a pokud na to koukáte stejně zmateně jako já, tak vítejte do klubu.

Mapa zdarma dostupných Wi-Fi na letištích po celém světě. Najdete tam i to pražské.

Malování (Microsoft Paint) se dočká nové verze a nutno dodat, že vypadá podstatně lépe:

HARDWARE 

Samsung prý problém s bateriemi v Galaxy Note 7 nevyřešil. Tedy alespoň to tvrdí čínský muž, kterému nové Note 7 explodoval. Viz New Galaxy Note 7 fire raises worries Samsung didn't fix battery problems a zajímavé je to navíc v souvislosti s tím, že čínské Note 7 vůbec neměly mít špatné baterie. Objevuje se tam i tvrzení, že Samsung uspíšil uvedení Note 7 na trh, aby stihl uvedení iPhonu 7. Což mělo vést ke krácení termínů a výsledku, který už známe. A nutno dodat, že i nové Note 7 stále hoří – viz Samsung knew a third replacement Note 7 caught fire on Tuesday and said nothing.

Mimochodem – Samsung má problém také s explodujícími pračkami. Už ne tedy jenom s telefony. Viz U.S. warns Samsung washing machine owners after explosion reports

Využíváte S.M.A.R.T u pevných disků k hlídání stavu? Backblaze ve What SMART Stats Tell Us About Hard Drives nabízí docela užitečný pohled na to, co vlastně SMART ukazatele přinášejí. A také jakým způsobem z nich získat potřebnou představu.

MARKETING A KOMUNIKACE

Skvělé plakáty od NASA najdete ve Visions of the Future.

Neslavný konec Petra Kukala na účtu @KTweetuje, ve kterém pravděpodobně hraje dost zásadní roli ministryně Karla Šlechtová, je jenom další typickou ukázkou malosti českých úřadů, úředníků a úřednic. Takových, které stejně nepoznají, kdy na Twitteru píší přímé zprávy, kdy se projevují veřejně a kdy se jak mají chovat.

Aféra v podobě tweetu Jana Dražana, který napsal něco o tom, že Jiří Ovčáček je na facku, samozřejmě přiměla Ovčáčka k frenetické aktivitě a pláči (nejen) v Parlamentních listech. Přečíst si vlákno pod prvním tweetem je dobré, hned zjistíte, jaké účty na Twitteru rovnou přihodit na Mute/Ztlumit. Pokud chcete vědět, na které straně v téhle konině jsem, tak tady je můj tweet: „Ano, Ovčáček je na ránu. Realita ale je, že s něčím takovým si špinit ruce je zbytečné. A aféra okolo tohoto tweetu je vrchovatě směšná.“

Každé britské sprosté slovo bylo označeno s ohledem na míru urážlivosti. Viz Every British swear word has been officially ranked in order of offensiveness a co navíc, přehled je prací Ofcomu, tedy britského telekomunikačního regulátora. Nemohl by třeba ČTÚ také vytvořit něco tak záslužného?

Donald Trump má opravdu zásadní problém se ženami. Moc nepomáhá, že aktuálně probíraný záznam jeho řečí se týká doby před deseti lety a samozřejmě v něm hraje roli oblíbené slovo našeho prezidenta (viz Donald Trump’s real ‘pussy’ problem). Moc nepomáhá ani Trumpova omluva, protože ji okamžitě proměnil v útok na Clintonovou v klasickém argumentačním faulu. Na téhle aféře je zajímavé i to, že Billy Bush, moderátor, který mu tu podivnou věc umožnil, má stránku na Facebooku. A jak píší v Billy Bush’s Facebook page is being torn apart for his role in that disgusting Donald Trump video, má to takřka učebnicový dopad právě na jeho přítomnost na sociálních sítích. A vcelku trefně tam většina konstatuje, že „je stejné prase jako Trump“.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Yahoo v tajnosti prohledávalo e-maily pro FBI či NSA na určitá slova či fráze. Viz Exclusive: Yahoo secretly scanned customer emails for U.S. intelligence – sources, kde toho ale moc nezjistíte. Neví se, pro koho přesně to dělali, co přesně hledali, ani co předávali. Yahoo k tomu říká, že prostě vyhověli zákonu. Což vede zpět k tomu, že americké tajné služby i další orgány běžně žádají po firmách věci s tím, že jim o žádostech zakazují informovat. A také se to vrací zpět k aférám vyvolaným informacemi „vynesenými“ Snowdenem. Není totiž jisté, kdo další pro NSA/FBI „pracoval“.

Šmírovací software od NSA/FBI v Yahoo síti byl ve skutečnosti malware. Navíc prý špatně napsaný a plný chyb. V Yahoo’s Government Email Scanner Was Actually a Secret Hacking Tool uvádějí nejen toto, ale také, že není stále jasné, co vlastně úřady v Yahoo e-mailech hledaly. Mohlo prý jít o státem sponzorované zahraniční teroristické organizace. Panuje i nejasno ohledně toho, co si Yahoo nechalo do systému nainstalovat. Jednou z variant je v zásadě rootkit a ten prý také bezpečnostní tým Yahoo našel při rutinních testech. No a když to ve firmě eskalovalo, tak se to hezky v tichosti ututlalo. A soudě podle odpovědí Yahoo na dotazy tisku se to tutlá doteď.

Stále platí, že jakmile se LinkedIn dostane k vaším kontaktům, zneužije toho. Je to letitý problém, se kterým se LinkedIn v minulosti dokonce dostalo k soudu, ale nezměnilo se prakticky nic. Na Quoře je k tomu vlákno Does LinkedIn access your email or contact list? a rozhodně stojí za přečtení.

Malware na Macu může získávat obsah z kamery i mikrofonu, aniž byste o tom věděli. Dřívější chyba, kdy šlo zapnout kameru bez aktivace světélka, už sice nefunguje, ale nově objevená chyba umožňuje získávat data z kamery i mikrofonu v okamžiku, kdy je používá jiná aplikace. Viz This Mac Malware Uses Built-in Camera And Mic To Secretly Spy On You.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Twitter změnil Podmínky užíváníPravidla ochrany soukromí k 30. září 2016 a uživatelům to oznámil tentýž den. Co se konkrétně změnilo, se snadno nedozvíte, žádné „rozdílové“ zobrazení Twitter nenabízí. Dost jasná ukázka toho, jak myslí na uživatele. Navíc došlo k rozdělení na „pro USA“ a „mimo USA“ a celé je to extrémně nepřehledné a rozsáhlé. A navíc platí ještě Pravidla Twitteru, která jsou v zásadě podstatnější a která ani informaci o verzi a platnosti neuchovávají.

Facebook (opět) spustil Marketplace a americká média klasicky nesmyslně píší něco o tom, že chce Facebook porazit eBay a Craigslist. Zajímavé je, že zapomínají na to, že v této oblasti Facebook už jednou neuspěl. Předchozí Marketplace definitivně skončilo někdy v roce 2014 po sedmi letech existence. Tehdejší neúspěch znamenal i to, že v roce 2009 se Marketplace přestěhovalo pod Oodle (kde stopy najdete dodnes).

Na Facebook Marketplace se záhy objevily zbraně, drogy a ježci. Ano, ježci. Za všechno to se Facebook omluvil, na vině jsou prý „technické problémy“. Viz Facebook says sorry after guns, drugs and hedgehogs listed for sale.

MOBILNÍ APLIKACE

Messenger Lite pro Android od Facebooku je tu. Dlouho už existuje Facebook Lite. Ani v jednom případě se nelze divit, „plné“ aplikace běžně zabírají stovky megabajtů a jsou méně a méně použitelné. Přitom by bohatě bývalo stačilo, kdyby Messenger nebyl povinná samostatná aplikace a Facebook nezrušil zprávy v mobilní webové podobě. Viz Facebook launches pared back Android chat app to keep growing its messaging empire a Empowering the World to Stay Connected: Introducing Messenger Lite. Ale pozor, dostupnost je zatím jen ve vybraných „rozvojových“ zemích. V té naší pokročilé si prostě pořiďte pořádný telefon.

Apple odstranil Dash z App Store a tvůrci aplikace tvrdí, že zjistili, že podváděl s recenzemi. Jako obvykle je to jednostranné rozhodnutí, bez možnosti odvolání se. Dash pro iOS tak skončil, pro macOS je dostupný jedině mimo Mac App Store. Viz Apple Has Removed Dash from the App Store a Apple mysteriously banned a popular app from the App Store, and a lot of programmers are mad.

Google Hangouts mizí, na mobilech bude nahrazen aplikací Google Duo. A jestli jste to stále nepochopili, Hangouts končí. Jejich konec začal tak před dvěma lety a po uvedení Duo/Allo je to už jasné. Viz Google Duo is pushing Hangouts off Android, ale důvod k radosti není. Duo ani Allo nic užitečného a nového nepřinášejí. Představa Googlu, že z Hangouts udělá aplikaci pro firmy, je nicméně zásadně úsměvná.

STARTUPY A EKONOMIKA

Pixate končí po dvou letech od spuštění a rok po pohlcení Googlem. K 31. říjnu skončí Pixate Cloud, zůstane funkční Pixate Community, software pro OS X/Windows samozřejmě zůstane, ale nové verze už nebudou. RIP. Viz též Google will kill Pixate on October 31.

Akcie Twitteru spadly poté, co se vytratily spekulace o jeho prodeji. Tedy lépe řečeno, dohady o prodeji vystřídaly dohady o tom, že potenciální kupci ztratili zájem. Google, Apple ani Disney prý už kupovat nechtějí, Salesforce prý zůstává poslední. Což je podobný nesmysl, jako když Microsoft koupil LinkedIn (a to ještě Twitter má několikanásobně větší hodnotu).

Jack Dorsey ztrácí kontrolu nad Twitterem, píše Bloomberg. Rok po návratu Jacka do pozice hlavního šéfa se stále nepovedlo zajistit Twitteru růst. Souvisí s tím i poslední dva týdny probíhající boj o to, zda se Twitter má nechat koupit (což prosazuje Ev Williams, předchozí CEO), nebo zda má pokračovat jako nezávislý (což prosazuje Jack Dorsey).

Theranos tak trochu končí, zavírá všechny své laboratoře, propustí 340 lidí (43 % stavu). Viz An Open Letter From Elizabeth Holmes, kde zjistíte i to, co vlastně bude dál. Jediné, co zbylo, bude vývoj miniLab platformy. Otázka je, zda se Theranosu dá ještě něco věřit.

E-KNIHY

47 % Kanaďanů si kupuje knihy online. Říká to 47% of Canadians buy their books online a ukazuje k tomu i sympatickou infografiku.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.