Hlavní navigace

Konec roku ve znamení dalšího vypínání analogových vysílačů

1. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Televize Nova nečekaně na svých teletextových stránkách uvedla, že vypne analogové vysílání z Chebu, Klatov a Baráku. Tuto informaci možná překvapivě nekomunikovala vůbec prostřednictvím tiskové zprávy. Naopak očekávané je vypnutí zhruba sedmdesátky analogových dokrývačů České televize v pěti územních oblastech. Konec roku byl také ve znamení hodnocení. Ohlédli jsme se za tři sta šedesáti pěti dny na zemi i na orbitu.

Nova vypnula analog na Chebsku, Klatovsku a Sušicku

Česká komerční jednička, televize Nova, nechala vypnout u Českých Radiokomunikací úderem půlnoci analogové vysílače Cheb – Zelená hora, Klatovy – Barák a Sušice – Svatobor. Nova to nečekaně bez jakýchkoliv dalších podrobností oznámila na straně 362 svého teletextu. Vysílání by mělo být konkrétně ukončeno přesně minutu před půlnocí. „V současné době ČTÚ stále řeší problematiku pokračování analogového vysílání programu Nova z vysílačů Cheb, Sušice a Klatovy, jejichž provoz měl být v souladu s harmonogramem Technického plánu přechodu ukončen k termínu září 2009, respektive února 2010,“ postěžoval si nedávno Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své monitorovací zprávě. Už dříve předseda Rady ČTÚ konstatoval, že Nova nevypnutím některých vysílačů porušila Technický plán přechodu, k jehož dodržování se dobrovolně zavázala v srpnu 2008 a na základě svého souhlasu získala licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání programu Nova Cinema.

Lukáš Polák: Nova dnes nečekaně vypne analog v Chebu, Klatovech a Sušici

Skončilo přes sedmdesát analogových dokrývačů ČT

Dnes o půlnoci nechala Česká televize vypnout více než 70 vysílačů malého výkonu. Jde konkrétně o ty, které se nacházejí v územních oblastech Brno, Jeseník, Ostrava, Trutnov a Zlín. Tento krok souvisí s postupným přechodem na digitální terestrické vysílání, jež je již ve všech dotčených lokalitách dostupné a diváci tak o televizní signál nepřijdou. V horším případě ho musí řešit alternativně, například satelitem. „K 31. 12. 2010 diskutované analogové dokrývače ČT 2 ukončí řádný provoz, reálně vypnuté mohou být o několik hodin až dnů později,“ uvedl redaktor tiskového útvaru České televize Štěpán Janda. Vysílání těchto analogových vysílačů malého výkonu nebylo možné z technických důvodů označit piktogramem ani textovou lištou, takže si diváci musí sami ověřit, zdali přijímají daný signál. Digitální terestrický signál zasahuje v tuto chvíli teoreticky již 99,6 % obyvatel tuzemska.

Lukáš Polák: Pozor! O půlnoci končí přes sedmdesát analogových dokrývačů ČT

Nova propustila svého hvězdného reportéra

Jediný původní pořad filmového kanálu Nova Cinema, Hvězdný reportér, a jeho moderátor Tomáš Kraus, který byl jedinou tváří této televize, od Nového roku končí. Televize Nova ukončí výrobu Hvězdného reportéra i spolupráci s Krausem, který se podle deníku Aha! patrně vrátí do rádia Frekvence 1, kde působil před svým nástupcem do Novy Cinema. Na obrazovce této televize vystupoval od července 2008. „Je to tak, že pro rok 2011 s Hvězdným reportérem ve schématu Novy Cinemy nepočítáme,“ potvrdila serveru DigiZone.cz mluvčí Novy Michaela Fričová. Místo toho upozornila na nový seriál, který se od Nového roku objeví na Nově Cinema. Půjde o premiéru čtvrté řady amerického sci-fi seriálu Battlestar Galactica. „Od 1. ledna 2011 nabídne Nova Cinema každou sobotu ve 20.00 dvě epizody Battlestar Galactica IV,“ dodala Fričová.

Nova Cinema - Hvězdný reportér 500

Tomáš Kraus už na Nova Cinema doreportoval. (Foto: archiv TV Nova)

Jan Potůček: Nova Cinema ruší svůj jediný původní pořad: Hvězdného reportéra

Stručně

Stalo se už tradicí, že na DigiZone.cz ke konci roku rekapitulujeme nejdůležitější události v digitálním vysílání za uplynulých dvanáct měsíců. Předloni jsme dokonce tuto rekapitulaci rozdělili na několik článků podle jednotlivých typů digitálního vysílání. Letos jsme vám nabídli dva texty: jeden se zaměří na zemskou digitální televizi, druhý na satelit. Právě u těchto dvou nejoblíbenějších způsobů příjmu digitální televize se stalo nejvíce novinek.

Jan Potůček: Jaký byl „digitální“ rok 2010 v zemském televizním vysílání?
Lukáš Polák: Rok 2010 v oblasti satelitní televize? Pěkná divočina

Pouze do dubna bude z třineckého vysílače Javorový vrch vysílat digitální televize Barrandov. Na kanále 57 odtud lze naladit multiplex, který obsahuje pouze tuto televizní stanici. Pro Barrandov tuto síť provozují České Radiokomunikace. V Třinci sídlí majitel televize Tomáš Chrenek, který zároveň vlastní Třinecké železárny.

Jan Potůček: TV Barrandov v dubnu ukončí zemské digitální vysílání v Třinci

Bez sitcomu Přátelé, zato se zpravodajskou hodinou mezi 18:55 a 20:00 hod. jako ve všední dny bude ode dneška každý víkend televize Prima. Druhá nejsledovanější televize v zemi zároveň ruší samostatné sportovní zprávy a místo nich zavádí novou publicistickou relaci Krimi Plus, která navazuje na úspěšné Krimi zprávy. „Ke změnám dochází i na postech moderátorů,“ upozorňuje mluvčí Primy Jana Kocová.

Jan Potůček: Od soboty zavádí Prima večerní zpravodajskou hodinu i o víkendu
Lukáš Polák: Zprávy TV Prima díky absenci Ulice stále nad milionem diváků
Jan Potůček: Úterní zprávy Primy měly opět přes milion diváků, nekonkurovala jim Ulice

Čtyřka - nové logo ČT 4 velikost 500

Jedenáct log pro nové pořady, které se objeví na obrazovce po Novém roce, si u Úřadu průmyslového vlastnictví nechal patentovat druhý program České televize. Jsou mezi nimi i názvy a loga relací, o kterých stanice dosud neinformovala. Dále si veřejnoprávní médium z Kavčích hor zaregistrovala také některé identy pro svůj kanál ČT 2.

Jan Potůček: Podívejte se na loga nových pořadů, které od ledna nabídne ČT 2
Lukáš Polák: Česká televize si registrovala nová loga pro pořady ČT 4

Všechny tři velké české televize uvedou příští rok soutěže, jejichž licence získaly od společnosti Fremantle Media, držitele práv pro formáty Talent či SuperStar. Televize Nova uvede společně se slovenskou Markízou další federální Česko Slovenskou SuperStar, Prima se slovenskou televizí Joj podobný formát X Factor a seznamovací reality show Farmář hledá ženu a Česká televize soutěž Risking It All (Velká hra).

Jan Potůček: Licenční soutěže od Fremantle Media příští rok uvede Nova, Prima i ČT

MMF tip early

Neobvyklou reklamní kampaň spojenou se soutěží si pro obyvatele hlavního města připravila česká komerční televizní dvojka, respektive její stanice Prima Cool, která se orientuje především na mladé diváky. V rámci nasazení amerického formátu Dexter, který aktuálně figuruje v Československé filmové databázi na 9. místě v TOP 200 nejoblíbe­nějších seriálů historie, se mohli Pražané setkat doslova s černými pytli na mrtvoly.

Lukáš Polák: Prima Cool nasazuje seriál Dexter. Pražany na něj lákají „mrtvoly“

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).