Operátorům pod prsty se může teď koukat každý. Naslibovali toho totiž během roku dost. „Pokud do toho započítáme i 3G, které je bráno jako broadband, tak nám vychází, že až devadesát procent populace bude moci o Vánocích surfovat rychlostí v mobilu minimálně 2 megabity,“ tvrdil v rozhovoru pro Lupa.cz technický šéf O2 Petr Slováček.
ČTÚ umožňuje všem návštěvníkům svých stránek sledovat, jak se rozšiřuje pokrytí signálem sítí čtvrté generace LTE. A to po jednotlivých pásmech, ať už je to „městských“ 1800 MHz nebo venkovských 800 MHz. Mapu rozjel úřad dnes ráno a informoval o tom i předseda Jaromír Novák na svém Twitteru.
Mapa pokrytí rychlým mobilním internetem - nově i na kmitočty mimo aukci - http://t.co/YqmwlKiBwK dle výpočtu ITU @ctu_cz
— Jaromír Novák (@xmireknovak) December 9, 2014
Mapa ovšem nezobrazuje skutečně naměřené pokrytí, ale jeho teoretický výpočet podle parametrů základnových stanic. „Držitelé přídělů rádiových kmitočtů v pásmech 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz a 2600 MHz jsou povinni doručovat Českému telekomunikačnímu úřadu technické parametry základnových stanic provozovaných v těchto pásmech. Na základě těchto dodaných údajů bude Úřad v pravidelném měsíčním intervalu informovat veřejnost o stavu pokrytí území a obyvatel sítěmi mobilního vysokorychlostního přístupu k internetu provozovanými v těchto kmitočtových pásmech,“ popisuje ČTÚ, z jakých dat mapa čerpá. Jak konkrétně se pokrytí vypočítává, pak upřesňuje zde.
Vzniká tak rozpor s mezi mapami na webech operátorů. "Podle našich údajů, mapa ČTÚ ukazuje stav pokrytí k 15. září. V tom jsou informace na webu ČTÚ nesprávné – uvádějí datum k 1. prosinci, " tvrdí Martin Žabka z O2 s tím, že úřad zobrazuje pokrytí s odstupem, který se může vyšplhat až na šest týdnů.
Podobně se k situaci staví i T-Mobile. „My komunikujeme venkovní pokrytí a zahrnujeme také vysílače v testovacím provozu, které zákazníci mohou plně využívat, a nezaznamenají tedy rozdíl mezi standardním a testovacím provozem. Další rozdíly pak plynou z různých metodik výpočtu map pokrytí,“ dodává Lukáš Hrabal z T-Mobile.
Možné rozdíly mezi svou mapou a mapou úřadu vysvětluje i Vodafone, jehož pokrytí je zatím podle dat regulátora nejúplnější. „Vycházíme z metriky měření 1 Mbit/s outdoor, zatímco data ČTÚ se počítají dle metriky 2 Mbit/s indoor,“ tvrdí v tiskové zprávě.
Kauza sdílení je pořád živá
K rozjezdu LTE se váže i jedna zatím nedořešená operátorská kauza ohledně sdílení sítí. Tandem O2 a T-Mobile se totiž dohodl na sdílení sítí a rozdělil si republiku na dvě části. T-Mobile má západ a O2 východ.
Mimo hru se tak víceméně dostal Vodafone, který si musí stavět síť sám. Firmě se to nelíbí a podala stížnost na antimonopolní úřad a hrozila i podnětem Evropské komisi. Zároveň ale před prázdninami prosákly informace o tom, že s konkurenční dvojicí Vodafone vyjednává a snaží se najít nějaký kompromis.