Hlavní navigace

Vysílač Krašov jede na náhradní anténě, novou na něj brzy donese vrtulník

4. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
4. 9. 2008

České Radiokomunikace zahájily úpravy na hlavním západočeském vysílači Krašov, odkud by měly ještě letos začít vysílat zemské digitální multiplexy 2 a 3 s komerčními televizemi Nova, Prima a také novými čistě digitálními programy. Od úterý 2. září proto ČRa převedly vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 s programy České televize (kanál 34) do náhradní anténní soustavy.

Avizované úpravy na vysílači Krašov souvisí s plánovanou výměnou anténního systému na této lokalitě, sdělila serveru DigiZone.cz mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová. I pro tyto úpravy budeme používat dvourotorový vrtulník, dodala na otázku, zda ČRa využijí pro výměnu hlavní antény helikoptéru Kamov K-32 od švýcarské společnosti Helliswiss, která bude asistovat také při výměně antény na hlavním pražském vysílači Žižkov. Tam se výměna očekává koncem prvního říjnového týdne.

MMF tip early

Na náhradní anténu vysílače Krašov přešlo i analogové vysílání programů ČT 1 (kanál 31) a ČT 2 (kanál 48). Ve všech třech případech potrvá toto omezení do 31. října. Z Krašova analogově vysílá také televize Nova (na kanálu 10). Tu ČRa nepřemístily do náhradní antény, ale od 2. do 16. září omezí každý den mezi 7:00 a 19:00 její výkon na polovinu, ze 105kW na 52,5kW.

Na poloviční výkon stáhly ČRa během této doby a časů také vysílání rozhlasových stanic ČRo 1 – Radiožurnálu, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Frekvence 1 a Rádia Impuls z vysílače Krašov. ČRa to uvedly na svých internetových stránkách v přehledu očekávaných a probíhajících výluk vysílačů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).