Hlavní navigace

Vysílač Krašov jede na náhradní anténě, novou na něj brzy donese vrtulník

4. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

4. 9. 2008

České Radiokomunikace zahájily úpravy na hlavním západočeském vysílači Krašov, odkud by měly ještě letos začít vysílat zemské digitální multiplexy 2 a 3 s komerčními televizemi Nova, Prima a také novými čistě digitálními programy. Od úterý 2. září proto ČRa převedly vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 s programy České televize (kanál 34) do náhradní anténní soustavy.

Avizované úpravy na vysílači Krašov souvisí s plánovanou výměnou anténního systému na této lokalitě, sdělila serveru DigiZone.cz mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová. I pro tyto úpravy budeme používat dvourotorový vrtulník, dodala na otázku, zda ČRa využijí pro výměnu hlavní antény helikoptéru Kamov K-32 od švýcarské společnosti Helliswiss, která bude asistovat také při výměně antény na hlavním pražském vysílači Žižkov. Tam se výměna očekává koncem prvního říjnového týdne.

ICTZ_2022_EARLY

Na náhradní anténu vysílače Krašov přešlo i analogové vysílání programů ČT 1 (kanál 31) a ČT 2 (kanál 48). Ve všech třech případech potrvá toto omezení do 31. října. Z Krašova analogově vysílá také televize Nova (na kanálu 10). Tu ČRa nepřemístily do náhradní antény, ale od 2. do 16. září omezí každý den mezi 7:00 a 19:00 její výkon na polovinu, ze 105kW na 52,5kW.

Na poloviční výkon stáhly ČRa během této doby a časů také vysílání rozhlasových stanic ČRo 1 – Radiožurnálu, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Frekvence 1 a Rádia Impuls z vysílače Krašov. ČRa to uvedly na svých internetových stránkách v přehledu očekávaných a probíhajících výluk vysílačů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.