Hlavní navigace

Křišťálová Lupa věští konec papírových médií?

19. 10. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Hlasování v anketě Křišťálová Lupa 2011 jde do finále. Podpořte do 25. října nominované weby, služby či aplikace a zařaďte se tak do slosování o zajímavé ceny. Mottem letošního slavnostního vyhlášení bude Konec tisku.

Zatímco šestý ročník ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu se nezadržitelně blíží do svého finále, do konce hlasování zbývá necelý týden, už dnes je jasné v jakém duchu se ponese slavnostní vyhlášení. Určitě si vzpomenete, že leitmotivem předloňského vyhlašování byla finanční krize.

Loni se slavnostní večer nesl v duchu navazování přátelských vztahů, tak jak to dnes činí mnoho uživatelů na sociálních sítích. Tentokrát bude podtitulem slavnostního vyhlášení motto Konec tisku. Moderátoři večera Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info – vydavatele serveru Lupa.cz, který anketu pořádá, a herec Tomáš Hanák se tentokrát nechali inspirovat skutečností, že tuzemský Internet v reklamních příjmech začíná pomalu předhánět tištěná média.

Pokud chcete být u toho, stačí podpořit do 25. října vaše oblíbené projekty, weby, služby či mobilní aplikace a mít trochu štěstí. Dva vylosovaní totiž získají exkluzivní možnost zúčastnit se slavnostního večera, na němž budou za přítomnosti všech oceněných vyhlášeny výsledky šestého ročníku ankety Křišťálová Lupa. Na další vylosované pak čeká smartphone, poukázka na odběr knih či předplatné časopisu.  Hlasovací formulář najdete na stránkách ankety.

Hlasovat můžete v následujících kategoriích.

All Star

Poprvé v historii ankety se v jedné kategorii projekty se silnou značkou, která v minulosti přehlušila při hlasování široké veřejnosti v některých kategoriích ostatní kritéria. Pro takové servery bez ohledu na jejich zaměření vznikla kategorie „All Star“, která stáhla z ostatních kategorií největší hráče českého internetu a nechává je bojovat proti sobě. Na základě upozornění čtenářů, že se na serveru Ulož.to nachází sekce obsahující pornografický materiál, byl z této kategorie a z kategorie Nástroje a služby v souladu s pravidly ankety stažen server Ulož.to.

Internetové obchodování

Tradiční a jasně definovaná kategorie zůstává bez větších změn. Zastoupeni jsou jak klasičtí prodejci, tak aukční servery a srovnávače cen. Loni poprvé se v této kategorii projevil fenomén slevových serverů. Jeho zástupce ve finálovém hlasování nechybí ani letos.

Vyhledávače

V kategorii Vyhledávače proti sobě v pomyslném ringu tentokrát nastupují pouze Google a Seznam. Tito dva silní hráči v minulých ročnících převálcovali všechny menší projekty, které se s nimi ocitli v jedné kategorii. Aby tyto zajímavé projekty nezapadly, rozhodli jsme se je letos zařadit do jiných kategorií a nabídnout tak čtenářům nefalšovaný duel dvou hegemonů na českém trhu internetového vyhledávání.

Nástroje a služby

Nová a společně s All Star nejpestřejší kategorie je určena projektům, které si získaly uznání internetové veřejnosti, ale do žádné z tradičně definovaných kategorií se dost dobře nevejdou. Poprvé zde také výrazněji zaúřadoval expertní panel, když mezi populární a mnohonásobně nominované weby „vytáhl“ širší veřejnosti zatím méně známé stránky, které si ale podle názoru expertů její pozornost rozhodně zaslouží. Pokud je neznáte, proklikejte si je a posuďte sami.

Zpravodajství

Zájmové weby

Novinkou letošního ročníku jsou i „Zájmové weby“, kam spadají odborná média, určená pro určitou skupinu zájemců, stejně jako třeba diskusní fóra nejrůznějších zájmových spolků. Z této kategorie byl na základě porušení pravidel ankety vyřazen projekt Necyklopedie.

Mobilní služba

Tuto kategorii na rozdíl od loňského roku neopanují mobilní weby operátorů a portálů. Do finále se tentokrát probojovaly mobilní aplikace a weby bez ohledu na platformu:

One (wo)man Show

Zbrusu nová kategorie pro výrazné osobnosti, které díky novým možnostem publikování jak na webu, tak v sociálních sítí zdatně soupeří s velkými mediálními organizacemi. Nominovány jsou výrazné obsahové projekty tvořené jednotlivcem nebo malou skupinou lidí.

Inspirace roku (vybírá odborná porota)

Do této nové kategorie patří širší veřejnosti zatím nepříliš známé, ale o to zajímavější projekty, originální nápady či start-upy, které mohou být inspirací pro ostatní nebo dokonce naznačit trendy do budoucna.

Globální projekty českých tvůrců (vybírá odborná porota)

Osobnost roku (vybírá odborná porota)

Jediným nominantem z minulého ročníku, který se letos opět probojoval do finále, je Jan Barta.

Marketing Meeting balicek

 • Jan Barta
 • Tomáš Čupr
 • Jakub Čížek
 • Daniel Dočekal
 • Milan Fridrich
 • Jakub Havrlant
 • Tomio Okamura
 • Jiří Peterka
 • Tomáš Řehák
 • Josef Šlerka

Anticena (vybírá odborná porota)

 • Bezdrátová Praha
 • Centrální registr dlužníků
 • ČTÚ a jeho špatná regulace telekomunikačního trhu
 • Kauza Prolux a její žaloby na internetová média
 • Nameee.com
 • Neschopnost MVČR zajistit bezplatný Internet v knihovnách
 • Petr Hejl a jeho recesistický projekt Nový hlodač
 • Problematické služby společnosti MediapolNews
 • Profimedia a její neoprávněné finanční požadavky za použití fotografií, na něž nevlastní práva
 • Přílepek loterijního zákona o cenzuře internetu poslance Farského

Projekt roku 
(vybírá odborná porota)

Loni byla v rámci ankety udělena i zvláštní cena serveru Lupa.cz, jejímž cílem bylo ocenit  projekt, kterým nám, redaktorům Lupy, přišel inovativní a inspirativní, ale na který se bohužel nedostalo. Zda bude udělena i letos, se dozvíte už za pět týdnů.

Hlasovat v anketě Křišťálová Lupa 2011 můžete zde.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).