Hlavní navigace

Které zahraniční programy by ještě mohly expandovat do Česka?

3. 3. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Česká republika je poměrně malým trhem s placenou televizí v porovnání například se sousedním Německem nebo Polskem, přesto v ní vysílá relativně dost lokalizovaných programů. Některé z nich se tematicky liší, jiné jsou samy pro sebe konkurencí a jejich zaměření se překrývá. I na tak malém trhu, jakým je České republika, by se ale rozhodně stále dalo najít místo pro nové kanály, které by však spíše místo kopírování formátů současných, měly přijít s něčím jiným - novým. Tuzemským divákům bezpochyby chybí mimo jiné aktuální seriály i country music.

Českému divákovi chybí country music

Poměrně zarážející skutečnost je, že v České republice a na Slovensku ještě neexistuje nějaká televizní stanice pro milovníky country music, bluegrass a podobných stylů. Vždyť pokud se podíváme do výsledků poslechovosti českých rádií – Radioprojektu, který na svých webových stránkách zveřejňuje pravidelně agentura Median, zjistíme, že právě Country Radio je třetí nejúspěšnější regionální rozhlasovou stanicí v tuzemsku (po rádiích Blaník a Čas). Denně si ho pustí téměř 200 tisíc posluchačů. Milovníci tohoto stylu hudby, a není jich málo, mají vůbec na družicích problém najít nějakou stanici s country music – zkrátka nejsou. Hudebních programů je na satelitu jako hub po dešti. Problém je však v tom, že se věnují především ve většině případů pouze mainstreamu, tedy aktuálním hitům, které pouští 99 procent hudebních stanic. Určitou satisfakcí těmto ukřivděným divákům může být televizní stanice Showcase TV. Ta vysílá prostřednictvím satelitní pozice 28,5 stupně východně. Na DigiZone.cz jsme o ní informovali poměrně nedávno. Bohužel i ona přináší country opravdu minimálně. Jde pouze o několik nových pořadů týdně. Pamětníci jistě nostalgicky vzpomínají na Country Music Television (CMT), kterou u nás bylo možné zachytit ještě v analogovém přenosu na satelitní pozici 27,5 stupně západně. Tyto doby už jsou ale bohužel dávno pryč.

Chybí hudební stanice v HD kvalitě. Na satelitu není příležitost k relaxaci

Poměrně zásadním nedostatkem tuzemských operátorů je také absence některé z hudebních stanic vysílajících ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Ani jejich nabídka ale bohužel není příliš velká a pro Českou republiku by v úvahu připadala pouze jedna taková televize – MTVN HD. Jak již název napovídá, jde o program z rodiny kanálů společnosti MTV Networks. Nabízí vybrané videoklipy v nativním HD rozlišení a večer jsou pak k vidění různá koncertní vystoupení, většinou formou World Stage, které mohou znát diváci klasického MTV. Proč některý z operátorů MTVN HD nezařadil, zůstává otázkou. Obávají se snad provozovatelé, že by o ni nebyl dostatečný zájem? Jedinou možností, jak se tak k tomuto programu legální cestou dostat, je objednat si ho prostřednictvím některé ze zahraničních služeb. Jak na to, jsme radili již našim čtenářům v seriálu Sledujeme placenou satelitní televizi ze zahraničí. Pokud bychom však měli zůstat u standardního rozlišení obrazu, chybí tu i další tematické hudební programy. Co takhle relaxační kanál? MyZen.tv je například součástí nabídky RIO Media, na satelitu ale budete tento program hledat marně. V nabídce ho měl sice jednu dobu operátor Skylink, ovšem po jeho vyřazení nizozemskou službou Canal Digitaal měli všichni diváci, včetně těch českých, smůlu.

MTVN HD - MTV Networks screenshot

Dočkáme se v dohledné době programu MTVN HD, nebo budou muset sahat zájemci po zahraničních službách? (Zdroj: MTV Networks)

Seriálů není nikdy dost

Přesto, že součástí plnoformátových stanic jsou mimo jiné také seriály, na které skutečně narážíme na každém kroku, ať už jde o Barrandov, Českou televizi, Novu nebo Primu, dala by se stále ještě najít skulina, která by sloužila pro čistě seriálový kanál. Dobře, můžete namítnout, že takových kabelových televizí je tu také dost – například AXN a do určité míry také samotné HBO – není to ale tak úplně pravda. Česká republika by si jistě zasloužila takovou stanici, jakou je například FOXlife. Rozdíl oproti normálnímu FOXu, který nabízí spíše seriály klasické, patřící do jeho videotéky, je na první pohled viditelný. FOXlife nabízí seriály novinkové a ty zkrátka na tuzemských obrazovkách chybí. Tuzemský divák, který má přístup ke kabelové nebo satelitní televizi, by jistě uvítal, kdyby si mohl pustit například nejnovější řadu Zoufalých manželek nebo Chirurgů v televizi a nemusel si je nějakým pokoutným způsobem shánět (stahovat) prostřednictvím internetu. S tím, jak programové schéma této stanice vypadá, se můžete seznámit například na webových stránkách jeho polské verze.

Zoufalé manželky VII 500

Nejnovější Zoufalé manželky u nás zatím neuvidíte, na FOXlife ano (Zdroj: abc)

Digi TV vytočila fanoušky Premier League

Loni přišla nepříjemná zpráva v podobě výkupu práv na fotbalovou Premier League, nejoblíbenější fotbalovou soutěž v Evropě, společností, která je svázána s provozovatelem satelitní služby Digi TV. Tehdy se ještě nevědělo, že bude k dispozici tuzemská verze programu Digi Sport, a proto se pouze spekulovalo. Po jeho spuštění ale bylo okamžitě jasno, že právě Premier League bude hlavním tahákem česko-slovenské verze tohoto programu. V současné době tak nemůže nikdo kromě zákazníků Digi TV tuto nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž na území České republiky sledovat. Na určitou dobu byl satisfakcí program Premier League TV HD, který vysílal v kódu BISS na pozici 9 stupňů východně, tato doba je už bohužel pryč a navíc šlo o nelegální příjem, kdy byla stanice dostupná v rámci takzvané softwarové emulace. Tyto řádky tedy nejsou steskem po nové televizní stanici, ale spíše povzdechem, že k tak atraktivní soutěži mají přístup pouze diváci stanice, jejíž dosah je velice omezený. Vždyť další kanály, mezi kterými je možné jmenovat například Novu Sport nebo Sport TV (Sport 1 a Sport 2), jsou k dispozici u většiny operátorů. Počínání provozovatele Digi TV lze tak hodnotit pouze jako čirý naschvál.

KL22 hlasovani

Digi Sport HD screenshot

Digi Sport – Kanál, který mnozí sportovní fanoušci z duše proklínají (Zdroj: Sateliti.info)

Spíše perlička: Čtenáři DigiZone.cz by jistě přivítali i kanál typu DrDish TV

Na pozici 19,2 stupně západně vysílá program DrDish TV. Diváci, kteří ho sledují, jistě vědí, že se orientuje především na přinášení novinek v oblasti digitální televize, ať už jde o přijímače, televizory, konvertory, různé standardy (v poslední době například HbbTV) a nechybí zde ani některé semináře související s problematikou digitální televize. Také tuzemský divák měl ještě poměrně nedávno – dobře, je to už pár let – přístup k takovéto stanici, a dokonce v jeho rodném jazyce. Tímto programem byla CS Link TV, která zahájila vysílání 19. října 2007. Problém však byl v tom, že spíše než novinkám se věnovala zájmům jistých skupin, mezi kterými byl například tehdejší provozovatel satelitní služby CS Link. Pokud tedy zájemci tento program pustili, mohli se dozvědět sice to, že zájem o tento typ sledování televize stoupá, nicméně jako jedinou platformou jim zde byl nabídnut CS Link. Stanice nevydržela v éteru příliš dlouho. Její vysílání skončilo 10. srpna 2008, program tak vysílal pouze necelý rok.

Jaký kanál podle vás chybí nejvíce na tuzemském trhu placené televize?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.