Hlavní navigace

Lepší život bez IT

18. 8. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vím, že mi historku o tom, jak se bez sítí a počítačů žije lépe, většina z vás nezbaští. Ale stejně se o ni musím podělit. Prostě nejde jinak.

Můj nepříliš blízký známý má firmičku. On a asi osm jeho zaměstnanců opravují určitý druh zemědělských strojů. Pro časy, kdy zemědělci nic nechtějí, mají ještě malou autoopravnu, kde se starají o v průměru patnáct let staré koráby silnic a v případě potřeby mohou vypomoci skoro s jakýmkoliv jiným mechanismem. Fungují už takto bratru patnáct let.

Pan majitel byl vždy velkým příznivcem informačních technologií. Firmička začala používat účetní systém na PC v době, kdy to ještě ani zdaleka nebývalo obvyklé. Plně elektronický je také sklad, komunikace s většinou zákazníků, řízení zásob a přesunů lidí a hmot. Za zmínku stojí například to, že někteří (ne všichni) zaměstnanci mají, pokud jsou v terénu, u sebe PDA připojené do firemní sítě pomocí mobilního telefonu. Moc si to pochvalovali.

Zlaté žně pro ně začínají vždy někdy v květnu a trvají do července. Tehdy se autoopravnička zavírá, protože všichni montují jako o život, aby na sebe pro příštích několik měsíců zase úspěšně vydělali. Know-how k tomu získali metodou pokus omyl, potřebné vybavení nakupují dílem v zahraničí, dílem u samotných zemědělců, spoustu si toho umí vyrobit sami.

A tu se letos, koncem června stala strašlivá nehoda. Sídlo jejich firmičky, respektive dvě kanceláře s přilehlou kuchyňkou, navštívil lupič. Zmizelo vše, co mělo nějakou cenu. Počítače, server, tři PDA, dokonce kabeláž, bezdrátový adaptér, kterým byli připojeni do Internetu, stereo přehrávač, drahý kávovar… No, řekněme, že pojištění nebyli. Zálohy dat byly uloženy bezpečně u pana majitele doma, ale k čemu vám jsou, když je nemáte na čem přehrát? Stalo se to uprostřed nejlepší sezóny, takže výpadek práce kvůli ztracenému informačnímu zázemí nepřipadal v úvahu. Zaťali zuby, nakoupili papírové bloky, dali se do práce. Výsledkem jejich měsíční činnosti úplně bez informačních technologií je zajímavá statistika.

KL22_nominace

Zdá se totiž, že se produktivita nepropadla, jak by si člověk ovlivněný reklamami dodavatelů ERP systémů mohl myslet. Naopak o něco málo stoupla. Ve skladu se sice bez počítače – když jste na něj zvyklí – orientuje hůře, ale jde to. Kapesní počítače při hledání správné součástky chybí, ale součástka se najde „po paměti“ stejně, mnohdy dokonce rychleji. Navíc není jak hrát hry. Účetní má všechny papíry i peníze pod palcem lépe než samotný majitel s nejmodernějším informačním systémem. Odpadla spousta interního papírování, které, i když se provádělo jen elektronicky, ve skutečnosti žádný čas (srovnejte s reklamou libovolného dodavatele IS) nešetřilo a produktivitu nezlepšovalo. Lidé fungují s papíry a po paměti, ale přitom se nezdá, že by někde něco chybělo. A tak bychom mohli pokračovat.

Hlavní sezóna známému a jeho firmičce s počátkem srpna pomalu končí a oni se během čtrnácti dnů vrátí zpátky k opravám škodovek. Už teď se plánují nové počítače. Ale zda bude nové technologické zázemí tak velkorysé jako dřív, to ještě nevědí.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.