Hlavní navigace

Letošek je konečně rokem mobilního Internetu

14. 10. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 29
Na rychlá mobilní data jsme v Česku čekali dlouho. Zatímco v západní a často i východní Evropě rychlé 3G sítě běžely už řadu let, u nás šlo o testovací provozy. Letos se ale situace diametrálně mění a neuplyne týden, aby operátoři nehlásili další města pokrytá sítí 3G. Pro uživatele to byl velký impuls a mobilní Internet se rychle i u nás stává samozřejmostí. Bylo na čase!

Při příležitosti konference Mobile Internet Forum 2010 jsme se pokusili uspořádat si přehled o tom, jak český trh s mobilním Internetem vypadá. Ještě donedávna rychlý mobilní Internet v Česku představovaly především „méně standardní“ sítě 3G provozované společností Telefonica O2 jako CDMA2000 v pásmu 450 MHz, MobilKomem pod značkou U:fon (CDMA2000 v neobvyklém pásmu 410MHz) a firmou T-Mobile pod značkou Internet 4G založené na UMTS TDD. Nevýhodou těchto sítí je hlavně fakt, že běžné mobilní telefony nemají jejich podporu, takže pro jejich využívání je třeba zakoupit si zvláštní hardware a často i platit separátně datový tarif.

V průběhu letošního roku se všichni tři operátoři rozhoupali k významnější podpoře sítí založených na standardní 3G technologii, která je vestavěná do všech novějších u nás prodávaných mobilních telefonů. A spolu s tím se stala standardem také rychlost 1,5 Mb/s pro mobilní přenos dat, což je limit nastavený všemi operátory v jejich 3G/HSPA síti. A je nutno také připomenout, že pokud máte modernější telefon či modem, je také často tato rychlost dosahována, protože kapacita je dostatečná, i když je také pravdou, že O2 muselo spustit druhou nosnou (další párové spektrum 5MHz), aby uspokojilo své klienty zejména v exponovaných lokalitách. Oproti dosavadnímu maximu cca 250 Kb/s, jakého bylo možné dosáhnout s technologií EDGE, jde o významný posun, nehledě na to, že HSPA sítě snižují i latenci, a to z téměř jedné vteřiny, jaké dosahovala zatížená síť GSM na třetinu, v optimálním případě i méně. I snížení prodlevy je pro uživatele citelný posun, protože se snižuje doba, po kterou se „zřejmě nic neděje“ a reakční doba interaktivních služeb. I tu je vhodné připomenout, že Telefonica O2 v průběhu letošního roku postupně doplňovala EDGE technologii do své sítě a v současné době by síť měla být plně podporující také EDGE, což je pro mnoho uživatelů podstatné zlepšení.

Počty zákazníků

V září 2010 měly mobilní sítě tří operátorů (není započítán MobilKom/U:fon) 14,3 milionů aktivních SIM karet, což dává penetraci přes 140 %. Často se uvádí, že hlavním důvodem vyšší penetrace je zvyk mít více SIM karet, například jednu služební a jednu soukromou, ale i když tento trend existuje, významně také stoupá podíl SIM karet určených pro komunikaci mezi stroji (M2M), třeba pro dálkový sběr dat z automatů nebo v zabezpečovacích zařízeních automobilů. Tento trh je ostatně operátory považovaný za do budoucna velmi perspektivní a i díky němu není nemyslitelné, aby se penetrace nedostala v průběhu dalších let přes 200 %. Spojené arabské emiráty se přes hranici 200% penetrace dostaly již v roce 2009, jenže zde druhý mobilní telefon patří k bontonu.

Počet uživatelů mobilního internetu v Česku byl v září 2010 zhruba 2,5 milionu, z toho zhruba po milionu lze odhadnout na Telefonica O2 a T-Mobile, přes 500 000 uživatelů připadá na Vodafone. Tato čísla jsou tvořena podle počtu SIM karet, které se v daném měsíci alespoň jednou připojily na internet. V září 2009 bylo toto číslo jen 1,5 milionu, meziroční nárůst tedy činil úctyhodných 66%.

MIF2010

Panel věnovaný mobilnímu Internetu, Petr Matějovský (Telefónica O2), Michal Podlucký (T-Mobile CR), Michal Markoš (Vodafone CR)

Pro stanovení trhu je zajímavé pokusit se odlišit uživatele mobilního internetu, kteří jej používají pro připojení počítače či notebooku na straně jedné a na ty, kteří jej používají pro připojení samotného mobilního telefonu. Tato čísla se určují už nesnadně, operátoři mají přehled především podle používaných tarifů, kombinací toho a odhadů založených na stahovaných objemech se můžeme domnívat, že cca 15% uživatelů mobilního internetu jej používá pro připojení počítače. Číslo je ovšem jen průměr, v síti O2 je poměr zhruba 30% pro připojení počítače, u Vodafone je to naopak na dolním konci, což vychází z faktu, že O2 se dlouhodobě zaměřovalo na firemní klientelu, které mohlo nabídnout kombinaci několika rychlých mobilních datových nabídek. Zlatým středem je pak T-Mobile, ten kupříkladu odhaduje, že asi polovina z lidí, kteří používají mobilní připojení pro připojení počítače, jej mají jako stacionární připojení, nikam se s ním tedy nepohybují. I zde ale čísla zanášejí uživatelé někdejší služby Internet 4G, která byla dlouhou dobu volbou pro stacionární nebo nomadické připojení (to kvůli velikosti koncového zařízení).

Chytré telefony

Celkově lze zjednodušeně říci, že v českých mobilních sítích je zhruba 1,5 milionu uživatelů chytrých telefonů, penetrace se podle operátorů pohybuje nad deseti procenty a roste. Operátoři se na tyto uživatele snaží cílit svými tarify pro různé využívání mobilního Internetu. Původní předpoklady, že uživatel chytrého telefonu vystačí s balíčkem dat cca 100 až 150 MB, se ovšem ukázaly být s příchodem vyšších rychlostí překonané, proto také operátoři nabídli mezistupeň k „neomezenému“ mobilnímu připojení v podobě cca 500 MB měsíčního přenosu. Zatímco typické množství přenesených dat na chytrých telefonech v GPRS/EDGE síti se pohybuje 40/60 MB za měsíc, u chytrých telefonů v rychlé síti a s dobrou použitelností internetových programů, jako jsou iPhone nebo nové Samsung Galaxy a jiné hi-end telefony s operačním systémem Android, jde objem přenesených dat na pěti a vícenásobky, v řádu stovek MB dat přenesených měsíčně. A to i u běžných uživatelů.

Zároveň ale také z diskuse se zástupci Seznamu vyplynulo, že velmi časté je používání WiFi připojení. Počet přístupů na mobilní služby Seznamu za poslední rok dramaticky rostl, a to především v počtu zobrazených stránek. Uživatelé si zvykli služby Seznamu využívat z mobilu, zajímavé ale je, že nadpoloviční většina přístupů z mobilních zařízení je přes WiFi připojení. Uživatelé používají mobilní telefon, aby si „čekli“ poštu, nebo se podívali na televizní program či si přečetli zprávy v mobilu doma ze sedačky, nechce se jim zdvíhat k velkému počítači. Další významný posun se v této oblasti očekává od tabletů. Ačkoliv iPady se v Česku oficiálně stále neprodávají, již nyní se podílí zajímavě rostoucím počtem přístupů na mobilní návštěvnosti, protože je používají nároční a rutinní uživatelé. A dá se čekat, že s oznámením prodeje tabletů Samsungu a dalších moderních a lehkých tabletů konečně i jejich význam poroste.

Tarify

V průběhu panelové diskuse na MIF2010 s operátory si také někteří zákazníci neopomněli postěžovat, že operátoři zrušili kilobitové účtování a nahradili ho účtováním denním, nebo v případě O2 dokonce desetiminutovým, což v řadě případů není výhodné. Operátoři namítají, že jim jde také o přehlednost tarifů, tedy o to, aby jich nebylo zbytečně moc a aby byly počítatelné v jednotkách, které si uživatelé umí představit, což podle nich kilobity nejsou, ovšem 20 Kč za deset minut internetu, jako v případě tarifu O2 Mobilní data – čas, to není zrovna nejvýhodnější nabídka a o jejím přínosu pro klienty jsme pochybovali už při jejím uvedení. A je také pravda, že na tento tarif si nám do redakce nejvíce stěžujete. Kvůli transparentnímu nastavení v síti O2 totiž stačí omylem zmáčknout klávesu pro přístup na Internet a hned se vám započítá dvacetikorunová částka, není způsob, jak se tomu vyhnout. Zástupci Telefónica O2 ale připustili, že i tento tarif čeká rekonstrukce.

Že by se Internet měl zlevňovat, na to situace v Česku nevypadá. Operátoři jsou dokonce spíše toho názoru, že je příliš levný a že by tu byl prostor pro růst, jenže situace vyžaduje opatrnost. Naopak vcelku uklidněni jsou operátoři z „hrozby Skype“, z možnosti kanibalizace hlasových výnosů. Nakonec se ukazuje, že Skype je spíše hobby volání, které lidé dělají, když mají chuť, a které neužírá z využívanosti běžných mobilních telefonátů. Ty lidé dělají spíše, když musí, a pak oceňují jejich spolehlivost. Což je pro operátory ta vcelku dobrá varianta a Skype dnes již není hrozbou.

KL22_nominace

Co se budoucích nových služeb týká, rozhoduje uživatelská přítulnost a jednoduchost. Internet v mobilu se stal fenoménem až s příchodem iPhone, soudí zástupci českých operátorů, do té doby pokusy o WAP a různé jiné mobilní verze stránek rozhodně nevedly k uspokojivému výsledku. Velký potenciál, kromě služeb založených na lokaci, vidí operátoři v integraci NFC/RFID čteček a mobilních platbách, které, jak operátoři doufají, budou „další velkou mobilní věcí“. Mobilní platby jsme již dříve rozebírali ve článku Mobilní platby po desetiletí marných nadějí.

Buď, jak buď, už dnes můžeme směle prohlásit, že rok 2010 byl v Česku konečně rokem rychlého mobilního Internetu.

Používáte mobilní internet?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.