Hlavní navigace

Levnější ADSL od alternativců. Dočasně?

24. 1. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zatímco Český Telecom před týdnem ohlásil nový "pilotní a testovací" tarif ADSL Internet Expres Optimal, alternativní operátoři, díky snížení cen velkoobchodní nabídky, oznámili zlevnění některých ADSL tarifů, ovšem rovněž pouze časově omezené, a díky způsobu snížení ceny někdy možná nepřehledné. Tiscali si stěžuje u ÚOHS.
O nové nabídce Českého Telecomu Internet Expres Optimal za 799 korun, která do určité míry zjednodušila strukturu tarifů ADSL u Českého Telecomu, aby naopak zkomplikovala orientaci zákazníků, jsme psali již minulý týden. Již tehdy také byly k dispozici první informace o snížení cen „přeprodávaného“ ADSL alternativních poskytovatelů, a to jako reakce na určitý pohyb ve velkoobchodní nabídce. I když Český Telecom nenabízí alternativním operátorům obdobné podmínky, jaké má sám pro svůj Internet Expres (tedy „bez omezení“ přenosu dat, fakticky omezení poklesem přenosové rychlosti), došlo alespoň ke snížení ceny dvou programů, kterých se nástup Internet Expres Optimal hlavně týká.

Velkoobchodní cena byla snížena tak trochu dle logiky Internet Expresu Optimal – oba tarify, jak ten s přenosovou rychlostí 512/128 kbit/s a limitem 3 GB přenesených dat, tak i ten s rychlostí 1024/256 kbit/s s limitem 6 GB dat, nyní mají shodnou velkoobchodní cenu, a to 539 korun. Už to samo je poněkud netradiční, ale trochu to kopíruje právě Internet Expres Optimal – pokud nelze u zákazníka zřídit linku s rychlostí 1024/256 kbit/s kvůli přílišné vzdálenosti od ústředny, za shodnou cenu mu bude zřízena linka pomalejší, o rychlosti 512/128 kbit/s. Ovšem zákazník Českého Telecomu se za to dočká „náhrady“ v podobě větších datových limitů, zatímco velkoobchodní nabídka je postavena opačně, pomalejší linka má nižší limity. Teoreticky by nic nebránilo, aby všichni, kdo nejsou limitováni vzdáleností od DSLAMu, začali používat vyšší tarif – pokud by tedy došlo ke kopírování cenové politiky Českého Telecomu a cena za oba tarify by byla shodná.

Mimochodem, podobně jako u vlastní nabídky Internet Expresu Optimal, kterou Český Telecom označuje za „pilotní provoz“ a která je platná od 17. ledna do 17. dubna (s tím, že při podpisu smlouvy na rok je cena garantována na celých 12 měsíců, k tomu zákazník ušetří jeden měsíční poplatek a instalační poplatek), i toto snížení cen je „speciální“ a „akční“ – platí také na tři měsíce.

Na snížení velkoobchodní cen u zmiňovaných dvou tarifů již řada operátorů zareagovala snížením cen svých tarifů, další ISP ještě bezpochyby své nové ceny oznámí. Jelikož Český Telecom také snížil cenu zřízení na jednu korunu, lze využít u alternativních operátorů i tuto nabídku, délka úvazku se může lišit – například eTel požaduje jeden rok, Nextra snížila cenu zřízení na jednu korunu pro všechny své služby a nepožaduje úpis. Pouze připomínám, že hovoříme o tarifu 512/128 kbit/s s 3 GB přenesených dat v ceně a 1024/256 kbit/s s 6 GB dat (přenosy nad tuto hranici se zpoplatňují). Přesné datum, do kdy budou ISP nabízet tyto akční ceny, se nemusí shodovat s plány Českého Telecomu – například u eTelu je to pouze do konce března.

eTel se do snížení obul asi nejvýrazněji – ceny spadly na 649 a 699 korun (bez DPH) s tím, že ještě nižší ceny lze dosáhnout při současném využívání hlasových služeb od této firmy, kdy cena za připojení ADSL spadne o dalších 50 a 100 korun, provoláte-li 500, resp. 1500 korun.

České radiokomunikace, které nabízí „přeprodávané“ ADSL pod značkou Bluetone ADSL (a své vlastní služby, postavené na zpřístupnění místní smyčky, jako Bluetone DSL), nabízí tyto tarify za 699 a 799 korun bez DPH. Obdobně jako u eTelu lze kombinací s hlasovými službami dosáhnout snížení cen za ADSL až na 299, resp. 399 korun, a to v případě, že provoláte 2500 korun měsíčně.

Nextra kromě změny cen na 690 a 790 korun také snížila zřizovací poplatek pro všechny své služby, tedy i ty poskytované přes LLU prostřednictvím sítě Telenor Networks.

Snížení cen u Tiscali je zajímavější – zatímco cena pomalejší přípojky spadla na 599 korun (tedy o 100 korun níže, než je základní cena ostatních), u rychlejší to je 999 korun, což je o 200 korun více než u ostatních operátorů (po snížení cen). Jaké jsou přesně důvody, netušíme, Tiscali na náš dotaz odpověděla, že se snaží maximálně vyjít vstříc zájemcům o nejpopulárnější typ připojení s rychlostí 512/128 kbit/s. Při pohledu na matici produktů Tiscali je však také možné dojít k závěru, že vzhledem k dalším dvěma typům produktů (ADSL od Českého Telecomu, ovšem s vlastní FUP politikou, a ADSL od Telenoru) by Tiscali buď musela „podstřelit“ cenu některých jiných, vyšších produktů, a nebo výrazněji předělat ceny – a jelikož není vlastně známo, co přijde po této „speciální akční“ nabídce, bylo pravděpodobně efektivnější toto řešení.

Změny, které Český Telecom vyvolal, jsou bohužel velice krátkodobé a vnášejí tak prvek nejistoty do rozhodování zákazníků a také možná do plánů alternativních operátorů. Uvidíme, co Český Telecom v rámci „pilotního provozu“ zjistí a jak v dubnu zareaguje dále – jaké budou nové nabídky pro zákazníky i pro ostatní operátory, případně zda se nepodaří konečně dojít k dohodě založené nikoliv na připojení, ale propojení sítí, jak to alternativní operátoři již dlouhou dobu vyžadují.

Tiscali protestuje

Tiscali reagovala nejen snížením cen, ale také napadla jednání Českého Telecomu jakožto proti-soutěžní. Konkrétně především vyčítá Českému Telecomu to, že díky datovým přenosům „bez omezení“ nabízí za určitých podmínek (velký datový provoz) linku levněji koncovým zákazníkům než ostatním operátorům, a dále také kritizuje, že alternativní operátoři nemají stejnou možnost změny rychlosti připojení a datových limitů při přílišné vzdálenosti od ústředny, jakou poskytuje Český Telecom sám v rámci tarifu Internet Expresu Optimal (tedy při pomalejším připojení alespoň větší datový limit).

Tiscali se ve svém vyjádření rovněž pozastavuje nad tím, že služba, která je komerčně nabízena již po dobu dvou let, nyní opět potřebuje „pilotní provoz“, a předpokládá využití tohoto označení kvůli vyhýbání se regulaci ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Další zajímavým bodem jsou ceny, nyní nabízené operátorům, které jsou o 89 korun nižší, než stanovilo cenové rozhodnutí ČTÚ z 1. dubna 2004 (pro linku 1024/256 kbit/s), a které tehdy Český Telecom označil jako ceny pod jeho náklady.

MMF tip early

Tiscali tak po zjištění důkazů proti-soutěžního chování při poskytování služby Internet Expresu Optimal předala tyto důkazy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, dalším krokem má být podnět na ČTÚ k revizi cen stanovených v minulém roce.

Začátek roku je v oblasti připojení k Internetu asi bouřlivější, než kdo čekal – po vzájemném přetahování kabelových televizí (které podle všeho bude ještě v brzké době pokračovat) nyní přichází další kolo soubojů kolem ADSL. Zákazník by měl z poklesu cen (a rozšiřování nabídky) jednoznačně profitovat, ale určitě by to šlo udělat i jednodušším a přehlednějším způsobem.

Jak hodnotíte postup Českého Telecomu s tarifem Internet Expres Optimal?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).