Hlavní navigace

Lidé na Opavsku přišli o digitální signál. Vrátí se až za dva roky

20. 10. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 118483
Nemilého překvapení se dočkali diváci na Opavsku a Bruntálsku, kteří si zvykli přijímat digitální televizi z ostravského vysílače Hladnov (Slezská Ostrava). Po výměně anténních systémů na hladnovském vysílači je vyzařovací diagram nové antény trošku jiný, a Opavsko s Bruntálskem je téměř bez signálu. Do doby, než digitální televize na Ostravsku začnou využívat další dva plánované vysílače – Hošťálkovice a Lysou horu – případně do spuštění dalšího digitálního vysílače na Pradědu, si většina diváků může nechat o digitální televizi jenom zdát.

Končí přechodné období

Digitální vysílání na Ostravsku začalo v únoru 2006, u příležitosti Zimních olympijských her v Turíně. Tehdy zde začal na vysílači Slezská Ostrava z vodojemu v ostravské čtvrti Hladnov vysílat přechodný digitální multiplex A s televizními programy ČT 1, ČT 2, nově vzniklou ČT 4 Sport, ČT 24 a televizí Nova (a sedmi programy Českého rozhlasu). Digitální síť využila vysílací kanál 39 a výkonem 10kW „dostřelila“ i do vzdálenějších oblastí, jakými byla třeba právě Opava nebo Bruntálsko. Řešení to bylo opravdu přechodné, protože Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro Ostravsko počítal pouze s vysílačem Hošťálkovice, který má digitálně vysílat výkonem 100kW. Na tomto vysílači je ale třeba provést rozsáhlé úpravy antén, takže se nejprve začalo digitálně vysílat z Hladnova.

Protože však Hladnov nebyl přizpůsobený k vysílání více než jednoho digitálního multiplexu a televize Prima projevila před letošním fotbalovým Eurem zájem urychleně spustit digitální vysílání v Ostravě, přeci jenom se začalo digitálně vysílat i z Hošťálkovic. Prima a další programy digitálního multiplexu 3 (Óčko, Z1, Public TV, Rádio Proglas) ale vysílají polovičním výkonem než přechodná digitální síť A z Hladnova, pouhými 4,5 kW. Tento signál na kanálu 54 z Hošťálkovic do Opavy nedorazí a pokud ano, pak jen s velkými obtížemi. Opavští a bruntálští diváci tak mohli digitálně sledovat především programy České televize a Novu. Ovšem jen do pondělí 29. září, kdy České Radiokomunikace vyměnily anténu na vysílači Hladnov.

Vysílač Ostrava Hladnov - ilustrační foto

Vysílač Hladnov v době, kdy na něm České Radiokomunikace instalovaly anténu určenou pro digitální vysílání

Nová anténa, jiné pokrytí

K výměně antény na Hladnově muselo dojít proto, že ze staré se zde nedalo vysílat několik digitálních multiplexů najednou. A protože vysílač Hošťálkovice rovněž není připravený pro vysílání několika digitálních sítí najednou, a podle harmonogramu digitalizace by se z něj mělo začít vysílat až v květnu 2010, mohou digitální multiplexy do té doby vysílat pouze z Hladnova. S tímto vysílačem se sice v Technickém plánu přechodu původně vůbec nepočítalo, ale na druhou umožní na Ostravsku pokračovat v digitálním vysílání a přidávat další programy, aniž by se muselo čekat na úpravu Hošťálkovic. Brzy se na něj přesune i digitální vysílání Primy a dalších televizí, obsažených v multiplexu 3 z Hošťálkovic.

Ilustrační fotoaparát

FOTOGALERIE: Výměna antény na ostravském vysílači Hladnov

České Radiokomunikace provedly v pondělí 29. září 2008 rozsáhlou úpravu vysílače Hladnov ve Slezské Ostravě, z něhož v Moravskoslezském kraji vysílá přechodný digitální multiplex A s programy České televize, Českého rozhlasu a televize Nova. Právě z Hladnova by měly od konce října 2008 vysílat hned tři digitální multiplexy: veřejnoprávní síť České televize společně s programy ČRo, multiplex 2 s Novou a multiplex 3 s Primou. Průběh úpravy vysílače zachytil jeden ze čtenářů DigiZone.cz a my vám tyto snímky nabízíme v následující fotogalerii.

Výměnou antény na Hladnově se změnil vyzařovací diagram přechodného multiplexu A, což pocítili zejména diváci ve vzdálenějším okolí Ostravy buď zhoršeným, nebo zlepšeným příjem digitálního signálu programů České televize a Novy. Celkový počet diváků zasažených signálem multiplexu A z Hladnova se měl podle výpočtů Českých Radiokomunikací zvýšit z 687 na 734 tisíc. Příjem signálu se zlepšil ve směru na Beskydy, tedy divákům ve Frýdku-Místku a Karviné, naopak na Opavsku a Bruntálsku se většinou zhoršil natolik, že v mnoha místech není možné digitální ČT ani Novu naladit. Naprosto se mi zhoršil příjem multiplexu z Hladnova, takže teď, abych se mohl dívat na Novu, jsem musel otočit anténu a přijímat ji opět analogově, citoval Opavský a hlučínský deník Františka Couvala z Opavy.

Mux A - pokrytí Ostrava do 29.9.2008

Pokrytí přechodného multiplexu A z ostravského vysílače Hladnov před výměnou antény, tedy do 28. září 2008 (Zdroj: České Radiokomunikace)

Mux 1 - pokrytí Ostrava Hladnov

Pokrytí přechodného multiplexu A z ostravského vysílače Hladnov po výměně antény, tedy od 29. září 2008 (Zdroj: České Radiokomunikace)

Nepomohl ani zvýšený výkon

České Radiokomunikace kvůli stížnostem diváků zvýšily výkon vysílače multiplexu A ze stanoviště Hladnov z původního 1 na 1,2 kW (12 kW ERP), ale ani to příliš nepomohlo. Vyšší výkon není možný kvůli mezinárodní koordinaci kmitočtů, neboť na blízkých kanálech vysílají televize v sousedním Polsku. Vysílač Slezská Ostrava-Hladnov je městským vysílačem a je primárně určen pro pokrytí Ostravy a blízkého okolí. Hlavní vysílač pro celou územní oblast Ostrava bude vysílač Ostrava – Hošťálkovice, říká Marie Fianová, mediální zástupkyně ČRa. A tak zatímco diváci v Ostravě a Frýdecko-Místecku nebo Karvinsku naladí od 31. října, kdy se přechodná digitální síť A na Hladnově rozdělí na multiplexy 1 a 2, všechny čtyři programy České televize, Novu, Primu, a později i Novu Cinema, Prima klub a TV Barrandov, diváci na Opavsku a Bruntálsku si na ně budou muset ještě nějaký rok počkat.

cif 24 - early cena - média

Nynější dosah digitálního signálu z Hladnova a předpokládané pokrytí Hošťálkovic
Mux 1 - pokrytí Ostrava Hladnov
Mux 1 - pokrytí Ostrava Hošťálkovice

Zdroj: Česká televize/České Radiokomunikace

Konkrétně na digitální programy České televize, obsažené ve veřejnoprávním multiplexu 1, do května 2010, na Novu, Primu, Novu Cinema, Primu klub a TV Barrandov do dubna 2011. Do té doby se budou muset Opavané a obyvatelé Bruntálska spokojit pouze s analogovým signálem. Ten jim České Radiokomunikace vypnou až v listopadu 2011. Anebo existuje alternativní řešení v podobě kabelové, satelitní, případně IP televize.

Region Ostrava

Jak bude vypadat digitální vysílání na Ostravsku po 31. říjnu 2008

Nejste si jistí, které televizní programy na Ostravsku naladíte digitálně, od kdy a na jakém vysílacím kanálu? Koncem října zde dojde k přeskupení všech digitálně šířených programů. Přehled, jak to bude na Ostravsku vypadat po 31. říjnu 2008, včetně rozdělení televizí do jednotlivých multiplexů a mapami předpokládaného pokrytí, najdete v kapitole Ostrava přílohy DigiZone.cz Digitální vysílání v regionech.

Co byste dělali, pokud byste přišli o možnost přijímat zemskou digitální televizi?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).