Hlavní navigace

Lidé z branže hodnotí pozemní digitalizaci až na výjimky kladně

12. 11. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
TÝDENNÍ REVIZE - Digitalizace pozemního vysílání je oficiálně u konce. Jako datum ukončení šíření analogového signálu byl stanoven 11. listopad 2011. Český telekomunikační úřad při této příležitosti pořádal včera takzvané kolokvium, na kterém se sešli odborníci a zainteresované osoby do celého procesu. Zaznělo hodně kladných hlasů, ale ozvala se také kritika. Jaká tedy vlastně digitalizace ve své základní fázi byla? A zapomenout nesmíme pochopitelně ani na blížící se start kanálu Film Europe a další události.

Analogové vysílání se blíží ke svému závěru. Oficiálně už skončilo

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pořádal v Praze kolokvium k ukončení procesu televizní digitalizace v České republice. Na půldenní konferenci vystoupili zástupci státních regulačních orgánů, provozovatelů digitálních sítí i televizních stanic. Server DigiZone.cz vám z této akce nabídl živé online zpravodajství. 11. listopad 2011 je zároveň termínem pro úplnou liberalizaci televizního trhu, ode dneška bude moci každý požádat o licenci pro zemské digitální televizní vysílání a vysílat v DVB-T. A jak to vypadá se zaváděním pozemní televize druhé generace, tedy DVB-T2? Vše je technicky připraveno a odzkoušeno, ale je otázkou, jaký zvolit obchodní model. Zatím to vypadá, že pro HDTV se stává základní distribuční platformou satelit. Český metrologický institut doporučuje pro české DVB-T2 sítě dvoukanálovou strategii, kdy jeden kanál by byl hlavní a druhý doplňkový. Návrh počítá s využitím kmitočtů, které ČR získala na ženevské konferenci v roce 2006.

Jan Potůček, Lukáš Polák: Sledovali jsme živě: Kolokvium ČTÚ ke konci televizní digitalizace. Co bude dál?
Lukáš Polák: Digitalizace analogového televizního vysílání je u konce. Co se povedlo a co ne?
Lukáš Polák: Analog zítra oficiálně končí. Digitalizace je však teprve na počátku
Jan Potůček: Nova vypne 11. listopadu sedm analogových vysílačů a dokrývačů

Ostravsko vypnulo analogovou televizi

Hlavní analogové televizní vysílače na Ostravsku, především tedy Hošťálkovice, ukončilo o půlnoci na sobotu svoje vysílání, a diváci v Moravskoslezském kraji tak budou moci pozemní cestou naladit televizi pouze digitálně. Tedy až na pár výjimek, protože několik analogových dokrývačů v oblasti bude fungovat i po magickém datu 11. listopadu 2011. V noci na zítřek rovněž dojde k přeladění multiplexu 3 na ostravských vysílačích Hošťálkovice a Hladnov ze současného kanálu 51 na definitivní kanál 48. Program ČT 2 se na Ostravsku odmlčel už před lety, analogová ČT 1 přestala vysílat z Hošťálkovic a několika menších dokrývačů ke konci října. S vypínáním analogové televize na Ostravsku to ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nova s Primou sice oznámily, že v této oblasti ukončí analogové vysílání dnes, existují ale lokality s menšími dokrývači, pro které to dosud nepotvrdily.

Vysílač Ostrava Hošťálkovice 500

Na Hošťálkovicích se vypínal analog a přelaďovala digitální Prima love. (Foto: archiv)

Jan Potůček: Ostravsko vypíná analogovou televizi a přelaďuje multiplex 3
Jan Potůček: Den před koncem analogu na Ostravsku nemá 10 tisíc rodin set-top-box
Lukáš Polák: Multiplex 3 na Ostravsku čeká z pátku na sobotu přeladění z 51. na 48. kanál

Nova: Digitalizace způsobila odliv diváků od pozemního příjmu

Televize Nova je silně znepokojena odlivem diváků, který zasáhl pozemní televizní vysílání v posledních letech. Na včerejším kolokviu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ke konci analogového terestrického vysílání to řekl generální ředitel nejsledovanější české televize Jan Andruško. Zatímco za dobu analogu přijímalo pozemně TV okolo 80 % diváků, nyní je to cca. 50 %. „Digitalizace je pro mě taková remíza, není to ani výhra, ani prohra,“ konstatoval Andruško. Ten také Českým Radiokomunikacím vytkl, že cena za šíření pozemního vysílání je velmi vysoká. „Co se týče rozšíření nabídky pro diváka, je to slabota,“ uvedl šéf Novy a dodal: „Multiplex 4 se nerozvíjí a multiplex 3 zeje prázdnotou. My jako Nova jsme měli v úmyslu přinést nové kanály už na začátku digitalizace, ale nedostali jsme k tomu licence.“ Jediným větším problémem digitalizace podle Andruška bylo používání dočasných kmitočtů pro DVB-T vysílání v některých oblastech, kde pak diváci museli opakovaně ladit digitální přijímače.

TK Nova jaro 2011 - Jan Andruško

Na kolokviu ČTÚ vystoupil i generální ředitel televize Nova Jan Andruško. (Foto: TV Nova)

Lukáš Polák: Šéf Novy: Odliv diváků od pozemní televize nás silně znepokojil

Stručně

Výrazné posílení vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), a to v nativním rozlišení, nikoli jako přepočítávaný obsah ze standardního rozlišení, připravují hlavní televizní stanice na Slovensku. Druhá nejsledovanější stanice Joj už nyní nabízí nejvíc nativního HD obsahu ze všech televizí v bývalé československé federaci. Upozorňuje na to server Mediálne.sk.

Jan Potůček: Slovenské televize posilují HD vysílání. Mají více nativních pořadů než české

Třetí rok existence letos na podzim slaví Nova Sport, placený sportovní kanál Novy. Jeho předchůdkyně Galaxie sport vznikla před deseti lety, a právě tak dlouho nabízí přenosy z hokejové NHL. Jenže v letošním roce to vypadalo, že se Nova Sport bude muset bez kanadsko-americké hokejové ligy obejít.

Jan Potůček: NHL máme zatím na rok. Poprvé i na internetu, říká šéf Novy Sport

Očekávaný kanál Film Europe stejnojmenné společnosti, za kterou stojí slovenský podnikatel Ivan Hronec, bude vysílat na satelitu prozatím pouze v SD, tedy standardním rozlišení obrazu. Na chatu serveru satCentrum to prozradil právě Hronec. Ten si podle svých slov kapacitu na družici Astra 3B plně hradí. Film Europe HD bude k dispozici prostřednictvím optiky. Hronec však neprozradil, kteří operátoři ho takto nabídnou.

Lukáš Polák: Film Europe bude na satelitu zatím pouze ve standardní kvalitě

Jára Cimrman - foto achiv Film Europe

Uvidíme na Film Europe i Járu Cimrmana? Asi těžko… (Foto: Film Europe)

Společnost Turner CN Enterprises na prvním summitu dětského kanálu Cartoon Network představila portfolio svých stanic. Oblastní manažerka Dorota Pawłowska se zaměřila nejprve na prezentaci některých produktů, které by mohly na našem trhu prorazit. Jedná se například o hru Bakugan. V této oblasti se stala významným partnerem TV Barrandov.

Lukáš Polák: Cartoon Network uzavřel v Česku partnerství s TV Barrandov

MM socky3

Zábavná soutěž Bubo bubo, kterou chtěla Prima konkurovat nejsledovanějšímu českému seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 na Nově, končí. Poslední díl Prima odvysílá ve čtvrtek 1. prosince, o týden později jej nahradí dokumenty Top Star, věnované známým českým hercům. Vyplývá to z programových plánů Primy na 49. týden a serveru DigiZone.cz to potvrdil i nový programový ředitel stanice Petr Vladyka.

Jan Potůček: Bubo bubo na Primě končí. Televize ho nahradí dokumenty Top Star
Lukáš Polák: Prima nasadí od 17. listopadu novou reality show To dáš!

Nejzásadnější událost tohoto týdne byla (je):

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.