Hlavní navigace

Lidovky se vracejí na Centrum

18. 4. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Připravovaná spolupráce Lidovek s Centrem vyšla najevo letos v lednu, kdy jsme o ní psali i na Lupě. Dnes se stala skutečností. Lidovky se představily v novém kabátě a s logem portálu Centrum. Tím prozatím veškeré propojení končí. Lidovky přišly na svět nedonošené.

Záhy po přerodu Novinek se Mirek Zeman na Lupě zmínil o připravované spolupráci portálu Centrum a zpravodajského deníku Lidovky. Historie se opakuje. Centrum jako druhý nejnavštěvova­nější* portál dodá návštěvnost, Lidovky přispějí obsahem a budou profitovat také z lepšího technologického zázemí a protřelosti internetové firmy. Pokud se následující události budou vyvíjet obdobně jako v případě spojení Seznamu s Borgisem, neměl by na sebe komerční úspěch nechat dlouho čekat. Ostatně media selleři na dnešní den nasmlouvali pro Lidovky nebývalé množství reklamy – patrně v očekávání zvýšeného zájmu o novinku.

Proč ale hovořím o tom, že se Lidovky na Centrum vracejí? Během loňských povodní byl vyřazen z provozu server Lidovek, a proto jeho zpravodajství vycházelo po několik dní v doméně zpravy.centrum­.cz. Údajně už tehdy vznikl nápad podnikání obou subjektů propojit. Pro zaneprázdněnost obou firem k němu dochází až nyní. Včera, krátce před půlnoci se změnil vzhled Lidovek, kterým se do hlavičky vetřelo Centrum, došlo ke změně obsahu domény zpravy.centrum.cz a vzniku domény lidovky.centrum­.cz. Tím, jak se zdá, se zatím spojení sil vyčerpalo.

Termín spuštění v prvním čtvrtletí roku 2003, jak o něm ještě v lednu hovořil ředitel portálu Centrum Oldřich Bajer, se dodržet nepodařilo. S enormním zájmem o zpravodajství na Internetu vyvolaným vojenskou intervencí v Iráku se nové Lidovky minuly. I přes zpoždění realizace dnes Lidovky vypadají značně nedomrle a publikační systém se nezdá být navržen podle posledních trendů. A tak se mi na jazyk vkrádá otázka po důvodech, které manažery Mafry a NetCentra vedly k předčasnému porodu nevyspělého produktu.

Vzhled Lidovek vůbec neodkazuje k nějakému spojení s Centrem. To by ostatně nemuselo být na závadu, protože ani Novinky nijak k Seznamu neodkazují. Přesto si první čtenáři zpráv na Centru posteskli, že ze stránek zmizelo pole pro vyhledávání. Co je daleko více zarážející, to je nedostatek propagace obsahu Lidovek ze strany portálu Centrum.

Čtenáři si zatím jen stěžují, pozitivní odezvu jsem nenašel žádnou. Ponejvíce jim chybí staré články z domény zprávy.centrum.cz. O tom, že byly zcela staženy, čtenáře ubezpečuje ředitel zpravodajství z NetCentra Michal Pobežal. Podobně zatím nejsou k dispozici některé rubriky, které dříve byly oblíbenou součástí Lidovek – například testy. Často se v diskuzích opakuje také postesknutí nad nepřehledností současného uspořádání Lidovek – oproti původnímu vzhledu zpravodajství na Centru je to určitě pravda.

Za všechny odezvy odcituji názor čtenáře, který se podepsal jako nomarski:

Trochu mě ten skok do jiného designu překvapil. Moc se to Centru nepodobá. Podle mě by bylo lépe, kdyby se zachovala bývalá grafická podoba zpravodajství na Centru, bylo to přeci krásně přehledné. Otázkou zůstává, nakolik by Lidovky byly ochotny přistoupit. Přeci jenom, jedná se o spolupráci, nikoli asimilaci. Taky mi bude chybět přehled technických e-zinů.

Za velký problém považuji zrušení původních adres starších článků. Nenapadá mě žádný závažný důvod, který by zachování archivu Lidovek a zpravodajství Centra bránil. Všechny dříve vytvořené odkazy nyní přišly vniveč. Pokud pominu fakt, že vzhled šablon je nedotažený jak po výtvarné, tak po technické stránce (webdesignéři by se raději do zdrojového kódu ani dívat neměli), stále tu zůstává výtka k publikačnímu systému. Web Lidovek je sice odlehčený a velikost strany není závratná, avšak stránky jsou generovány on-the-fly. Při vysoké zátěži během zvýšené poptávky po zpravodajských informacích se nejspíš Lidovky nevyhnou potupnému přepnutí do krizového módu ručně spravovaných statických stránek, jako se to pravidelně stává serveru iDnes.

KL24

Domnívám se, že se NetCentrum a Lidové noviny unáhlily, když pustily do světa své dítko nepřipravené a je otázkou, zda to byl prozřetelný krok. Očekávám, že se zřetelem k budoucnosti je spojení deníku s portálem dobrým krokem a jsem zvědavý, jak se k tomu postaví Atlas.

*v počtu unikátních návštěvníků denně dle výsledků iAuditu za březen 2003

S kým se spojí Atlas?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).