Hlavní navigace

Linux na počítačích Lenovo, slibná konkurence Raspberry Pi, notebooky Honor v ČR

1. 5. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zářez pro Oracle Cloud. Apple nasadí ARM do Maců. 6 GHz pro Wi-Fi. Rychlejší nabíjení mobilů i ve střední třídě. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Lenovo přichází s přímou podporou Linuxu na svých noteboocích. Konkrétně jde o distribuci Fedora předinstalovanou na strojích ThinkPad P1 druhé generace, ThinkPad P53 a ThinkPad X1 osmé generace. Lenovo spolupracovalo s Red Hatem, což má zajistit dobrý chod Fedory 32. Lenovo tak následuje Dell, který nabízí verze notebooků XPS s Ubuntu (byť tam někde podpora není dokonalá, typicky u čtečky otisků prstů). O spojení Lenova a Fedory více v článku na Root.cz.

FCC schválil využití 6GHz spektra pro bezlicenční využití, k dispozici konkrétně bude pásmo 1200 MHz. FCC očekává zejména využití v rámci Wi-Fi 6 a také internetu věcí.

Videokonferenční nástroj Zoom poběží na Oracle Cloudu. Zoom musel začít řešit novou infrastrukturu, protože o službu masivně vzrostl zájem vzhledem k vlně home office a COVID-19. Není běžné, že by se Oraclu dařilo vyhrávat cloudové dealy proti AWS a Azure. Jak je pěkně rozepsáno zde, Oracle vyhrál díky nízké ceně za datové přenosy a dalším slevám (Zoom aktuálně přenáší 217 tisíc TB měsíčně). Oracle Cloud také spustil Infrastructure Compute E3 Platform, což jsou bare metal instance využívající druhou generaci AMD Epyc.

Je zde další konkurence pro Raspberry Pi. Hardkernel vydává Odroid-C4 s cenovkou 50 dolarů, což je o pět dolarů méně než 4GB Raspberry Pi 4. C4 má procesor Amlogic S905X3, 4 GB DDR4 RAM, čtyři USB 3.0 porty, HDMI 2.0, micro USB 2.0, gigabitové RJ-45, micro SD nebo eMMC sloty. Technické detaily jsou zde.

Apple by měl příští rok vydat minimálně jeden počítač Mac, který bude poháněn čipem ARMzjistil Bloomberg. O tom, že Apple na ARMu pro počítače pracuje, se drbe už delší dobu. Chce tak alespoň částečně nahradit Intel, který má problémy s přechodem na modernější výrobu, má větší spotřebu a podobně. Bloomberg uvádí, že počítačový system-on-chip má vycházet z Apple A14, který se objeví v nové generaci iPhonů, bude mít 12 jader a vyrábět ho bude TSMC. S ARMem už operuje také Microsoft, viz náš článek o Windows 10 na Surface Pro X.

Čínský Honor (spadá pod Huawei) v Česku začíná prodávat také notebooky. Konkrétně jde o stroj Honor MagicBook 14 s váhou 1,38 kilogramu a tloušťkou 15,9 milimetrů, AMD Ryzen 5 3500U, Radeon Vega 8, 8 GB RAM a NVMe diskem. Atraktivní je zejména cenovka, která činí 15 990 korun.

Grafický framework OpenCL vychází ve verzi 3.0. Specifikaci lze připomínkovat na GitHubu. Otevřený multiplatformní framework pro GPU výpočty vychází z verze 1.2, která je povinná a verze po ní pouze volitelné.

Facebook jako open source uvolňuje projekt Blender. Vychází z původního výzkumu umělé inteligence. Facebook Blendera označuje za největšího otevřeného chatbota na světě. K dispozici je kompletní kód i model.

Rychlejší nabíjení dostanou také chytré telefony ze střední třídyQualcomm totiž přichází s Quick Charge 3+. Podporu už hlásí Snapdragon 765G. Qualcomm prozatím neřekl moc technických detailů. Pouze uvádí, že nabití z nuly na 50 procent má proběhnout za 15 minut.

Microsoft jako open source vydává další původně interní nástroj. Jde o knihovnu MsQuic, která odbavuje síťová spojení skrze protokol QUIC. Kód je k dispozici na GitHubuQUIC je nový protokol, jehož standardizace právě probíhá v rámci IETF. Na síťové úrovni je podobný UDP, TCP a SPDY.

Xiaomi představilo MIUI 12, tedy svojí verzi grafické nadstavby nad Androidem. Je postavená na Androidu 10, přepracovává animace, tmavý režim a gesta, k dispozici jsou náhledy více aplikací. Novinkou je sledování soukromí a oprávnění. Finální verze se má objevit v červnu.

Google vydal třetí vývojářské preview Androidu 11. K jeho testování je třeba zařízení Pixel a manuální flash. Finální verze by měla dorazit koncem roku.

Deska Odroid-C4
Autor: Hardkernel

Deska Odroid-C4

AMD se chystá přejít na DDR5, LPDDR5 a PCI Express 5.0 v roce 2022 (Zen 4), říkají úniky. Intel by tuto podporu údajně měl stihnout o něco dříve. Výroba pamětí DDR5 u SK Hynix a dalších odstartuje už letos.

Francouzsko-italský podnik STMicroelectronics pracuje s Huawei na vývoji čipů pro mobily a autonomní autazjistil Nikkei Asian Review. Je to další z kroků, který čínská společnost dělá, aby co nejvíce snížila závislost v čipech na USA. Výrobu některých čipů už přesunula z TSMC do čínského SMIC, posiluje vývoj a hledá jiné partnery.

V Číně začnou od června platit pravidla o tom, jaké bezpečnostní prvky musí splňovat digitální služby využívané v rámci kritické infrastrukturySouth China Morning Post rozebírá, že tato pravidla mohou poškodit zahraniční poskytovatele takových služeb. Ostatně například zahraniční cloudy už to v Číně mají těžké i tak, když musí služby provozovat s čínským partnerem a podobně.

Výkonný ředitel AT&T Randall Stephenson po sedmnácti letech končí ve funkci, nahradí ho provozní ředitel John Stankey. Největší operátor na světě v posledních letech prochází velkými restrukturalizacemi, včetně propouštění 23 tisíc lidí. Změny mají pokračovat. AT&T ovládlo třeba Time Warner a DirecTV.

Google Cloudu se daří dobře růst. První kvartál 2020 ukazuje meziroční skok o 52 procent na 2,77 miliardy dolarů. Sekce zahrnuje Google Cloud Platform a G Suite.

Amazon Web Services v ostré verzi spustil Amazon Keyspaces pro Apache Cassandra. Jde o plně managed databázovou službu pro Cassandru.

NetApp kupuje CloudJumper. Ta se zaměřuje na virtualizované a vzdálené desktopy (VDI a RDS), což NetApp integruje do své stávající nabídky.

Rapid7 za 145 milionů dolarů kupuje DivvyCloud. Rapid7 tak do nabídky přidává nástroj, pomocí kterého lze hlídat bezpečnost a nastavení v rámci cloudů a kontejnerů.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).