Hlavní navigace

Maďaři vybrali operátora prvních multiplexů DVB-T, DVB-H a T-DAB

11. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
11. 7. 2008

Maďarsko již zná vítěze výběrových řízení na operátory prvních zemských digitálních sítí pro televizní (DVB-T, DVB-H) a rozhlasové (T-DAB) vysílání. Přesněji řečeno, zná je výběrová komise, která podle serveru Digimedia.sk, jenž cituje web Index.hu, zatím nemůže výsledek zveřejnit, neboť maďarský parlament v pondělí vznesl námitky vůči určení konečného pořadí přihlášených firem.

K TÉMATU: Maďarsko by se zahájení DVB-T vysílání mělo dočkat ještě letos

Podle neoficiálních informací ale v obou soutěžích zvítězila společnost Antenna Hungaria, obdoba Českých Radiokomunikací, která je dominantním provozovatelem pozemních televizních a rozhlasových vysílačů v zemi. O provoz televizního multiplexu se dále ucházela společnost Digital Broadcasting Kft., založená slovenskou firmou Towercom. Ta se ucházela také o technické provozování veřejnoprávního multiplexu České televize a Českého rozhlasu.

Multiplex pro digitální rozhlas v Maďarsku chtěla provozovat ještě firma Magyar Rádió Zrt, což je přímo maďarský veřejnoprávní rozhlas. Poslanci napadli bodování uchazečů, protože to je jediná možnost, jak zpochybnit výsledky tendru. Některým členům příslušného parlamentního výboru se neměl líbit nejlépe ohodnocený kandidát – Antenna Hungaria, uvádí server Index.hu.

ČTĚTE TAKÉ: Studie: Nejrozvinutějším TV trhem východní Evropy je Maďarsko

MM socky3

Ačkoli firma dostala od výběrové komise nejvíce bodů, podle serveru mnohé otázky ohledně podmínek provozování DVB-T a T-DAB ve svojí přihlášce nezodpověděla. Výběrová komise má nyní deset dní na to, aby na výtky poslanců reagovala. Vítěz tendru bude moci provozovat multiplexy dvanáct let. Součástí soutěže byly i dva další televizní multiplexy, které lze spustit po vypnutí analogového vysílání v Maďarsku. To je naplánované nejpozději na konec roku 2011.

Vítěz tendru si může vybrat, jaký kompresní standard u sítí použije. Výběrová komise už dopředu oznámila, že upřednostní kandidáta, který zvolí standard MPEG-4.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.