Hlavní navigace

Magio Sat nabídne interaktivitu i HD programy. Do Česka se zatím nechystá

27. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 491107
Magio Sat, jak se oficiálně bude jmenovat nová satelitní služba od slovenské společnosti Slovak Telekom, bude po CS Linku, Digi TV, Skylinku a UPC Direct již pátou satelitní platformou u našich východních sousedů. Zákazníci by díky ní měli získat něco, co ostatní společnosti nenabízejí: interaktivitu. Vlastně půjde o satelitní verzi IPTV služby stejné společnosti, kterou znají slovenští diváci pod názvem Magio. Server DigiZone.cz byl u jejího včerejšího představování v Bratislavě.

Programy české, slovenské i maďarské

Magio Sat naváže na úspěšnou slovenskou IPTV službu Magio. Vedení společnosti Slovak Telecom si na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě pochválilo, že slovenská veřejnost má o této značce dobré povědomí (odhaduje, že Magio zná 90 procent Slováků). Zákazník satelitní služby Magio Sat získá od operátora buď set-top-box s pevným diskem na nahrávání nebo bez něj. Každý z rodiny si bude moci najít v nabídce to svoje, slibují zástupci Slovak Telekomu. Jednotlivé televizní stanice by měly do nabídky přibývat postupně. Popularitu satelitnímu Magiu mají získat zejména služby PVR – nahrávání, přetáčení, zastavení pořadu, apod. Zákazník si bude moci zvolit samoinstalaci nebo instalaci pomocí technika.

Společnost však nechtěla prozradit, jak se bude cenově tato nabídka lišit a zdali se chystá nějaká výhodná akce, jako je např. instalace za jednu korunu. Balík pro zákazníka bude obsahovat parabolu o průměru 80 centimetrů. Firma původně uvažovala o 60 centimetrech, ale nakonec kvůli zajištění kvalitního signálu zvítězila větší. Co se týká set-top-boxu a karet, ty budou pevně spárované, takže nebude možné využít jiný přijímač než ten, který divákovi dodá sám operátor. Firma původně předpokládala, že Magio Sat spustí ještě do konce letošního roku, nakonec ale oficiálně odstartuje až v průběhu prvního čtvrtletí 2010. Přesto již získala na sedm tisíc objednávek od budoucích zákazníků.

Michal Diviš Slovak Telekom

Serveru DigiZone.cz představil platformu Magio Sat projektový manager Slovak Telekomu Michal Diviš

V programové nabídce Magia Sat nebudou chybět programy slovenské, české ani maďarské. Do budoucna společnost počítá, že budou přibývat zejména HDTV stanice. V současné době je v testovací fázi k dispozici Eurosport HD. Co se týká Magio Portalu, který je známý z IPTV, bude k dispozici např. předpověď počasí, program kin nebo horoskopy. Např. u počasí si mohou uživatelé vybrat z přibližně čtyřiceti lokalit. Právě Magio Portal a interaktivnost služby je ta brána, která přinese zákazníkům výjimečnost a díky níž bude Magio na Slovensku jedničkou, neskrývají své ambice zástupci společnosti Slovak Telekom. Služba je připravena ve spolupráci s maďarským Telekomem, který je nositelem klíčové technologické části. Co se týká programových balíčků, bude existovat jeden základní a k němu si bude možné objednávat další prémiové za příplatek.

Magio Sat - dálkový ovladač

Dálkový ovladač k satelitnímu set-top-boxu od Advanced Digital Broadcast

Dálkový ovladač v kostce, funkce

Na tiskové konferenci, která se konala v Bratislavě nedaleko vysílače Kamzík, jsme jako jedni z mála dostali také možnost vyzkoušet satelitní televizi Magio v praxi. Ač programová nabídka, respektive balíčkování prozatím zůstává utajeno, testovací set-top-box leccos prozradí. Sadu má DigiZone.cz přislíbenu, takže na další zkušenosti se můžete v následujících týdnech teprve těšit, ale alespoň stručně. Dálkový ovladač je možné rozdělit na tři části. V té první, horní, jsou to tlačítka pro přepínání kanálů. Ta zároveň také slouží jako klávesnice, např. když budete hledat v telefonním seznamu, který je součástí Magio Portalu. V horní části je pak tlačítko, které slouží pro prohlížení programu, který jste sledovali předtím. Do menu pevného disku, který bude dělený na dvě části, se dostanete jednoduše pomocí tlačítka s klapkou. Funkci Video od Demand (VOD) prozatím Magio Sat nabízet nebude, ale počítá se s ní do budoucna. Pro je zde právě tlačítko VOD. To už pomalu přecházíme do druhé části dálkového ovladače, kterému dominují tlačítka nahoru, dolů, doprava, doleva. Pod nimi jsou pak funkce zpět, EPG a menu.

Magio Sat - síla kvalita signálu

Ukazatel síly a kvality signálu v satelitní platformě Magio

Nepraktické, i když přehledné vyvolávání kanálů

Jako velmi nešikovné hodnotím možnost vyvolání seznamu kanálů. Běžný uživatel by ho jistě hledal pod tlačítkem OK. Lze ho však vyvolat trochu neprakticky pomocí elektronického programového průvodce (EPG). Poté ale na vás čeká velmi příjemné menu, které může zobrazit všechny kanály, základní balíček, rozšířený balíček, prémiové balíčky nebo bezplatné televizní kanály. Co se týká volně šířených stanic, budou nabízeny ty ze satelitu Amos na pozici 4 stupně východně, odkud bude platforma vysílat. Programy se nachází v rozsahu 001 až 123. Poté, co si seznam vyvoláte, budete mít v levém sloupci ten samotný a v pravém EPG v podobě, která je známá u většiny set-top-boxů. Při namátkovém procházení základního balíčku na bratislavské předváděčce jsem narazil na programy Jednotka, Dvojka, Trojka, Markíza, Doma, Joj, JOJ Plus, ČT 1, ČT 2, Prima, TA 3 a TV Lux. Rozšířený balíček obsahoval stanice od pozice 13 do 35. Jde o stanice jako CNN International, Spektrum, Discovery, VH1 nebo Eurosport.

Magio Sat - komplet

Kompletní sestava sloužící k prezentaci platformy Magio Sat

Prémiové balíčky – HBO, Cinemax i Maďaři

Prémiové balíčky se nacházely od pozice 36 do 51 a byly v nich stanice filmové (HBO, Cinemax) a také maďarské (veřejnoprávní televize M1 a M2, Hír, atd.). Pokud se ještě vrátím k dálkovému ovladači, přes Menu se divák dostane ke všem funkcím Magia, jako je Sledování televize, Průvodce (EPG), Nahrávky, Magio Portál nebo Nastavení. Právě načítání Magio Portálu probíhalo bez problémů a bude pochopitelně záležet na rychlosti vašeho připojení (minimální doporučená rychlost cca 1 Mbps). Obsahuje funkce – Počasí, Kina, Divadla, Kurzy, Horoskopy, Telefonní seznam, Nastavení a Pomocník. Během zhruba deseti minut, které jsem měl na zkoušení se set-top-boxu, jsem při přepínání programů nenarazil na závažnější problémy. Občas však docházelo ke známému kostičkování a artefaktům. Další zkušenosti však přinese právě až další testování, které, jak již bylo řečeno, má redakce našeho webu přislíbené.

Přijímač pro slovenskou satelitní službu Magio Sat
Magio Sat - Advanced Digital Broadcast - přední
Magio Sat - Advanced Digital Broadcast - zadní

Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Přední a zadní panel set-top-boxu od společnosti Advanced Digital Broadcast, který bude využívat platforma Magio Sat (verze bez pevného disku)

KL23 hlasovani

Stručně k set-top-boxu

Set-top-box dodala pro Slovak Telekom společnost Advanced Digital Broadcast. Na předním panelu je možné ovládání základních funkcí, jako bude např. menu, displej nebo nahrávání. Do čtverce jsou pak umístěna v pravé části tlačítka pro pohyb nahoru, dolů, doprava a doleva, uprostřed je pak OK pro potvrzení volby. Nesmíme zapomenout ani na tlačítko Standby. Displej zobrazuje aktuální programovou pozici. Jak již bylo řečeno, set-top-box bude spárován s kartou, takže si nebudete moci vybrat vlastní, navíc však umožní pouze připojení parabolické antény a nikoliv výstup signálu pro další přijímač. Video bude moci uživatel dostat do televizoru nebo jiného zobrazovače třemi způsoby – scartem, pomocí cinchů (YPbPr) nebo nejlépe prostřednictvím HDMI kabelu. To stejné platí v podstatě pro zvuk – cinche (pravý/levý kanál) nebo optika (SP-DIF). Rozhraní USB pak poslouží pro aktualizaci firmwaru. K přijímači je taktéž dodáván zdroj pro 12V/2.9 A.

Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Zaujala vás platforma Magio Sat?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).