Hlavní navigace

Martin Kubacki: Astra jedná o dalším HD programu v češtině

29. 1. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Minulý týden v úterý se v pražském Kongresovém centru konal seminář Milníky digitální televize. Byl na něm přítomen i ředitel společnosti Astra Central and Eastern Europe, která patří pod satelitního operátora SES Astra. Martin Kubacki poskytl serveru DigiZone.cz exkluzivní rozhovor, ve kterém hovoří o plánech společnosti do budoucna, o posilování pozice 23.5 st. východně, službě Astra2Connect, vysokém rozlišení a také o tom, proč je satelitní vysílání v Česku tak úspěšné.

Přesto, že se v Česku vysílá digitálně již od roku 2000, i po osmi letech se dá říci, že toto vysílání je teprve v plenkách. Oproti tomu DVB-S přijímá podle informací, které má k dispozici národní koordinátor Zdeněk Duspiva přibližně 20 % obyvatel. Co tomu říkáte?

Z našeho pohledu je to samozřejmě velmi pozitivní. Číslo 20 % nám dává důkaz o tom, jakým směrem půjde vývoj. Satelit je alternativou a má řadu výhod včetně stoprocentního pokrytí a nabídky stovky kanálů, ať už zahraničních nebo českých. Příští rok budeme navíc na orbitu na pozici 23.5 st. východně vypouštět další satelit Astra 3B, který bude mít pokrytí téměř po celé Evropě. Díky systému ASTRA Duo LNB má český divák již teď k dispozici všechny české programy z pozice 23.5E a několik set mezinárodních kanálů z 19.2E. Nová družice ASTRA 3B nabídne ještě více kapacity pro nové kanály na pozici 23.5E.

Proč si myslíte, že počet vlastníků satelitních přijímačů je tak značný? Co udělali Češi při zavádění DVB-T špatně?

Martin Kubacki

Nejsem si jistý, jak celý proces začal. Nechtěl bych kritizovat, co se udělalo špatně, protože při pohledu na jiné země v Evropě je trend podobný. Názorným příkladem může být Francie. Mají zde velmi kvalitní organizaci a přechod z analogu byl dobře připraven, ale k čemu došlo: více než jeden milion diváků bude bez pozemního digitálního signálu a tři a půl milionu nebude mít kompletní nabídku. Proto se majitelé pozemních digitálních televizí rozhodli, že půjdou cestou přes satelit. Vznikla platforma TNT SAT, která je dostupná na celém území Francie díky 100% pokrytí satelitu ASTRA. Před spuštěním platformy TNT SAT byla také změněná legislativa – audiovizuální zákon nařizuje, aby všechny pozemně šířené digitální programy byly dostupné na satelitu (jde o to, aby každý měl k těmto programům přístup).

Hovořil jste o Francii, jakou vidíte budoucnost satelitu v České republice?

Pro Astru je český trh velice důležitý. To je důvod, proč jsme mezi jinými určili pozici 23.5 st. východně pro tuto oblast. Na CS Linku jsou všechny důležité programy pro místního diváka dostupné. Hodláme dále investovat do pozice 23.5E (proto v příštím roce bude vypuštěna družice ASTRA 3B) a nabízet naše služby (kromě satelitní digitální televize také obousměrný internet) všem zainteresovaným lokálním i mezinárodním firmám. Do budoucnosti jsme závislí na požadavcích provozovatele této platformy. CS Link si od nás pouze kupuje kapacitu, stejně jako ostatní provideři.

Jakou vidíte perspektivu této platformy do dalších let?

Jsem si jistý, že tak jako doposud se bude platforma nadále dynamicky rozšiřovat a přibudou nové TV kanály. Co se týká podrobností, nejsem oprávněn mluvit za provozovatele CS Linku.

S CS Linkem je spojený také problém, o kterém informoval server DigiZone, a tím je přechod Óčka z pozice 19.2 st. na 23.5 st. východně. Můžete o tom prozradit nějaké podrobnosti? Média dokonce informovala o tomto přesunu jako o sporu mezi UPC a Óčkem.

O tom sporu jsem pochopitelně slyšel, ale Astra se těchto diskuzí jako provozovatel satelitu nezúčastňuje. Jako operátor satelitní infrastruktury chceme být neutrální, se všemi našimi klienty zacházíme stejně.

Máte od UPC nějakou informaci o tom, že by chtělo vybudovat na Astře náhradní řešení, aby bylo tento kanál možné přijímat?

O tom nemám žádné informace. Óčko se přesunulo na pozici 23.5 st., protože v ní vidí budoucnost z hlediska dalšího rozvoje českého trhu. Když se podíváme na počet parabol nasměrovaných na pozici 23.5E, tak je jejich krok správný.

Generální ředitel HBO Česká republika Ondřej Zach DigiZone.cz prozradil, že v prvním kvartálu tohoto roku by měl na satelitu odstartovat kanál HBO ve vysokém rozlišení. Probíhala mezi vámi nějaká jednání?

Zatím o tom nemáme žádnou informací. Na 23.5 st. vých. v současné době vysílá Nova HD. Mohu prozradit, že možná ještě letos budeme moci nabídnout divákům nějaký další český kanál ve vysokém rozlišení, ale zatím to nechci oficiálně komentovat. Pokud jde o HBO HD, byli bychom rádi, kdyby se tento kanál objevil na pozici 23.5E (generální ředitel HBO ČR Ondřej Zach DigiZone.cz potvrdil, že tento kanál se bohužel na Astře neobjeví, pozn. red.).

Podle technického ředitele Novy Ivo Ferkla mělo být vysílání této stanice ve vysokém rozlišení ukončeno do konce minulého roku, ale na satelitu stále běží. Do kdy tedy potrvá?

Fakt, že testovací kanál NOVA HD je pořád dostupný přes ASTRU 23.5E, asi jen ukazuje, že Nova uznala vysílání v tomto formátu za důležité pro český trh a proto nadále ověřují, jak na to trh zareaguje. Ještě docela nedávno jsme měli situaci, že když si český divák pořizoval plazmovou HD Ready obrazovku, tak neměl k dispozici lokální kanál ve formátu HD. Proto se snažíme motivovat také ostatní provozovatele, aby udělali to samé.

Výrazným motivem pro místního diváka ale nebude asi jen vysoké rozlišení. V nedávné době expandovala na český trh levná satelitní televize Digi TV. Je to silná konkurence pro vaše zákazníky, společnost UPC a CS Link. Co uděláte pro to, aby od vás diváci neodcházeli?

ASTRA je předním evropským poskytovatelem služeb Direct-to-home (DTH). Všechny naše družice jsou navrženy pro potřeby DTH, proto všechny pay tv platformy vysílající přes družice ASTRA se mohou spoléhat s technickou dostupností kanálu na úrovni 99.99%, což je mezi satelitními operátory rekord.

Kromě toho má ASTRA na jedné orbitální pozici umístěných několik družic, což představuje unikátní záložní systém. Vezmeme-li dále v úvahu 24hodinovou kontrolu a monitoring každého signálu audio a video, marketingovou podporu pro naše partnery, možnost příjmu programů pomocí malé (60 cm) satelitní paraboly, několik set volně dostupných programů, tak naše služby jsou neporovnatelné se službami jiných satelitních operátorů, přes které vysílají jiné placené televizní platformy. Pokud jde o programovou a cenovou nabídku jednotlivých paketů, tak ty jsou v rukou našich klientů.

Společnost Telenor odtajnila na listopadovém setkání v Praze své plány pro letošní rok. V prvním kvartálu hodlá vypustit družici, která by svým signálem pokrývala také region Střední Evropy. Nemáte z toho obavy?

Chtěl bych hovořit o silných stránkách naší společnosti než mluvit záporně o jiných satelitních operátorech, ale důležitá je orbitální pozice. Telenor poskytuje své služby na pozici 1 stupně západně, resp. 0,8 stupně západně. Zdá se, že tato pozice není ideální pro přímé vysílání do domácností. Astra má „na palubě” všechny české kanály. Podle počtu satelitních parabol nasměrovaných na hlavní pozice ASTRY, to jest 19.2E, ale hlavně 23.5E, lze usuzovat, že český trh vnímá tyto pozice jako své hlavní.

V rozhovoru pro server Digimedia.sk jste hovořil o službě Astra2Connect, která je, cituji, dostupná již v sedmi evropských zemích. Můžete o ní krátce pohovořit?

Jde o službu pro zákazníky, kteří nemají přístup k internetovému připojení (hlavně venkovské oblasti), tedy o širokopásmový obousměrný internet. Obousměrný přenos (download a upload) jde přes satelitní parabolu, není zde nutný zpětný kanál (např. pomocí GPRS). Pro připojení stačí pouze malá anténa a přijímač. O službu je nyní velký zájem v Irsku, Francii, Německu a arabských zemích. Doufáme, že se nám podaří přesvědčit i nějakého místního providera, že by nabízel tuto službu také u vás.

Kdy se jí tedy dočkají čeští, resp. slovenští předplatitelé?

V tuto chvíli je těžké říci nějaké konkrétní datum, protože na rozdíl od smluv, které uzavíráme s vysílateli televizních a rozhlasových programů, jsou tyto smlouvy jiné. Uzavírají se totiž na nabídku služeb a ne kapacity. Myslím si, že nějaké prohlášení budeme moci udělat, jakmile budou ukončena naše jednání se společností, která bude tuto službu nabízet koncovým uživatelům. Věřím, že to bude velice brzo. Počítám a doufám, že bychom mohli tuto službu nabídnout ve druhém nebo třetím čtvrtletí tohoto roku.

Vraťme se ještě k problematice satelitního vysílání. Co říkáte tomu, že Evropský parlament upřednostňuje vysílání nekódovaných veřejnoprávních programů oproti kryptovanému?

Snažil jsem se zjistit, odkud tato informace pochází. Ptal jsem se např. našich kolegů v Bruselu a nikdo o tomto problému nic neví. Ani kolegové v Lucembursku, kteří monitorují Evropský parlament, co se týká legislativy, o tom nic neslyšeli.

Takže to není pravda a jde o novinářskou „kachnu“?

Pravděpodobně ano.

cif - debata 2

V současné době je u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v připomínkovém řízení tzv. Technický plán přechodu (TPP). Vypadá to, že rok 2008 by konečně mohl přát pozemní digitální televizi. Nemyslíte si, že to satelitu ublíží?

To si nemyslím. Při pohledu např. na pilotní projekt v Domažlicích můžu říci, lidé chtěli stávající ale i nové kanály, a tak byli velice spokojeni se satelitem. Průměrný divák z venkova půjde do obchodu a na základě cenové a programové nabídky bude porovnávat a vybere si nejvýhodnější nabídku. Podíváme-li se na Domažlicko, mohu tvrdit, že lidé mají zájem jak o digitální satelitní TV, tak o pozemní digitální TV. Tyto dvě technologie (DVB-S a DVB-T) mohou být komplementární a nemusí zde docházet k žádnému konfliktu.

Jak tematicky zaměřený HD program byste uvítali na Astře?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).