Hlavní navigace

Mascom MC 2200HDCI USB + Irdeto CAM: satelitní přijímač s PVR funkcemi

15. 2. 2012
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Tento HD satelitní set-top-box disponuje jedním CI vstupem s vloženým CAM dekodérem Skylink Ready Irdeto CI+, který zaručuje bezproblémový příjem při použití karet Skylink ICE, Skylink Irdeto, CS Link Irdeto, T-Mobile a FreeSAT by UPC direct typu ICE našich poskytovatelů. Umožňuje také nahrávání pořadů na externí disk. Vyrábí se v Česku výhradně v černé barvě. Rozměry přijímače jsou 270 x 170 x 50 mm a hmotnost cca 1,5 kg. Má podle subjektivního posouzení vcelku kvalitní obraz s rozlišením až do 1080p. Model MC 2200HDCI PVR má zcela přepracované menu oproti předchozím modelům MC2000 a MC 2600.

Mascom MC 2200HDCI USB umožňuje příjem vysílání ve standardním (SD) i vysokém rozlišení (HDTV). V paměti je možné uložit až 8000 rozhlasových a televizních programů. V menu Seznam programů podporuje vytváření seznamů oblíbených programů, nastavení zámku na přístup k programu, zrušení programu ze seznamu či reorganizace seznamu. Přijímač podporuje instalaci nových verzí software a tedy možné budoucí rozšiřování svých funkcí. Přijímač bez dekódovací karty lze využít také jako herní zařízení. Hry lze stáhnout na této adrese v angličtině: http://www.na­tive32.com/en­glish/. Návod na instalaci a spuštění her je uveden na konci této recenze.

Přední panel

Přijímač na předním panelu v jeho levé části nabízí šest tlačítek pro ovládání. Prvním je tlačítko POWER, kterým jej zapínáme/vypínáme do a ze StandBy. Druhým tlačítkem se dostaneme do MENU. Ostatními čtyřmi se v menu můžeme pohybovat, přidávat a zeslabovat zvuk, nebo přepínat předvolby uložených kanálů. V prostřední části panelu je vybaven čtyřmístným tmavě zeleným LED numerickým displejem, který umí zobrazit číslo zvoleného kanálu a v režimu Standby aktuální čas. Vlevo od displeje jsou ještě dvě diody, zelená svítí při provozu a červená ve Standby. Na pravé straně displeje je umístěno čidlo dálkového ovládání.

Mascom MC 2200 HDCI USB přední panel
Mascom MC 2200 HDCI USB přední panel otevřený

Pod odklopným víčkem zcela vpravo na panelu je schován jeden CI vstup s vloženým dodávaným modulem Irdeto CI+.

Modul Skylink Ready Irdeto CI+

Mascom MC 2200 HDCI USB modul

Spolu s přijímačem jako součást dodávky je modul Skylink Ready Irdeto CI+. Cena přijímače 2890 Kč je tedy včetně tohoto dekódovacího modulu, který se na trhu samostatně prodává přibližně za 1 100Kč. Cena samostatného přijímače by se tedy pohybovala pouze kolem 1800 Kč a tento set je tedy velice výhodný. Pokud máte doma nějaký modul Cryptovorks/Irdeto, pojede v přijímači v pohodě například i stará karta T&T. Místo dodávaného modulu jsem v přijímači bez problémů vyzkoušel i polskou kartu spárovanou s modulem Telewizja na kartę a další kombinace.

Zadní panel

Na zadním panelu odleva jsou dva F porty. První odleva je Loop Out výstup pro propojení s případným dalším satelitním přijímačem a vedle Dish In, vstup pro připojení LNB-SAT. Následuje trojice RCA konektorů YPbPr pro HD výstup a pod nimi je výstupní trojice RCA konektorů pro SD AV výstup CVBS video a audio levý + pravý audio kanál. Následuje HDMI 1.3 port pro připojení LCD nebo plazmy a dále vpravo je USB 2.0 pro připojení externího USB disku, nebo softwarovou aktualizaci. Následuje S/PDIF digitální koaxiální audio výstup (Dolby Digital AC3 kompatibilní) a jeden analogový výstup SCART. Zcela vpravo na panelu je napevno zabudovaný síťový kabel. (napájení 90–240V, 50/60Hz) Spotřeba přijímače je při plném provozu MAX 16Watt, ve StandBy v úsporném režimu menší než 1 Watt.

Mascom MC 2200 HDCI USB zadní panel

Dálkové ovládání

Mascom MC 2200 HDCI USB dálkový ovladač

Velikostí malé dálkové ovládání s černým matovým povrchem disponuje 44 tlačítky. Na spodní straně v místě vkládání baterií (2 x AAA) je zesíleno a dále je k bezpečnému uchopení opatřeno prohlubní pro ukazováček. Pogumovaná tlačítka jsou popsána, opatřena symboly, odlišena tvarem nebo i barvou. Spolupráce s přijímačem je bezproblémová i z větších úhlů i vzdálenosti. Některá tlačítka nás zavedou přímo ke změně některých funkcí přijímače. Například přímo lze přepínat tlačítkem AUDIO vlastnosti (Audio Stereo / DUAL I+DUAL II / Mono), tlačítkem SUBTITLE volíme výběr titulků. Změnu formátu obrazu umožní tlačítko ASPECT. Tlačítko LIST zobrazí seznam nahraných pořadů na externím USB úložišti atd. Navíc je na dálkovém ovládání také tlačítko TIMESHIFT, které však není přijímačem podporováno.

Instalace

Mascom MC 2200 HDCI USB menu

Menu přijímače je rozděleno do šesti hlavních skupin. Vzhledem k tomu, že je přijímač z výroby předladěn pro družice Astra 3 (23.5°E) + ASTRA 1 (19.2°E), tedy Skylink a CS Link, nemáme s instalací téměř žádnou práci. Stačí mít bezchybně připojeny periferie a nastavenu anténu. Samozřejmostí je i automatické a ruční vyhledání stanic, seznamu programů, vytváření favoritních skupin televize/radio. Lze nastavit rodičovský zámek i hotelový mód. Podporuje různé jazykové verze zvukového doprovodu i různé jazykové verze titulků (DVB subtitles).

Mascom MC 2200 HDCI USB menu 2

Přijímač v menu umožňuje také editaci názvů a pořadí stanic v seznamech. Je plně přizpůsoben pro podmínky v ČR, OSD + EPG + Teletext v češtině. HDMI rozlišení je možno nastavit na : 1920×1080p, 1080i, 720p, 720i, 576p, 576i, 480p, 480i. Formáty obrazu 4:3 (PS i LT) / 16:9. DiSEqC 1.0, 1.2, 1.3 (USALS) kompatibilní

Mascom MC 2200 HDCI USB menu 3

V nabídce AV výstupy si můžete také m.j. nastavit kontrast, jas, sytost barev a tón barev. S touto možností je třeba zacházet opatrně, protože nastavení pracuje ve velkém rozsahu až do neskutečných hodnot. Jde spíše o to mírně korigovat odchylky vašeho zobrazovače. V poslední skupině menu jsou již pouze jednoduché hry.

Mascom MC 2200 HDCI USB seznam satelitů

V Menu nalezneme seznam satelitů, ve kterém si vyberete své preferované satelity pro naladění a příjem.

Mascom MC 2200 HDCI USB LNB

Vlevo je Menu nastavení LNB. Pokud nastavíme veškeré údaje správně, objeví se dole na barragrafech síla a kvalita signálu na příslušné frekvenci. Vpravo na obrázku je seznam předdefinovaných transpondérů, kde můžeme ručně přidávat nové (červené tlačítko), nebo je editovat (zelené tlačítko) podle nových parametrů vysílání, či zrušit již nevyužívané muxy (žluté tlačítko). Modré tlačítko otevře vstup do vyhledávání programů. Po novém vyhledávání se v přijímači přepíše seznam předvoleb.

Mascom MC 2200 HDCI USB seznam předvoleb

Tlačítkem OK zobrazíte seznam naladěných stanic a jejich předvolby. Při hledání příslušné stanice můžete využít virtuální klávesnici, nebo také zobrazit všechny uložené, podle abecedy, volné (FTA), nebo kódované.

EPG

Mascom MC 2200 HDCI USB EPG

Elektronický programový průvodce funguje na popředí programu a zobrazíme jej tlačítkem EPG. Okno zobrazí aktuální a následující program. Červeným tlačítkem změníme obsah okna na časovou tabulku vysílání jedné stanice na celý příslušný den. Dalším zmáčknutím červeného tlačítka se dostaneme do režimu týdenního zobrazení, kde se standardně můžeme pohybovat i přepínat programy podle potřeby. Tlačítkem INFO zobrazíme podrobnosti ke zvolenému programu. Barevnými tlačítky se přesuneme na předchozí (žluté), nebo následující (modré) den. Zelené tlačítko v prostředí EPG slouží k uložení zvoleného programu do paměti nahrávání. Z prostředí EPG si můžeme též naprogramovat pouze upozornění na začátek zvoleného programu, ten však nebude nahráván.

Teletext

Mascom MC 2200 HDCI USB teletext

Teletext se zobrazuje na popředí programu v celoobrazovkovém režimu s bezchybnou diakritikou. Listování stránek je po načtení do paměti rychlé a bezproblémové. Zobrazení skrytých titulků z teletextu je bezchybné.

Mascom MC 2200 HDCI USB titulky
Mascom MC 2200 HDCI USB informační banner

Tato informační lišta se objeví na obrazovce vždy při přepnutí programu a je nezvykle umístěna do středu obrazovky v jeho horní polovině. Pokud při jejím zobrazení zmáčknete tlačítko INFO, rozšíříte informaci o popis programu, název satelitu, kmitočtu, provozovateli služby, názvu sítě a o zobrazení síly a kvality přijímaného signálu.

Upgrade software

K aktualizaci firmware, nebo seznamu předvoleb je možné použít USB 2.0 port. Na úložiště nahrajeme aktualizované soubory a v menu Nastavení – Upgrade – USB Upgrade nahradíme staré verze. Po ukončení aktualizace se přijímač sám vypne a znovu nastartuje. Tím je aktualizace ukončena. Informace o aktuální verzi si můžete zkontrolovat v Menu Nastavení – Verze. V testovaném přijímači byla použito S/W: SP1500S2-V10, F/W: R2221 z prosince 2011.

USB PVR a multimedia

Přijímač umožňuje nahrávání s okamžitým startem nahrávky, nebo pomocí časovače pro nastavení nahrávky v nepřítomnosti. Velikost nahrávky při ručním startu můžeme v menu nastavit bez omezení, nebo v rozsahu 1 až 4GB, nebo nastavit čas nahrávání po hodinách v rozsahu 1 až 5 hodin.

Mascom MC 2200 HDCI USB PVR

Nahrávky jsou ukládány na externí disk formátovaný na Fat32, nebo NTFS do složky PVR. Všechny nahrávky jsou ukládány jako datový tok Transport stream (*.ts). I když jsou všechny záznamy ukládány na disk v rozkódovaném stavu mimo přijímač přehrajete a případně editujete pouze záznamy z volných kanálů FTA. Ostatní záznamy s podmíněným přístupem mimo satelitní přijímač nepřehrajete, ani je nelze editovat! Pokud nahráváte některý program, nelze přepnout na jiný kanál ani v tomtéž muxu! Nejdříve musíte zastavit nahrávání. TimeShift není v tomto přijímači podporován.

Přijímač je vybavený USB PVR videorekordérem a vestavěným Media playerem, Vám umožní přehrávat filmy hudbu a obrázky. Podporuje formáty AVI, MP3 a JPEG. Slide show prezentace JPEG s MP3 doprovodem. Zrychlené/zpomalené přehrávání a editace nahrávek, opakované přehrávání FILM, HUDBA, nebo FOTO. Můžete například aktivovat hudbu na pozadí při Slide show a k tomu přidat i efekty. Při přehrávání MP4 si můžete vybrat titulky v češtině, němčině, finštině, švédštině, ruštině, velštině, maďarštině, norštině polštině, rumunštině, nebo slovinsky, turecky chorvatsky, slovensky, bulharsky, srbsky, francouzsky, německy, italsky, nebo řecky. Titulky mohou být ISO8859 a Windows 125×.

Native32 hry ke stažení z Internetu na disk

Můžeme hrát hry instalované v přijímači, které najdeme v menu přijímače v rubrice HRY, nebo si stáhnout další nové z webu: http://www.na­tive32.com/en­glish/.

Mascom MC 2200 HDCI USB postup

Stažený archiv vybrané hry ve formátu 7-Zip rozbalíme na klíčenku a tu zasuneme na zadním panelu do satelitního přijímače do portu USB. Na dálkovém ovládání zmáčkneme tlačítko MEDIA. V otevřeném okně multimédií se pomocí tlačítka se šipkou vpravo přesuneme na Native32. Poté se přesuneme šipkou dolů na soubor hry, kterou chceme z klíčenky otevřít a klikneme tlačítkem OK na soubor s příponou *.smf.

Mascom MC 2200 HDCI USB hry

Pak již postupujeme podle pokynů na obrazovce. Podrobný popis jak hrát příslušnou hru najdete také na stránkách se soubory her. Ke každé je uveden návod v angličtině. Přeji příjemnou zábavu.

Závěr

Ilustrační Umí dobře česky 100

Součástí přijímače je velice podrobný český manuál, kde jsou popsány všechny funkce doplněné názornými obrázky a informacemi o řešení případných problémů a v závěru je uvedena technická specifikace výrobku. Všechny funkce popsané v manuálu fungují podle specifikace. Automatické i manuální vyhledávání programů pracuje bez problémů. Mírnou kritiku zaslouží SD obraz, který by mohl být lépe optimalizován. HD obraz je zpracován velice dobře. Nahrávání na externí úložiště je bezproblémové. Česká diakritika je zobrazována správně, což se u českého výrobce přijímače předpokládá. Cena přijímače vzhledem k dodávanému modulu je přiměřená. Přijímač splňuje i další kritéria pro udělení ocenění DigiZone „Umí dobře česky“.

Registrace přijímače

Po zakoupení přijímače jej můžete zaregistrovat v tovární databázi MASCOM. Tato databáze slouží výhradně pro sdělování informací uživateli a zaručuje mu, že v případě změn ovlivňujících používání tohoto přijímače budete včas informováni o změnách frekvencí, nových programů, nových verzích software, nebo varování v případě nějakého problému souvisejícího s bezpečným užíváním. Pro registraci je třeba uvést typ přijímače, výrobní číslo a vaší e-mailovou adresu. Registraci je možno provést na adrese: www.mascom.cz

Mascom MC 2200 HDCI USB krabice
Balení obsahuje:

– přijímač Mascom MC 2200HDCI USB
- modul Skylink Neotion Irdeto CI+
- dálkové ovládání
- 2× AAA baterie
- český návod k obsluze

Obrázky poklepáním myší zvětšíte v novém okně 

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/mas­com-mc-2200-hdci-usb.html 

Cloud23

e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 2890 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor s použitím tří upravených reklamních fotografií

Pokud se chcete vrátit k některému z testovaných satelitních, nebo terrestrických přijímačů testovaných na DigiZone v minulosti, najdete jejich přehled zde: /serialy/recenze-set-top-boxu/

Jaký disk nejraději připojujete ke svému přijímači?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).