Hlavní navigace

Microsoft zakazuje CCleaner, Windows 10 na 900 milionech strojů, Beat Saber a Carmack

27. 9. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Robot Spot od Boston Dynamics jde do prodeje. Telnet slaví 50 let. Německo chce vlastní cloud. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Windows 10 už běží na více než 900 milionech zařízení. Microsoft navíc uvádí, že posledních dvanáct měsíců bylo v přírůstcích rekordních. Desítky tak zřejmě dosáhnou na již dříve stanovenou metu jedné miliardy zařízení. Nejspíše tomu pomůže i konec podpory Windows 7 v příštím roce.

Microsoft na svých diskusních fórech zakázal odkazovat na nástroj CCleaner, konkrétně na jeho doménu ccleaner.com. V případě uvedení odkazu v příspěvku dojde k jeho automatickému smazání. Microsoft tak zřejmě reaguje na to, že CCleaner někdy kromě čištění počítače a registrů maže i to, co nemá. Současným majitelem stále populárního nástroje je český Avast, který ho využívá v rámci cross-sellu a podobných aktivit. Aktualizováno: Microsoft dle vyjádření Avastu zaslal informaci, že CCleaner na black list zařadil chybně a dělá kroky pro nápravu.

Facebook pořádal konferenci Oculus Connect 6, kde oznámil řadu novinek týkající si virtuální reality. Mark Zuckerberg i nadále považuje VR za budoucnost a další výpočetní platformu. Přenosnému headsetu Oculus Quest se asi daří a údajně se prodává stejnou rychlostí, jakou se stíhá vyrábět. Obchod s aplikacemi Oculus Store už protočil 100 milionů dolarů. Na Questu bude možné zobrazovat obsah určený pro high-end Oculus Rift, a to díky službě Oculus Link a propojení brýlí s výkonným počítačem přes USB-C. Beta odstartuje v listopadu. Na Questu rovněž poběží aplikace z Oculus Go. Oculus zároveň počátkem příštího roku spustí pro Quest funkci snímání pohybu rukou. Využije stávající kamery a slibuje odstranění ovladačů pro ovládání VR prostoru. Prozatím půjde o experimentální funkci, tak uvidíme.

Novinkou je rovněž Facebook Horizon. Půjde o VR svět, kde se budou moci setkávat lidé ve stylu Ready Player One či Second Life. Uzavřená beta by měla odstartovat na začátku roku 2020 a Facebook ještě předtím ukončí služby Facebook Spaces a Oculus Rooms. Zuckerberg stále o VR mluví jako o dlouhodobém projektu a funkční online VR svět ho zřejmě velmi zajímá. Horizon zároveň budou konkurencí pro české Somnium Space.

Na Oculus Connect dorazili také česko-slovenští Beat Games. Autoři Beat Saberu, který je nejlépe prodávanou VR hrou v historii, na akci vystoupili a zároveň se zvládli vyfotit a popovídat s Johnem Carmackem (autor Dooma, Quaka a nyní CTO v Oculusu) i Zuckerbergem. Carmack je veřejným fanouškem Beat Saberu.

Boston Dynamics konečně dává do prodeje robotického psa jménem Spot. Fungovat dokáže až 90 minut, unese 14 kilogramů a určený je primárně do průmyslového nasazení – například pro nošení věcí, inspekce a podobně. Vybavit ho lze i přídavnými moduly, třeba pro otevírání dveří. Součástí je i SDK. Humanoidní robot Atlas se zase naučil nové atletické kousky.

Telnet tento týden slaví padesátiny. 25. září 1969 bylo zveřejněno RFC 15. Přes Telnet si můžete přehrát třeba jednu epizodu Star Wars (telnet towel.blinkenlights.nl).

Německo chce vybudovat vlastní rozsáhlý cloud, zatím operuje s názvem Gaia-X. Zemi vadí, že cloudům (kromě čínského trhu) vládnou americké korporace Microsoft, Amazon a Google a Německo, potažmo Evropa nemá kontrolu nad svými daty (mimo jiné). K projektu by se mohla připojit i Francie. O Gaia-X se toho ale veřejně prozatím moc neví. Téma rozebírá Politico.

Amazon představil osm nových zařízení z rodiny Echo. Jde třeba o prstýnek Echo Loop, který se přes Bluetooth spojuje s mobilem a lze přes něj využívat Alexu, Siri či Google Assistant. Zajímavý je i Echo Frame, což jsou obroučky brýlí sloužící ke stejným účelům jako Loop. Amazon rovněž ukázal eero, což je Wi-Fi mesh sestava.

Z čínské firmy OnePlus se postupem času stává sympatický výrobce high-end telefonů s Androidem, který nabízí příjemné ceny. Nově představený model OnePlus 7T navazuje na letošní vydařený OnePlus 7 a nabízí 6,55“ palcový AMOLED displej využívající 90 Hz. Přístroj dále obsahuje Qualcomm Snapdragon 855+, 8 GB RAM a 3800mAh baterii. Prodeje odstartují v říjnu v USA s cenou 600 dolarů.

Vylepšenou vlajkovou loď přináší také Xiaomi. Jde o model Xiaomi Mi 9 Pro s 6,39“ AMOLED displejem, Snapdragonem 855+ a 12 GB RAM. Součástí je i nové MIUI 11, 4000mAh baterie a 45W nabíjení.

Výraznou novinkou je ovšem Xiaomi Mi Mix Alpha. Tento telefon má displej otočený přes hrany až na záda, 12 GB RAM, Snapdragon 855+ a fotoaparát s rozlišením 108 Mpx. Jde především o koncept, cena má přesáhnout 66 tisíc korun.

Americko-čínská obchodní válka má vliv i na to, jak čínští spotřebitelé vnímají značky firem. Například Apple se dříve držel na pátém místě oblíbenosti a nyní se propadl až na 24. pozici. Roste naopak podpora Huawei, které se dostalo na druhé místo. Vede Alipay (nejenom mobilní platby), třetí je Android a oblibu mají i DJI, WeChat, Xiaomi či China CITIC Bank. V TOP 10 se vedle Androidu ze západu objevují Intel a Audi. Ukazuje to průzkum Prophet.

Vychází operační systém CentOS 8, jenž je postavený na Red Hat Enterprise Linuxu 8. Představen byl rovněž CentOS Stream. Ten má dostávat průběžné aktualizace pro všechny části a zapadne mezi Fedoru a RHEL.

Unity spouští službu Unity Simulation. Spolupracuje na ní s Google Cloudem a díky velké výpočetní síle na serverech bude možné vytvářet přímo z Unity různé druhy simulací.

Apple začne vyrábět počítače Mac Pro opět ve Spojených státech. Jako základnu si zvolil Austin v Texasu a využije další partnery a dodavatele v dalších koutech země. Apple říká, že je na cestě v investování 350 miliard dolarů do roku 2023 v rámci americké ekonomiky.

Google Chrome, Mozilla Firefox a Cloudfare spouští podporu pro HTTP/3. Chrome ji přidal začátkem měsíce a Firefox s ní přijde na podzim. Více se o tom rozepisuje ZDNet.

Tržby v takzvaných konvergovaných systémech, které v sobě kombinují servery, síť i storage, postupně lezou nahoruspočítalo IDC. V druhém kvartále roku 2019 se dostaly na 1,83 miliardy dolarů s meziročním růstem 23,7 procenta. Trhu jednoznačně vládne Dell Technologies (podíl 29,2 procenta) následovaný firmou Nutanix (14,2 procenta) a Cisco (6,2 procenta).

Content 23

Nokia otevírá svůj první evropský 5G lab. Nese jméno 5G Future X Lab a sídlí ve Finsku. Mají se zde testovat a ukazovat nové technologie spojené s 5G, stejně tak jejich využití. Nokia první takový lab otevřela loni v New Jersey, a to pod názvem Nokia Bell Labs.

Microsoft spouští ostrou verzi cloudového nástroje Azure Sentinel, doposud byl ve veřejné betě. Jde o SIEM software pro správu informací o bezpečnosti a eventech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).