Hlavní navigace

Miloš Petana likviduje Bontonland, prodá se více empétrojek?

25. 3. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Spíše v tichosti prosvištěla médii zpráva, že Miloš Petana se zbavuje šestiny své sítě Bontonland. Aktuální situace pro legální poskytovatele hudebního obsahu se na první pohled nejeví moc dobře, Češi jsou známí stahovači nelegálního obsahu. Pomiňme tentokrát morální stránku věci, že je sdílení krádež a podobné argumenty. O tom toho již bylo napsáno mnoho a situaci to nezmění.
Tomáš Jindříšek - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

MF Dnes k prodeji části Bontonlandu trochu pateticky píše, že prodejům klasických CD zvoní hrana a že prodej online hudby roste. Loni se údajně prodalo v ČR legální hudby za 24 miliónů korun. Ono toho asi bude více, řada věcí ani není ve statistikách.

Miloše Petanu asi prodej příliš netrápí, rozhodně není žádným zastaralým magnátem a jako zakladatel a spolumajitel serveru Stream.cz je na nástup digitální doby připraven. Ostatně jak jsem ho viděl na minulém NetClubu, je s tím dokonale smířen, tvrdí, že největší hodnotou sítě Bontonland jsou pobočky v dobrých obchodních centrech na dobrých místech a že v budoucnu tam může prodávat cokoliv jiného. Klasickým hudebním CDéčkám předpovídá, že se stanou hlavně předmětem pěkných dárků.

Když platíme obsah u mobilů, proč ne u hudby?

Proč by měl někdo dát přednost legální hudbě před torrenty a jinými systémy na stahování hudby? Nemalé peníze za legální obsah proudí z mobilních telefonů. Proč lidé platí kolem 40 korun za tapetu nebo empétrojku místo toho, aby ji zadarmo stáhli přes PC? Většina mobilů to dnes umožňuje. Proti sobě budou vždy stát peníze a lenost a pohodlnost pro uživatele. Až bude hudbu tak snadné získat a stahovat na jedno kliknutí, například přes iPod připojený k rychlému Internetu, řada lidí ji klidně zaplatí, protože to pro ně bude nejsnazší a možná ani nebude znát jiný způsob.

Netvrdím, že jich bude většina, především ne v první fázi. Navíc se dá předpokládat, že cena digitálního obsahu bude vytrvale klesat. Možná jsem špatný prorok, ale blíží se doba, kdy cena jedné MP3, WMA nebo čehokoliv podobného bude nižší než cena rohlíku. Pohled je to spíše pesimistický, protože více vzroste cena potravin, než klesne cena hudby…

Kdo přežije, vyhraje

A jak je na to český trh připraven? Bohužel zde stále není klon applovského iTunes, i když zaručené zprávy o jeho vstupu kolují na Internetu už od roku 2004. Pravda je, že je to i záležitost psychologická, tak nějak stále vypadáme méněcenně a nezajímavě, ne že by funkci iTunes nemohly nahradit jiné služby. Lokální hráči, zejména největší I-legálně a vltavovský allmusic, dělají, co se dá, ale není to jednoduchý úkol. Na jedné straně čelí tomu, že většina lidí stahuje nelegálně, na druhé straně čelí nesmyslnému tlaku vydavatelů, aby digitální hudbu vybavovali DRM ochranou. Pro uživatele to pak skýtá řadu omezení a často rezignují i ti, kteří by si legální hudbu koupili. Samy servery nepřímo a nenápadně radí, jak DRM obejít (kromě různých softwarů je nejjednodušší například vypálit hudbu na hudební CD a poté ji opět zdigitalizovat).

Diskutoval jsme s manažery obou hudebních portálů a naštěstí se podle nich trend začíná obracet. Vydavatelé si pomalu uvědomují, že perzekuce platících není cesta. U řady nových alb tak už ochrana vůbec není.

CIF23

No a servery se mezitím snaží získat nové zákazníky různě, vyplácí se například filozofie digitálních odměn ve věrnostních programech. Na I-legálně.cz si můžete vyměnit body v rámci programy MyCokeZone.cz od Coca-Coly, konkurenční Allmusic.cz zase nabízí směnu za body „Staráče“ od Staropramenu. Za hudbu tedy uživatel neplatí, ale dostává ji jako odměnu za nákup zboží nebo služeb. Stejně si to uvědomují například mobilní operátoři nebo firmy, které poukaz na hudební soubory začínají rovněž dávat darem. Takový personalizovaný dárek je pro účastníka programu zajímavější než reklamní předměty, navíc pro firmu je poskytnutí digitální odměny mnohem výhodnější než darování nějakého fyzického předmětu. Odpadá výroba a poštovné.

Tak možná se blýská na lepší časy… i když dnes jsem si pro autentičnost článku zkoušel něco koupit online a při pokusu o zaplacení přes eBanku systém nahlásil serverovou chybu, protože tam měl dotyčný hudební server špatně nastavenou IP adresu. Je vidět, že česká legální hudební scéna má ještě moře práce před sebou.

Stáhli byste si (a zaplatili) legální hudbu?

Autor článku

Autor je Managing Partner a spoluzakladatel agentury Dark Side. Předtím působil deset let jako ředitel OgilvyInteractive, internetové divize mezinárodní reklamní sítě Ogilvy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).