Hlavní navigace

Mozilla a Microsoft se dohadují o bezpečnosti, Google představil nový mobilní prohlížeč

26. 10. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Microsoft vymyslel test zabezpečení, který vyhrává Internet Explorer. Mozilla poodhalila plány se svým mobilním prohlížečem. Nový prohlížeč dostávají také Android a Windows Phone. Válka prohlížečů je stále v plném proudu a pomyslné zbraně neutichají.

Další pře o kritéria bezpečnosti prohlížeče

Microsoft představil svou novou internetovou kampaň Your browser matters, v jejímž rámci chce upozornit na bezpečnostní rizika zastaralých webových prohlížečů. Pro Microsoft je to velké téma, protože se snaží mediálně vyvážit kritiku toho, že stále podporuje tragicky zastaralý i vybavený Internet Explorer 6. Microsoft si to zkrátka nechce rozházet jak u propagátorů moderních technologií, tak u rigidních firemních zákazníků.

Na stránkách této kampaně Microsoft stručně vysvětluje rizika, kterým uživatelé při surfování po webu mohou čelit (např. phishingové stránky nebo stahování malwaru). Microsoft přímo nedoporučuje výběr konkrétního prohlížeče. Z nabízeného testu však jako nejbezpečnější diskutabilně vychází jeho Internet Explorer 9.

To se konkurenci příliš nelíbí. Do kritiky se pustil například Jonathan Nightingale, který v Mozille pracuje jako hlavní inženýr. Vznáší otázky, proč se nezohledňuje podpora technologii HTTP Strict Transport Security nebo třeba reakční doba při záplatování prohlížeče. Zde by body navíc získal právě Mozilla Firefox, ale i Google Chrome.

Mozilla se o kritéria bezpečnosti prohlížeče pře s Microsoftem již opakovaně. Microsoft už několik let platí NSS Labs za provádění testu, jak prohlížeče umí blokovat přístup na záškodnické stránky. V něm zatím vždy obstál právě Microsoft a vždy vítězství interpretoval tak, že jeho prohlížeč je nejbezpečnější na trhu. Mozilla a Google však důrazně připomínají, že jde o jednu jedinou bezpečnostní disciplínu z mnoha.

Firefox v budoucnu zavede tiché aktualizace

Během posledních let přešly všechny mainstreamové prohlížeče na automatické aktualizace resp. zjišťování dostupnosti nové verze a nabídnutí její instalace. Tvůrci některých prohlížečů jdou ještě dál a uživatelům nabízejí tichou instalaci aktualizací, která nevyžaduje žádnou formu spolupráce s uživatelem.

Ze současných prohlížečů tiché aktualizace podporuje například Google Chrome a svým způsobem i Internet Explorer (při správném nastavení Windows Update). Mozilla plánuje, že se v budoucnu k potichu aktualizovaným prohlížečům přibude i její Firefox. Konkrétně by to fungovalo tak, že by na pozadí běžela služba, která by plně převzala kontrolu nad aktualizováním prohlížeče.

Někteří uživatelé po takové funkci dlouhodobě volají, druzí se obávají ztráty kontroly nad prohlížečem, čímž se příležitostně argumentuje proti Google Chrome. Na rozdíl od něj však bude Mozilla Firefox umožňovat tiché aktualizace vypnout. Tím se uspokojí zastánci i odpůrci automatického tichého aktualizování. Google Chrome bohužel snadný způsob vypnutí tiché automatické aktualizace nenabízí, což je občas vnímáno jako poněkud kontroverzní.  

Tiché aktualizování však nemá souvislost s informacemi, že Firefox bude skrývat označení verze, které se objevily v některých médiích. Šlo o mediální kachnu, o které jsem na Lupě již psal. Faktem však je, že pokud by se Mozilla někdy v budoucnu tohoto nápadu chytila (osobně doufám, že se tak nestane), tak tiché aktualizace budou jednou z podmínek pro fungování.

Nový mobilní Internet Explorer

Microsoft nedávno vydal aktualizaci svého mladého systému Windows Phone, která nese kódové označení Mango. Za alespoň stručné připomenutí stojí, že její součástí je i nový prohlížeč jdoucí ve šlépějích desktopového Internet Exploreru 9. Klade tak důraz na podporu HTML 5 a posílení výkonu díky hardwarové akceleraci. Navíc přináší i českou lokalizaci.

Většině zákazníků by měla být aktualizace k dispozici nejpozději do konce října letošního roku. O tom, že je update připraven, se uživatelé dozvědí prostřednictvím upozornění přímo na telefonu. Pak již stačí jen připojit telefon k počítači s nainstalovaným software Zune, říká René Keyzlar, manažer mobilních řešení v české pobočce společnosti Microsoft.

Android 4 také s novým prohlížečem

Nový nativní webový prohlížeč svým uživatelům nabídne i nový Android 4 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Ten byl představen minulý týden spolu s telefonem Galaxy Nexus, na němž spolupracoval Samsung přímo s Googlem. Android 4 uživatelům mobilů i tabletů přináší vylepšený prohlížeč.

Optimalizace se dočkala práce s více stránkami najednou. Těch lze nyní otevřít až šestnáct. Jednodušší je jejich zavírání. Stačí potáhnout prstem, není nutné trefovat se do tlačítka s křížkem. Další novinkou je podpora synchronizace webových záložek mezi zařízením se systémem Android a počítačem s prohlížečem Google Chrome.

Od svého velkého brášky nativní prohlížeč v systému Android pochytil funkci pro anonymní prohlížení. Pro inkognito surfování po webových stránkách tak již uživatelé nemusí sahat po speciálních řešeních jako je třeba prohlížeč InBrowser.  Anonymní režim bude k dispozici spolu s smazáním stop po surfování ze zařízení na požádání, což uměly už i předchozí verze.

Mobilní Firefox také chystá novinky

Minulý týden jsem na Lupě psal o zatím velmi špatném postavení prohlížeče Firefox mezi uživateli mobilů a tabletů. Mozilla to ale nevzdává a postupnými krůčky chce prohlížeč udělat přitažlivějším. V minulém článku již padla zmínka o zaměření zatím výhradně na Android, pro který bude navrženo nové nativní uživatelské prostředí. To však není jediná chystaná změna.

Mobilní Firefox 8 přinese podporu pro hlavní heslo, kterým půjde ochránit všechna uložená hesla. Pokud bude hlavní heslo aktivní, prohlížeč nesáhne do své paměti po zapamatovaném heslu, dokud se uživatel neprokáže zadáním hlavního hesla. Ukládání hesel v mobilu tak bude menším rizikem i pokud dojde ke ztrátě či odcizení zařízení.

Mobilní Firefox 8 začne též zavádět podporu Open Web Apps. Mozilla již loni představila koncept počítající s multiplatformními aplikacemi založenými na webových technologiích, které by si uživatel mohl s využitím webového prohlížeče spouštět v jakémkoliv zařízení bez potřeby aplikaci portovat.

Po Firefoxu 8 je na řadě Firefox 9, který uživatelům slibuje jako hlavní novinku uživatelské rozhraní optimalizované pro větší displeje tabletů. Nadále však bude mobilní Firefox k dispozici jen pro Android, takže mezi tablety, kterým železnou rukou vládne Apple s iPadem, nemůže hledat nějakou zásadní skupinu uživatelů k oslovení.  

Firefox 10 v příštím roce přinese hned několik novinek. Přibude filtr záškodnických stránek pracující na principu průběžně aktualizované černé listiny. Chystá se též již zmíněné nativní rozhraní pro Android (XUL nahradí Java a XML) a přibude velmi žádaná podpora pro Flash.

Silk vyvolává očekávané obavy o bezpečnost

Když jsem na Lupě poprvé psal o prohlížeči Silk, vzpomenul jsem otázky ochrany soukromí, které dříve či později budou vyřčeny. A také byly vyřčeny a nejen šťouravými novináři, ale i americkými politiky. Cloudově akcelerované surfování po webových stránkách, kdy Amazon má přístup k informacím o aktivitě uživatelů srovnatelný jen s poskytovatelem připojení, zaujalo některé americké politiky.

Tamní kongres si chce s Amazonem promluvit právě o ochraně soukromí uživatelů prohlížeče Silk. Amazon totiž potvrdil, že data o aktivitě uživatelů sbírat bude. Exkluzivní informace se odmítají málokdy. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že i díky tomuto cennému zdroji dat o chování a zvyklostech uživatelů bude Amazon levné tablety Kindle Fire rád dotovat (spekuluje se až o částce padesáti dolarů na jeden prodaný kus).

ICTZ23

Amazon přes média uklidňuje, že vše bude anonymní a cloudové akcelerování půjde vypnout. Otázkou je, jestli to politikům bude stačit. Právě způsob fungování prohlížeče Silk bývá některými analytiky jmenován jako jeden z důvodů, proč se Kindle Fire nechystá na trhy v Evropské unii. Amazon tuto domněnku nekomentuje (a tedy ani neodmítá). Ano, bez problémů zde funguje podobně pracující prohlížeč Opera Mini nebo služba Opera Turbo.

Analytici citovaní v amerických médiích však nechtějí mezi situací s prohlížečem Opera Mini a prohlížečem Silk dělat rovnítko. První zmíněný prohlížeč si uživatelé na svá zařízení instalují o vlastní svobodné vůli. Silk však bude nedílnou součástí systému tabletu Kindle Fire a to by dle některých komentářů mohl být problém. Kindle Fire sice pohání Android, ale natolik předělaný, že funkčnost alternativních prohlížečů dosud dostupných pro Android je na tabletu Kindle Fire s otazníkem.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.