Hlavní navigace

Multiplex 3 odstartuje ze Žižkova, Cukráku, Ústí a Krašova 15. prosince

2. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

2. 12. 2008

Na 15. prosince plánuje společnost Czech Digital Group (CDG), operátor zemské digitální sítě 3, spuštění čtyř velkých vysílačů základní sítě. Půjde o pražský Žižkov a Cukrák, které budou vysílat na kanálu 59 v jednofrek­venční síti, severočeskou Bukovou horu na kanálu 55 a plzeňský Krašov na kanálu 52. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel CDG Tomáš Vlček.

CDG si v Praze zároveň ponechá vysílače Strahov, Ládví a Zelený Pruh, z nichž bude multiplex 3 nadále vysílat na kanále 46. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle Vlčka již CDG vydal oprávnění využívat tento kmitočet na dalších pět let. Obsah pražského multiplexu 3 na kanálech 46 a 59 se bude mírně lišit. Na výkonnějších vysílačích Žižkov a Cukrák se neobjeví křesťanská televize Noe.

Z Cukráku bude multiplex 3 vysílat výkonem 100 kW s horizontální polarizací, ze Žižkova výkonem 32 kW s vertikální polarizací. Na severočeské Bukové hoře se bude muset multiplex 3 zpočátku spokojit se sníženým výkonem 10 kW, protože by se jeho signál mohl rušit s analogovým signálem televize Prima na kanále 55 z jáchymovského vysílače Klínovec. Po úvodních měřeních by se mohl výkon Bukové hory zvýšit.

cif-tip-firmy

Kvůli vysílání multiplexu 3 z plzeňského vysílače Krašov bude nutné den předem, tedy k půlnoci ze 14. na 15. prosince, vypnout analogové vysílání programu ČT 2 na kanálu 52 ze sušického vysílače Svatobor a z chomutovské Jedlové hory. Všechny čtyři nové vysílače multiplexu 3 budou pro CDG provozovat České Radiokomunikace.

Podrobný článek o startu multiplexu 3 na čtyřech nových vysílačích čtěte zítra na DigiZone.cz

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.