Hlavní navigace

Multiplex 4 má dnes spouštět čtyři nové vysílače. Co o něm víme?

1. 12. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Telefónica O2 Autor: 115393
Pokud by Telefónica O2, provozovatel zemské digitální sítě 4, dodržela vlastní termíny spouštění čtvrtého multiplexu, zveřejněné na zářijovém workshopu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), zahajovalo by dnes vysílání další čtyři vysílače této sítě. Kromě Prahy, Brna a Ostravy také v Kutné Hoře a Ústí nad Labem. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by dnešek znamenal nějaký zlom v historii multiplexu 4. Pojďme si alespoň říci, co o této síti víme.

Co prozradila tabulka ze zářijové prezentace

Nejvíce informací o rozvojových plánech multiplexu 4 zveřejnila Telefónica O2 na zářijovém workshopu ČTÚ. Tomáš Dratva, manažer pro videoaplikace této společnosti, zde zveřejnil tabulku předpokládaných termínů spouštění 17 vysílačů multiplexu 4 a několik technických parametrů sítě. Poměrně záhy se ale ukázalo, že Telefónica nepovažuje ani svoji vlastní tabulku za závaznou a i když měla v době jejího zveřejnění skluz se zaváděním multiplexu 4 oproti termínům v Technickém plánu přechodu (TPP), prodlevu se spouštěním vysílačů ještě navyšuje. Již 1. listopadu měla Telefónica zahájit vysílání multiplexu 4 v Ostravě, z vysílače umístěného na vlastní budově v ulici 1. máje.

Nejen že multiplex 4 v Ostravě dodnes nevysílá, ale podle čtenářů serveru DigiZone.cz firma zatím ani nezačala na střeše budovy instalovat anténní systémy. Druhou ostravskou lokalitou, odkud by měl multiplex 4 začít vysílat ode dnešního dne, je Lanová ulice ve čtvrti Hladnov. Lokalita, odkud chce Telefónica digitálně vysílat, je velmi blízko hladnovským vodojemům, z nichž už nyní pro Ostravu a blízké okolí vysílají multiplexy 1, 2 a 3. Firma si už v létě zažádala u ostravského magistrátu o povolení pro stavbu digitálního vysílače. Na místě se ale zatím nic neděje. Srovnatelné umístění vysílače s anténami nynějších tří multiplexů ale dává naději, že pokud Telefónica někdy skutečně zahájí z Hladnova vysílání, pokrytí by mohlo být podobné jako u prvních tří digitálních sítí.

Mux 4 - po spuštění všech vysílačů

Takové by mělo být pokrytí multiplexu 4 po spuštění všech plánovaných vysílačů (Zdroj: Telefónica O2)

S jakými výkony počítají vysílače multiplexu 4?

Záleží ale samozřejmě na výkonu hladnovského vysílače multiplexu 4. O něm Telefónica zatím mlčí, ale v databázi ČTÚ je dostupný údaj o výkonu druhého ostravského vysílače této digitální sítě, který by měl stát na zmiňované budově Telefóniky v ulici 1. máje. ČTÚ u něj uvádí výkon 794 W, což je v porovnání s multiplexy 1 až 3 mnohonásobně méně (multiplexy 1 a 2 vysílají výkonem 10 kW, multiplex 3 sice sníženým výkonem 2 kW, ale stále dvaapůlkrát větším než připravovaný vysílač Telefóniky O2). Stejná databáze obsahuje také údaje o definitivních výkonech multiplexu 4 na vysílačích, které už operátor provozuje v Praze a Brně. Ty nyní shodně vysílají výkonem 2 kW.

Nejvýkonnějším vysílačem multiplexu 4, tedy alespoň v první fázi výstavby této digitální sítě, by měla být Olšanská v Praze. Anténa umístěna přímo na hlavní budově Telefóniky O2 a odtud by měl multiplex 4 vysílat výkonem 10 kW. Výkon dalšího pražského vysílače na Novodvorské by měl stoupnout na 5 kW a na Petřinách by měl zůstat na 2 kW. S vyšším výkonem počítá operátor multiplexu 4 také u brněnského vysílače v Jihlavské ulici, u Fakultní nemocnice Bohunice. Nyní zde vysílá výkonem 2 kW, po přechodu na řádné vysílání by to mělo být něco přes 3 kW. Žádné další vysílače aktuální tabulka kmitočtů pro zemské digitální televizní vysílání na webu ČTÚ neobsahuje, byť by multiplex 4 měl ode dneška vysílat na dalších čtyřech vysílačích.

Kromě Ostravy také Ústí a Kutná Hora

Multiplex 4 by měl ode dneška obnovit vysílání na brněnském vysílači v ulici Jana Babáka, umístěného na budově Telefóniky O2. Úplně nový vysílač sliboval operátor zprovoznit na vrchu Vysoká u Kutné Hory. Podle mapy jde o kopec s nadmořskou výškou 471 metrů, na kterém se nachází zámeček Belveder a podle satelitních snímků také nějaký vysílač, zřejmě pro mobilní síť GSM. Posledním z vysílačů, které na dnešek slibovala Telefónica zprovoznit, je Krušnohor v Ústí nad Labem. O něm se nedá zjistit nic podrobnějšího. Zajímavé je, že zatímco v lokalitách, kde by už multiplex 4 měl vysílat (Ostrava 1. máje) nebo na dnešek naplánoval start vysílání, se nic neděje, v Plzni, kde by měla tato síť zahájit vysílání až na Nový rok 2009, začala Telefónica montovat anténu pro digitální vysílání už 23. listopadu.

Plzeň Košutka - instalace TO2 antény

Montování antény pro DVB-T vysílání na plzeňském vysílači Košutka, jak je 23. listopadu 2008 zachytil čtenář DigiZone.cz Daniel Neumann. Níže detail namontované antény.

Podle čtenáře Daniela Neumanna, který fotograficky zachytil pohyb několika automobilů s logem Telefóniky O2 i jeřábu s novou anténou u plzeňského vysílače Košutka- vodárna (z jiného vysílače na Košutce nyní vysílá multiplex 3 s televizemi Óčko, Z1, Public TV a rádiem Prohlas), by mohlo jít skutečně o anténu pro multiplex 4. Na druhou stranu, Telefónica O2 je také ve hře o provoz pokrývačů veřejnoprávního multiplexu a na špatné pokrytí digitální sítě České televize přímo v Plzni, kde ne každý zachytí signál ze vzdálenějšího vysílače Krašov, si stěžuje poměrně dost diváků, takže by mohlo jít také o zkušební provoz dokrývače multiplexu 1. Těžko říct, protože sama ČT chtěla o digitálních pokrývačích rozhodovat až po spuštění všech vysílačů v dané oblasti. Jáchymovský Klínovec má zprovoznit až 15. prosince.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Telefónica chystá novou tabulku s termíny

Plzeň Košutka - TO2 anténa

O tom, že Telefónica O2 opět nesplní termíny spouštění vysílačů multiplexu 4, věděl ČTÚ podle předsedy jeho rady Pavla Dvořáka s předstihem. Do února má firma úřadu předložit tabulku s novými, tentokrát prý definitivními termíny. Ale i kdyby tak neučinila, zatím jí ze strany ČTÚ nic nehrozí. V této chvíli z hlediska zákona o elektronických komunikacích s tím nemůžeme udělat prakticky nic, řekl Dvořák již před měsícem v rozhovoru pro server DigiZone.cz. Podle platného zákona o elektronických komunikacích totiž nelze jednou přidělené kmitočty operátorovi odebrat, i když je nevyužívá. Co by se stalo, kdyby Telefónica nevysílala ještě dva nebo tři roky? Také nic, ale doufám, že pokud to bude trvat dva až tři roky, tak že do té doby přijata a nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích, která už počítá s takovouto situací a možností odebírání, ať už analogových, nebo digitálních kmitočtů, slibuje Dvořák.

Sám předseda Rady ČTÚ je podle svých slov přesvědčen, že Telefónica O2 svůj multiplex 4 zprovozní. Podle národního koordinátora digitalizace Zdeňka Duspivy by mohl být problém v naplnění této sítě, neboť všechny vhodné klienty, tedy televize s příslušnou licencí, si již rozebrali operátoři multiplexů 2 a 3. Duspiva se proto domnívá, že Telefónica nemá co k multiplexu 4 sdělit, a proto na toto téma nekomunikuje jak s médii, tak s Národní koordinační skupinou pro digitalizaci. Jisté je, že televizí s platnou licencí pro celoplošné zemské digitální vysílání je tak málo, že by stěží zaplnily multiplex 3, natož pak „čtyřku“. Skončí tedy mutliplex 4 jako testovací síť pro zemské televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Nechme se překvapit.

Odstartuje podle vás multiplex 4 ještě do konce letošního roku?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).