Hlavní navigace

Multiplex pro „DVB-T2“ chtějí na Slovensku provozovat dva operátoři

21. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 11. 2011

UVNITŘ TABULKA Výběrové řízení na provozovatele 4. terestrického multiplexu, který nedávno vyhlásil Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR), chce provozovat podle očekávání operátor Towercom. Ten je u našich východních sousedů dominantním poskytovatelem vysílacích služeb. Dalším zájemcem je společnost Telecom Corp. Informoval o tom TÚ SR.

K TÉMATU: Radiokomunikace mohou nabídnout DVB-T2 celoplošně v roce 2015

Výběrová komise vyhodnotí nabídky podle kritérií stanovených ve výzvě. Kritéria výběru vycházejí ze zákona o digitálním vysílání a zákona o elektronických komunikacích. Podle zákona je TÚ SR vázán pořadím určeným výběrovou komisí. Vybranému účastníkovi výběrového řízení TÚ SR vydá rozhodnutí o přidělení frekvencí, přiblížil mluvčí úřadu Roman Vavro. Výběrová komise má pět členů a nejsou v ní úředníci, ale podle Vavra bezúhonné a odborně způsobilé osoby úřadu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: DVB-T2 v Rakousku bude placené. Nabídne ZDF i Servus TV v HD kvalitě

cif - debata 2

Počítá se s tím, že čtvrtý zemský multiplex bude na Slovensku využit pro šíření signálu v normě DVB-T2, tedy pozemní digitální televize druhé generace, která umožňuje mimo jiné zvýšení kapacity multiplexu pro operátora a například šíření většího počtu programů v HD kvalitě. Podmínkou je využití komprese MPEG-2 nebo MPEG-4. Pro DVB-T2 by byla pochopitelně ale využita druhá jmenovaná. S jejím využitím se v příštím roce počítá také v České republice. U nás stejně jako v Rakousku bude pravděpodobně použit model placené televize.

Tabulka s přehledem lokalit, ve kterých bude vysílat 4. slovenský terestrický multiplex. K nim jsou pak přiděleny čísla kanálů. (Zdroj: TÚ SR)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).