Hlavní navigace

Multiplex pro „DVB-T2“ chtějí na Slovensku provozovat dva operátoři

21. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 11. 2011

UVNITŘ TABULKA Výběrové řízení na provozovatele 4. terestrického multiplexu, který nedávno vyhlásil Telekomunikační úřad Slovenské republiky (TÚ SR), chce provozovat podle očekávání operátor Towercom. Ten je u našich východních sousedů dominantním poskytovatelem vysílacích služeb. Dalším zájemcem je společnost Telecom Corp. Informoval o tom TÚ SR.

K TÉMATU: Radiokomunikace mohou nabídnout DVB-T2 celoplošně v roce 2015

Výběrová komise vyhodnotí nabídky podle kritérií stanovených ve výzvě. Kritéria výběru vycházejí ze zákona o digitálním vysílání a zákona o elektronických komunikacích. Podle zákona je TÚ SR vázán pořadím určeným výběrovou komisí. Vybranému účastníkovi výběrového řízení TÚ SR vydá rozhodnutí o přidělení frekvencí, přiblížil mluvčí úřadu Roman Vavro. Výběrová komise má pět členů a nejsou v ní úředníci, ale podle Vavra bezúhonné a odborně způsobilé osoby úřadu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: DVB-T2 v Rakousku bude placené. Nabídne ZDF i Servus TV v HD kvalitě

Cloud 22 temata

Počítá se s tím, že čtvrtý zemský multiplex bude na Slovensku využit pro šíření signálu v normě DVB-T2, tedy pozemní digitální televize druhé generace, která umožňuje mimo jiné zvýšení kapacity multiplexu pro operátora a například šíření většího počtu programů v HD kvalitě. Podmínkou je využití komprese MPEG-2 nebo MPEG-4. Pro DVB-T2 by byla pochopitelně ale využita druhá jmenovaná. S jejím využitím se v příštím roce počítá také v České republice. U nás stejně jako v Rakousku bude pravděpodobně použit model placené televize.

Tabulka s přehledem lokalit, ve kterých bude vysílat 4. slovenský terestrický multiplex. K nim jsou pak přiděleny čísla kanálů. (Zdroj: TÚ SR)

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.