Hlavní navigace

Must carry nejen pro kabelové, ale i mobilní operátory?

26. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
26. 9. 2007

Úterní načítání pozměňovacích návrhů k vládnímu návrhu diginovely přineslo také jedno překvapení kabelovým a mobilním operátorům. Poslanec Petr Pleva (ODS) totiž navrhnul rozšířit povinnost zařazování některých programů do nejnižší omezené programové nabídky o všechny pozemně šířené, bezplatně vysílající televizní stanice. Proti tomu se ovšem ostře staví kabelové společnosti.

Pleva navrhnul, aby celoplošně šířené televizní programy, které budou dostupné z pozemních vysílačů, museli kabeloví a mobilní operátoři povinně zařadit do nejlevnější nabídky, stejně jako se to nyní děje s programy České televize, Novou a Primou. V praxi to znamená, že stejné postavení by měla získat i šestice stanic sdružených v Asociaci digitálních televizí (ADT), jak to v rozhovoru pro DigiZone.cz žádal generální ředitel TV Barrandov Vladimír Kuba.

Provozovatel celoplošného vysílání je povinen poskytnout uvedené programy podnikateli sítě elektronických komunikací zajišťujícímu šíření zemského digitálního televizního vysílání určeného pro příjem na koncovém mobilním telekomunikačním zařízení (mobilní telefonní přístroj) a provozovateli převzatého vysílání bezplatně a podnikatel sítě elektronických telekomunikací zajišťující šíření zemského digitálního televizního vysílání určeného pro příjem na koncovém mobilním telekomunikačním zařízení (mobilní telefonní přístroj) a provozovatel převzatého vysílání jsou povinni uvedené programy ve své nejnižší programové nabídce bezplatně umístit, navrhuje Pleva.

MM_SS3

Takto navrhovaný systém must carry by ale podle poslance platil pouze do vypnutí zemského analogového vysílání nebo nejpozději do 31. prosince 2011. Kabeloví ani mobilní operátoři se k návrhu zatím veřejně nevyjádřili, generální ředitel kabelové společnosti UPC Česká republika Václav Bartoň ale v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz řekl, že pokud by takový návrh do zákona prošel, obrátila by se jeho společnost se stížností k Evropské komisi.

Těžko bude umět někdo před soudem obhájit, kde je veřejný zájem na tom, aby soukromá televize vysílala v soukromých sítích někoho jiného, argumentoval Bartoň. Ještě větší problém by must carry způsobilo mobilním operátorům, kteří budou moci prostřednictvím služby DVB-H nabídnout okolo jedenácti televizních programů. Všechny programové pozice by totiž obsadily povinně zařazené stanice.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.