Hlavní navigace

Na Bukové hoře už je anténa pro DVB-T, dopravil ji sem vrtulník

25. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
25. 5. 2007

Ústecký vysílač Buková hora má od čtvrtka nový UHF anténní systém, který bude zajišťovat zemské digitální vysílání. Čtyřtunový kolos na vrchol Bukové hory dopravil speciální dvourotorový vrtulník s vysokou nosností a stabilitou, nutný pro přesné uložení břemene. Létající jeřáb dodal jednotlivé díly antény vysoké zhruba 20 metrů a o průměru 1,6 metru, na místo přesně podle určeného harmonogramu. Z Bukové hory bude v DVB-T vysílat společnost Radiokomunikace multiplex A s programy České televize, Novy a stanicemi Českého rozhlasu.

Nový anténní systém o maximálním výkonu 100kW (50 dBW) bude z Bukové hory šířit digitální vysílání na 58. kanále s kmitočtem 770 MHz. Signál pokryje více než 1 milion obyvatel zejména v severních Čechách. Vysílání zasáhne území od středních Čech po severozápadní hranici s Německem, uvádí tisková zpráva Radiokomunikací.

Jsme rádi, že operace proběhla bez problémů, prohlásil Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikací a dodal: Instalace anténního tělesa v nadmořské výšce 622 metrů nad mořem a 205 metrů nad terénem patří k nejnáročnějším a nejrizikovějším procesům při obnově technologií.

Cloud23

Vysílač zajistí vedle digitálního vysílání také souběžné šíření analogového signálu. Použitá horizontální polarizace umožní divákům ve většině případů použít již nainstalovanou přijímací anténu a ke svému stávajícímu přijímači doplnit pouze set-top-box. Radiokomunikace se tak snaží divákům minimalizovat náklady a celkově zjednodušit proces přechodu na digitální vysílání v Ústeckém kraji, zakončuje tisková zpráva. Přesný termín zahájení DVB-T z Bukové hory prohlášení pro tisk neuvádí, ale podle dřívějších informací by mělo fungovat nejpozději 30. června.

Foto: Dvourotorový vrtulník se svým břemenem (Ústecký deník)

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).