Hlavní navigace

Na návštěvě u... Dance radia, oblíbené stanice z DAB rozhlasu

23. 1. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Dance radio, které má svém týmu takové ikony jako je Lucca nebo Michael Burian, začalo vysílat v roce 2005 a do dnešního dne stanice dosáhla okolo 45 tisíc posluchačů denně. Rozhlasová stanice vysílá přes internet na adrese www.danceradio.cz, IPTV službu od Telefóniky O2TV a kabelové rozvody společnosti UPC Česká republika v Praze na frekvencích 90.5 a 107.8 MHz. Čtenáři DigiZone.cz znají ale především Dance radio jako testera rozhlasového systému DAB.

Dance radio najdete na adrese Komunardů 36 mezi stanicemi Vltavská a Nádraží Holešovice. Dostanete se sem jednoduše právě z jedné ze stanic metra, a poté už pohodlně tramvají. Stačí, když vystoupíte na stanici U průhonu.

Dance radio budova

Sídlo Dance rádia v ulici Komunardů, č. p. 36. Spolu s ním tu sídlí i celá řada firem. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Dance radio recepce

Před vstupem do rádia se musíte ještě nahlásit na recepci, kde pak váš příchod ohlásí patřičné firmě, kterou bylo v našem případě Dance radio. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Dance radio dveře

Logo Dance radia se šipkou vám pak naznačí, že jdete správným směrem. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Dance radio zvonky

Když se dáte na konci chodby doprava, narazíte na zvonky. Ten ředitelský je hned jako první. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Dance radio přijímací místnost

Přijímací místnost pro hosty je první, na kterou člověk narazí, když do rádia vejde. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Stanice totiž velmi úzce spolupracuje s příbramskou firmou TELEKO, která je realizátorem DAB testů u nás. Dance radio už zkušebně vysílalo v Praze. Nyní probíhá test DAB v Brně, ale do toho stanice nešla. Důvodem byla skutečnost, že rádio nemělo licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a muselo by se o ni žádat, což by podle ředitele Lumíra Skokana nějakou dobu trvalo. Jakmile Český telekomunikační úřad schválí vysílatele a kmitočty, jsme ochotni do toho jít, konstatuje Skokan. Již v tuto chvíli jsou připraveny technologie pro vysílání a stanice chce vysílat ve všech významných aglomeracích.

Lumír Skokan

Šéf Dance radia Lumír Skokan ukazuje, jak vypadalo pokrytí DAB vysílání v Praze, Příbrami a Plzni. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Takovéto pokrytí by zasáhlo asi 60 % populace. Vše záleží na tom, jak digitalizace rozhlasu bude postupovat a zdali nám budou hvězdy nakloněny, dodal Lumír Skokan. Vysílání by probíhalo ve spolupráci s Českým rozhlasem. Pokud to dobře půjde, myslím si, že ještě do konce roku bychom mohli být v éteru v těch největších městech, prohlásil optimisticky ředitel Dance radia a dodal, že např. v Praze by se vysílalo minimálně z jednoho vysílače o výkonu 2.5 kW. S rozšířením do dalších lokalit počítá Dance radio s využitím technologie DAB+ a datovým tokem 64 kbit/s. DAB jako takový je sice podle ředitele stanice dobrý, ale do jednoho multiplexu se vejde pouze osm stanic, kdežto u systému DAB+ je možnost 20 – 30 stanic s doplňkovými informacemi např. obrázky ze studia, předpověď počasí, doprava, foto interpretů, obaly desek, apod., což samozřejmě znamená i nižší náklady pro jednotlivé broadcastery. Na digitalizaci čekáme jako na smilování, protože dostat frekvenci např. v Praze je úplný nesmysl. Pásmo je tu obsazené, řekl Lumír Skokan.

Lumír Skokan - 2

DAB je běh na dlouhou trať, míní ředitel stanice, ale určitě se vyplatí. V kanceláři za sebou má fotky nejznámějších DJ’s – Paula Van Dyka, Tiesta, Armin Van Buurena a dalších. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Pro vysílání na internetu se rozhodla stanice také pro to, že se k ní dostane více posluchačů, než kdyby byla na VKV např. s výkonem 100 wattů v Praze. Cílí totiž hlavně na mladou skupinu lidí, kteří této technologie využívají nejvíce. Co se DAB týká, tak bude problém ho mezi lidi dostat. Dlouhou dobu podle Skokana potrvá, než lidé pochopí, že je pro ně digitální rozhlas kvalitativně lepší. Je to něco podobného, jako když jste si pustili dříve poškrábanou desku a vedle toho cédečko, srovnal digitální rozhlas DAB s klasickým VKV ředitel Dance radia. Samozřejmě jde podle něj také o to, aby se dovezlo velké množství přijímačů a jejich cena klesla na rozumnou úroveň. V současné době vedení rádia připravuje nový projekt Dance TV, který by měl být jakousi nadstavbou k současné rozhlasové stanici. Ten by se měl spustit začátkem února. Půjde o stream na internetu, kdy návštěvník webových stránek bude moci sledovat proud videoklipů, které nebudou přerušovány mluvených slovem, pouze videojingly, které budou jednotlivé songy propojovat. Hráli bychom taneční videoklipy, které se ostatní televize bojí vysílat, řekl k novému přírůstku do rodiny Dance radia Skokan.

Dance TV

Projekt Dance TV ve zkušebním režimu, tak jak vypadá zatím pouze v počítači ředitele stanice. Foto: Lumír Skokan

Záměrem ředitele Skokana není udělat z Dance TV prozatím plnohodnotnou stanici, ale pouze jakousi doplňkovou službu pro posluchače. Bohužel není možné sesynchronizovat, aby ta samá hudba, co běží i na internetu, běžela také jako videoproud, uvedl Lumír Skokan. Podle toho, jak se projekt ujme a bude mít odezvu u posluchačů, by bylo možné začít vkládat další prvky, jako jsou např. vstupy moderátorů nebo záběry z párty apod. Rádio disponuje také vlastním televizním studiem, takže by byla nasnadě otázka, zdali nemá Dance radio ambice expandovat v budoucnu také do DVB-T. Na tuto otázku ale ředitel Lumír Skokan odpověděl, že tento způsob vysílání by byl bohužel velmi drahý. Co se týká prodeje reklamního času, bude již brzy Dance radio zastupovat společnost Regie Radio Music, pod kterou spadá např. také Evropa 2 nebo Frekvence 1.

DJ Lucca

Do týmu Dance radia patří také nejznámější a nejuznávanější český DJ, resp. DJka – Lucca. Jako jediná má ve stanici vlastní nahrávací studio. Foto: archiv Lucca.cz

V týmu Dance radia nejsou žádná ořezávátka. Co se DJů a moderátorů týká, má stanice k dispozici absolutní špičku – např. Michaela Buriana nebo Luboše Nováka. Nejlepší česká DJka Lucca tu má dokonce vlastní nahrávací studio. Kromě Tiesta se dá říci, že máme k dispozici vlastně svatou trojku, pochlubil se ředitel Skokan s tím, že pro jeho stanici hraje i nizozemský DJ Armin Van Buuren.

Dance radio hudebni dramaturg studio

Hudební studio s hudebním dramaturgem. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

První místnost, kterou jsme si hned po návštěvě ředitelské kanceláře prohlédli, bylo hudební studio. Hudební dramaturg, který v něm působí, zde plánuje celý program rádia a připravuje ho pro vysílání. Je tu také možné dopředu předtáčet a namlouvat spoty.

Dance radio studio

Vysílací studio. Za mixážním pultem je zrovna moderátor Milan Vokáč. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Tou nejdůležitější místností z pohledu posluchače je ale pochopitelně vysílací studio, ve kterém jsme zastihli moderátora Milana Vokáče, který provází posluchače programem od pondělí do pátku od 12 do 15 hodin. DJové Lucca a Michael Burian zde míchají vždy živě, tzn., že mají k dispozici také míchací pult a vše potřebné. Ve studiu nechybí ani kamery, které zabírají hosty a posluchač tak hned ví, co se ve studiu děje. Nezmiňujeme je náhodou. Dance radio bylo totiž vůbec první stanicí, které je zavedlo a spustilo pak doslova davovou vlnu. Co se techniky týká, má stanice k dispozici to samé, co klasická VKV rádia.

Dance radio studio mixák

Mixážní pulty, na kterých mixuje i Lucca s Michaelem Burianem. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Vše máme postavené na profi bázi, nejsme internetové rádio, které by vysílalo odněkud z garáže, podotkl Lumír Skokan. Písničky, jingly apod. jsou uloženy na vysílacím serveru a následně jsou odbavovány profesionálním programem CardMaster. Ten je, dá se říci, nejrozšířenějším v České republice, upřesnil ředitel stanice.

Dance radio přípravna

Přípravna pro moderátora. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Než přijde moderátor na vysílání, tak se na něj musí připravit a k tomu právě slouží místnost, kterou zaměstnanci označují jako přípravnu. Moderátor si sedne před směnou k počítači a připraví si celý program dopředu. Kromě PC je k dispozici pochopitelně i mixážní pult, vedle monitorů jsou dva výkonné reproduktory a nechybí tu ani telefon. V přípravně je také možné předtáčet a případné příspěvky si upravit podle své libosti. Moderátoři se mění po třech hodinách s tím, že moderovaný program začíná v šest hodin Ranní náloží, následuje dopolední blok s Lubošem Novákem (moderátorskou ikonou Rádia Zlatá Praha v devadesátých letech) a Dance Paradise s Milanem Vokáčem. V programu nechybí také Doktor Buben, kterého si určitě pamatují pro změnu posluchači Evropy 2, kde dlouhá léta uváděl pořad Sexíček Live!. Co se týká moderování na Dance radiu, tak mají speakeři samozřejmě volnou ruku, ale ředitel Lumír Skokan má zároveň také pravidla, mezi které patří např. – Máš-li co říct, mluv, nemáš-li co říct, pusť písničku. Zajímavé je i desáté pravidlo, které zní – Pokud si myslíš, že jsi vtipnej, tak pusť písničku, protože jsi trapnej, ze kterého by si mnohé české rozhlasové stanice měly vzít příklad.

ebf - tip do článku - debata

Dance radio TV studio

Studio se zelenou klíčovací plochou, kterou má Dance radio k dispozici. Televizní vysílání se prý ale neplánuje. Studio však bude moci posloužit pro potřeby Dance TV. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Majitelem Dance radia je známá počítačová firma Czech Computer. Podle slov ředitele Lumíra Skokana šla společnost do projektu čistě proto, že z něj byla nadšená. Ve vysílání se v současné době zatím zřídka objevují reklamy inzerentů, převažují komerční přestávky na produkty Czech Computeru. Jejich výskyt však není možné vůbec srovnávat s počtem propagací firem v ostatních stanicích. Měsíčně stojí provoz stanice přibližně dvě stě tisíc, za rok asi dva a půl milionu. Czech Computer bere Dance radio více méně jako svou reklamu, protože čím více posluchačů nás slyší, tím více lidí se o něm dozví, dodal na závěr Lumír Skokan.

Naladili byste si Dance radio, kdyby vysílalo trvale prostředníctvím DAB?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).