Hlavní navigace

Nad Českem vládly o víkendu mimořádné podmínky pro dálkový příjem rádií

7. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

7. 6. 2010

Mimořádné příjmové podmínky, které dosáhly svého maxima v sobotu dopoledne, vládly od pátku do neděle nad Českou republikou. Radost udělali především těm, kteří se orientují na příjem signálů z velmi krátkých vln (VKV), tedy FM pásma. Například v Praze bylo možné zachytit stanice z Rakouska, konkrétně pak z Linzu a Salzburgu a do hlavního města dokonce doputovala i Vídeň.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Rozhlasové stanice ze zahraničí začínají rušit místní rádia na FM pásmu

O svých úlovcích napsal serveru DigiZone.cz v sobotu také jeho čtenář Pavel Růžička z Plzně. Byl jsem překvapen, že na spodní částí stupnice bylo velké množství různých dálkových stanic, které se doslova a do písmene tloukly jedna přes druhou, případně v pravidelných intervalech překrývaly i poměrně silné signály německých a rakouských stanic, uvedl pro náš web Růžička. V Praze byla pravděpodobně největším úlovkem téměř pět set kilometrů vzdálená stanice Ostseewelle Hitradio na frekvenci 104,8 MHz, jejíž vysílač je jen kousek od Baltského moře.

AUDIO: Ukázka z vysílání rozhlasové stanice Ostseewelle Hitradio (MP3, 1,3 MB)

ICTZ_2022_EARLY

Spolu s těmito podmínkami sledují lovci vzdálených signálu téměř každý den výskyt takzvané Es vrstvy, o které jsme vás informovali na DigiZone.cz již minulý týden. Nejčastěji se tak můžeme setkat s výskytem stanic z Ruska, Finska, Francie nebo Španělska, ojedinělé však není například ani Turecko. Takovýmto způsobem se podařilo Pavlu Růžičkovi zachytit na frekvenci 88,9 MHz řeckou stanici NET 105,8 z vysílače Akarnanika Ori, a to včetně doprovodných dat RDS – Radio Data Systém.

Mimořádným podmínkám se budeme na DigiZone.cz ještě věnovat v samostatném blogovém příspěvku, takže sledujte nadále náš web.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.