Hlavní navigace

Nejdůležitější události českého Internetu v roce 2000

23. 1. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na počátku každého nadcházejícího roku se většinou hodnotí, jak úspěšný či naopak neúspěšný byl rok předešlý. Proto se i Petr Matoušek rozhodl zhodnotit uplynulý rok na českém Internetu a sestavil žebříček deseti nejvýznamějších událostí, které se loni staly a připomíná i některé, které se tohoto žebříčku nevešly.

Nejprve však chci zmínit některé události, které se do žebříčku nedostaly, přesto jsou však zajímavé. Jde například o zajímavý fenomén vzniku nových služeb. Vždy v krátkém rozmezí se objevila hned skupina služeb podobného zaměření. Například finanční servery se na podzim rodily jakou houby po dešti. Podobně na tom byly i servery zaměřené na ženy. Na závěr roku se objevila i velmi zajímavá a na našem trhu originální služba – jde o server I like Q, který plánuje stát se jakýmsi mikroplatebním centrem.

Loni došlo i k tomu, že některé servery zanikly. Tím nejznámějším byl lehce intelektuální magazín Iport, který původně vznikl jako společný projekt Computer Pressu a Mobil Serveru.

Za velmi důležitou událost lze považovat i to, že Centrum.cz jako první portál u nás spustil svůj vlastní obchod. Čin vpravdě revoluční, protože je již dlouho jasné, že internetové portály nebudou moci žít pouze z proužkové reklamy. Ostatní portály zatím v této oblasti nevyvinuly vůbec žádné úsilí.

Zajímavým projektem rozhodně byl i experiment Nekoukat.cz, kde kontroverzní novinář Jiří X. Doležal žil měsíc před on-line kamerou, skrze kterou ho mohl kdokoliv pozorovat.

A které události se nakonec do první desítky dostaly?

10. legální prodej e-knih

Computer Press, který provozuje on-line obchod Vltava.cz, zprovoznil sekci, ve které začal prodávat knihy v elektronické verzi. To znamená, že po zaplacení si prostě požadované dílo stáhnete do svého počítače a problém s doručováním zboží či snad dokonce s jeho nepřítomností na skladě je ten tam. Computer Press tak jen potvrdil svůj novátorský přístup. Rok předtím totiž otevřel jeden z prvních on-line obchodů s MP3 na světě.

9. MMF – zpravodajství iDNES

Při zářijovém zasedání Mezinárodního měnového fondu se ukázala skvělá připravenost zpravodajského týmu iDNES. Dokázali dokonale informovat veřejnost o aktuální situaci v pražských ulicích nejlépe ze všech existujících médií. iDNES tak dokázal, že internetové zpravodajství je s nimi již více než rovnocenné. A to i ve čtenosti, protože za jediný den iDNES zobrazil více než milion stránek.

8. Internetová premiéra filmu Noční hovory s matkou

Kultovní český režisér Jan Němec natočil svůj další film. Premiérově byl promítán pouze na Internetu. Teprve poté bude nabízen divákům i klasickou cestou. Tato událost vzbudila velký ohlas i za oceánem.

7. Koupě X-chatu

Provozovatel portálu Centrum.cz odkoupil aplikaci X-chat i s databází uživatelů. X-chat je největší český chatovací server a jeden z největších evropských. Ve špičce je na něj připojeno kolem 1.000 diskutu­jících. To je velká síla a pro Centrum to znamená, že může velmi efektivně oslovovat velmi jasně definovanou komunitu uživatelů. Byl to pravděpodobně nejviditelnější obchod mezi internetovými společnostmi.

6. I love you virus

Přestože dopad tohoto viru na Českou republiku nebyl nijak velký, ukázal nám Internet svou odvrácenou tvář. Vyhnout se napadení tímto virem nebylo pro laického uživatele vůbec jednoduché. Nevyhnuli se mu ostatně ani mnozí profesionálové. Poprask, který vznikl po vypuštění tohoto viru do světa, byl obrovský. Následujících několik dnů byl tento vir hlavním tématem zpráv televizí po celém světě.

5. Vznik SPIRu

Konečně vznikla profesní organizace, která sdružuje internetové firmy, reklamní firmy a další subjekty, které mají co dočinění s internetovým podnikáním. Pro české uživatele to znamená, že snad v nejbližší budoucnosti přestanou nepříjemné přestřelky mezi portály a dalšími servery, kdo je nejnavštěvovanější či nejoblíbenější. Pak se snad budou všichni věnovat vývoji nových služeb a udržování těch stávajících – místo osočování svých konkurentů.

4. Nový portál Quick

Do portálové války vstoupil Český Telecom se svým portálem Quick (obsahuje také připojení k Internetu zdarma). Po počáteční bombastické kampani a se 100.000 uživateli svých služeb v zádech může rychle změnit současný stav na trhu. Jde jen o to, jestli dokáže najít správné lidi a správné služby na to, aby oslovil uživatele.

3. Reklamní kampaň Centrum.cz

Velmi kontroverzní byla televizní reklamní kampaň na Centrum.cz, která byla zároveň vůbec první masovou kampaní na čistě internetový produkt u nás. Reklama sama o sobě se většině lidí líbila, ale byla zpochybňována její efektivita. Vyplatí se vynaložený obnos (odhadovaný na 10 milionů korun) provozovatelům Centra? Vrátí se jim to? To v současné době není možné říci, ale faktem je, že Centrum zaujalo svou pozici na trhu a snaží se získat druhé místo v návštěvnosti portálů.

ICTZ23

2. Schválení elektronického podpisu

Tato událost nám tento rok (a možná ani ten další) nepřinese nic nového, protože státní aparát prostě není schopen dokumenty s elektronickým podpisem zpracovat. Nicméně je to událost s obrovským dopadem především pro budoucnost. Většinu dokumentů již nebudeme muset pracně vozit po úřadech či partnerech, ale vše vyřídíme z tepla domova a kanceláře.

1. Investice do Seznamu

Na začátku roku investovala švédská společnost Spray blíže neuvedenou částku do společnosti Seznam. Získala v ní za to 30% podíl. To, že v průběhu roky vyplavaly na povrch problémy, které má společnost Spray v zahraničí, nemohlo ovlivnit dopad, který měla investice na český trh. Následovaly totiž investice ve stamilionech, které získaly postupně další české internetové společnosti. Seznam tak nastartoval další věk českého Internetu. Věk profesionální, kdy již majitelé serverů nebudou muset všechno patlat na koleně.