Hlavní navigace

Někteří Ostravané mohou ztratit signál digitálního vysílání České televize

30. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
30. 10. 2009

Televizním divákům na Ostravsku, kteří přijímají digitální signál České televize z vysílače Hošťálkovice, mohou o víkendu nastat problémy. České Radiokomunikace totiž v neděli 1. listopadu navýší výkon tohoto vysílače z dočasných 14 kW na definitivních 100 kW. U diváků, kteří si zlepšovali příjem signálu z Hošťálkovic anténními zesilovači, by se zvýšení výkonu mohlo projevit úplnou ztrátou signálu.

K TÉMATU: Multiplex 1 od listopadu z Ostravy s plným výkonem 100 kW

Taková situace může nastat u dálkových příjmů, kdy byl tento příjem vyladěn přesně na současný výkon Hošťálkovic. Po navýšení výkonu vysílače dojde k obrovskému přebuzení antén a některým lidem může toto zesílení signálu paradoxně způsobit potíže, řekl serveru DigiZone.cz vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Zesilovač, který uměle zesiluje nízkou intenzitu signálu v místě příjmu, totiž silnější signál ještě zintenzivní, až se stane nereprodukovatelný pro digitální přijímač.

Podobný problém měla řada televizních diváků loni v říjnu v Praze, když se přecházelo z přechodné digitální sítě A, jež vysílala výkonem 10 kW, na definitivní digitální sítě 1 a 2 s výkony 100 kW. Česká televize ale na druhou stranu počítá s tím, že navýšením výkonu ostravských Hošťálkovic vyřeší problém se špatným nebo žádným signálem digitálního vysílání na Opavsku.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé na Opavsku přišli o digitální signál. Vrátí se až za dva roky

ebf 24 - tip duben

V samotné Ostravě by se vedle přebuzených antén se zesilovači mohl vyskytnout i problém s vícenásobnými odrazy signálu od velkých překážek. Odražené signály by poté mohly rušit příjem samotného digitálního vysílání. Takové potíže řešíme například na jedné lokalitě poblíž Prahy, kde se ukázalo být nejlepším řešením přejít na satelitní příjem, vysvětlil Hanuš.

K navýšení výkonu digitálního vysílání České televize z ostravských Hošťálkovic by mělo dojít v neděli dopoledne. Máme potvrzeno, že by to mělo být zhruba mezi desátou a dvanáctou hodinou, řekl DigiZone.cz technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).